Wybranie języka, drogi nauki oraz możliwości.

0

Witam,
jestem nastolatkiem, od dwóch-trzech lat interesuje mnie informatyka, konkretniej programowanie. Dzięki wyśmienitemu nauczycielowi już w gimnazjum poznałem dość dobrze TurboPascala, HTML i podstawy c++. Liceum które wybrałem ma się nijak do komputerów, ale to właśnie z tworzeniem aplikacji i stron internetowych wiąże swoją przyszłość. Mam sporo pytań, a żeby było czytelniej je wypunktuje:

a)Wybór języka:
-Znam podstawy c++, całkiem dobrze html. Niestety jestem osobą która chciałaby robić wszystko na raz i nie potrafię zdecydować czy bardziej pasuje mi tworzenie stron internetowych czy programów. Chciałbym robić obie te rzeczy. Opłaca się uczyć kilku języków, (docelowo np. c++, java, php) czy specjalizować się w jednym konkretnym (jakim?).

-Czy jest możliwość opanowania programowania we własnym zakresie, w stopniu umożliwiającym zarobek? Boje się że żaden pracodawca nie spojrzy na umiejętności kogoś z wykształceniem ledwie maturalnym, niezależnie od poziomu programowania jaki sobą reprezentuje.

-Odnośnie poprzedniego, czy warto robić szkolenia/certyfikaty? Jeżeli tak, to jakie i jak to mniej więcej wygląda?

-Jakie podpunkty w CV wydają się atrakcyjne dla pracodawcy? Projekty/programy które się tworzyło czy raczej mnogość i wszechstronność wiedzy?

-Studia informatyczne... Opłaca się czy lepiej ten czas poświęcić na rozwój we własnym zakresie (jestem dość pracowitą osobą, ale wolę skupiać się na praktycznych umiejętnościach niż poznawaniu całej masy niepotrzebnych informacji, dodatkowo rozciągniętych w czasie)

-Można godnie wyżyć będąc po maturze i klepiąc kod gdzieś w ciemnej piwnicy z kubkiem kawy w łapie? Jestem w stanie wyjechać za granicę, o ile tam nie wyśmieją mnie za moje roszczenia poparte tylko wiedzą z książek, for internetowych i e-poradników. 

-Mam wśród znajomych kilku grafików. Czy nie lepszym rozwiązaniem byłaby nauka wpierw php, wejście w branże z tworzeniem stron internetowych, i dopiero wtedy uderzanie z c++ lub czymś podobnym?

-Czy mógłbym prosić o jakieś wskazówki bądź porady dotyczące wejścia na ten rynek pracy? Mam jeszcze dużo czasu na naukę, przede mną wiele możliwości. Chciałbym możliwie jak najlepiej wybrać. 

Przepraszam bardzo za taki esej, ale nurtuje mnie to wszystko od dłuższego czasu. Za wszelkie błędy żałuje i postanowię się poprawić. Serdecznie dziękuje wszystkim którzy odpowiedzą na chociaż jeden podpunkt :).
Pozdrawiam!

2
  1. Finalnie i tak będziesz znał kilka języków, ale specjalizowanie sie w czymś jest zwykle pożądane. Zauważ też że jest coś takiego jak "aplikacje webowe" (stanowiące, swoją drogą, większość rynku oprogramowania ;) ), gdzie jednocześnie piszesz dużo kodu związanego z backendem, ale masz też cały frontend webowy. Nie ma na twoje pytanie jednej dobrej odpowiedzi. Musisz sam zdecydować.
  2. Jest możliwość samodzielnego opanowania programowania, bo i czemu nie? Właściwie to kazdy opanowuje je sam, bo przecież nikt ci tego łopatą nie kładzie do głowy. Niemniej zwykle wiąże się to z udziałem w jakichś większych lub mniejszych projektach.
  3. Moim zdaniem nie warto.
  4. Brak ściemy w CV jest najbardziej pożądany ;) Zauważ też że nie da sie mieć "wszechstronnej wiedzy" bez projektów i nie da sie mieć sensownych projektów bez sporej wiedzy.
  5. Moim zdaniem informacje ze studiów wcale nie są takie niepotrzebne, ale to już kwestia co ktoś chce potem robić w życiu. Jak chcesz klepać stronki w php+html to faktycznie studia mogą być dla ciebie zbędne. Jakbyś jednak chciał programować rakiety kosmiczne albo na przykład systemy giełdowe to może sie okazać że to jednak nie są takie niepotrzebne rzeczy ;)
  6. Można, jeśli faktycznie coś sensownego potrafisz. Ale w swoim życiu poznałem raptem kilka osób które w tym wieku faktycznie prezentowały sensowny poziom.
  7. Moim zdaniem nie za bardzo. Po pierwsze jak już masz robotę i siedzisz tam 8h dziennie przed monitorem to automatycznie tracisz zapał do siedzenia kolejnych kilku godzin w domu. Po drugie zawsze jest problem z tym że np. w tym PHP będziesz już seniorem a w tej nowej technologii juniorem i będziesz miał dylemat czy warto w takim razie zmieniać ;]
  8. Każdy by chciał wiedzieć, niestety aż tak dobrze nie ma ;) Niemniej jednak ja bym się uczył zestawu (Java lub .NET) + Python
0

Dzięki wielkie :). Sprawę studiów jeszcze rozważę. teraz dopóki jeszcze się uczę, mam dużo czasu i dach nad głową zapewniony przez rodziców postaram się opanować możliwie dużo. Tutaj na forum znalazłem tony cennych treści, więc z niecierpliwością zaczynam czytać. Oby mi tylko życia nie brakło...

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0