Co dalej?[finanse]

Odpowiedz Nowy wątek
2014-12-24 15:27
0

Witam,

Jestem studentem 4 roku finansów i rachunkowości na SGH(zaocznie), zaczynam pracę w banku i ostatnio dużo myślę rozpoczęciem nauki Javy. Chciałbym się przekwalifikować lub połączyć mój obecny kierunek z informatyką. Zaznaczam, iż nigdy nie miałem nic wspólnego z programowaniem, jednakże komputerami interesowałem się od małego i dlatego zależy mi, aby w przyszłości mieć wiele z tym wspólnego.

Zdaję sobie sprawę, że programowanie to nie jeden rok nauki, a dużo więcej, jednak myślę, że byłbym w stanie dokończyć studia zaoczne, a w tym samym czasie uczyć się Javy, tylko, czy po 1,5 roku intensywnej nauki mając trochę szczęścia miałbym szanse pójść gdzieś na staż i konkurować z ludźmi, którzy programowanie zaczęli w wieku 15 lat?

Myślę jeszcze nad nauką zagadnień związanych z serwerami baz danych(SQL, Access), które łączą się choć trochę z moim kierunkiem.

To forum programistów, więc moje pytanie brzmi,

  1. czy jest szansa po 1.5 roku intensywnej nauki tylko JAVY(bez wcześniejszego styku z programowaniem) przy odrobinie szczęścia dostać się na staż(nawet 3mscy-darmowy)?
  2. a może lepiej postawić na serwery baz danych, po nauce których łatwiej byłoby mi o pracę w zawodzie(finanse)?

pozdrawiam

edytowany 1x, ostatnio: BozeNarodzenie, 2014-12-24 15:29
konkurować z ludźmi, którzy programowanie zaczęli w wieku 15 lat? 12 :P - ShookTea 2014-12-24 15:29
a ja w wieku 17 czyli zaledwie 4 lata temu ;) - mr_jaro 2014-12-24 16:14

Pozostało 580 znaków

2014-12-24 15:34
Krwawy Terrorysta
0

Radzę Cui szczerze: Daj sobie spokój.

1.) Małe szanse i brzmi to co najmniej śmiesznie. Jednak jakaś firma na pewno by Cię przyjęła. Kwestia jednak dwóch rzeczy:

  • Będziesz klepaczem i to przez bardzo długi czas. Ergo wypalisz się.
  • O zarobkach dobrych możesz pomarzyć.
  • Firmy w których będziesz pracować przynajmniej na początku to jakieś śmieszne orzeszki, które o jakości kodu i standardach zapewne nie słyszały.

Podstawowe pytanie: Jak w tym wieku chcesz się przekwalifikować nie mając wcześniej do czynienia z programowaniem?
jasne, że da się to zrobić, ale nie po 1.5 roku (skoro nie programowałeś to nawet po 2 latach będziesz ledwie pisać obiektowo, gdyż o wzorcach projektowych i standardach dobrego kodu nawet nie będziesz jeszcze słyszał).

Według mnie:

  • 3 lata nauki programowania
  • 1 rok praktyki
  • 1 - 2 lata pracy

i po 5-6 latach od dziś będziesz mógł zarabiać sensownie jako programista i mieć wiedzę, która pozwoli Ci wystartować, a dalej znów nauka nauka i nauka.

Zawsze uważam, że jeśli ktoś nie interesował się programowaniem za młodego to później nie wie na co się pisze. To praca specyficzna, często można się w niej wypalić. Daj sobie spokój.

Ciekawe tylko czy w finansach ma szanse na lepsze zarobki niz 'klepacz'... - rav3n 2014-12-25 14:14

Pozostało 580 znaków

2014-12-24 15:57
1

Czytałem trochę i jest wiele osób, które w starszym wieku zaczynają swoją przygodę z programowaniem i im to wychodzi. Z programowaniem nie miałem nic wspólnego, jednakże branża komputerowa nie jest mi obca, choć to mało istotne.
Dzięki za radę, powiem szczerze, że takich odpowiedzi się spodziewałem :)

Pozostało 580 znaków

2014-12-24 16:03
1

Zaznaczam, iż nigdy nie miałem nic wspólnego z programowaniem, jednakże komputerami interesowałem się od małego i dlatego zależy mi, aby w przyszłości mieć wiele z tym wspólnego.

Ale próbowałes coś w ogóle programować? W ogóle jaka jest twoja motywacja do tego? Bo programowanie z komputerami ma tyle wspólnego z polonista z polonem, więc fakt że kiedyś sie interesowałeś komputerami to słaby argument.
Czy sie da? Możliwe, ale będzie ciężko bo to nie problem nauczyć sie Javy w 1.5 roku, ale nauczyć się programować może być już ciężej. Niemniej jednak jest sporo ludzi którzy idą na studia zieloni i po 3 roku studiów spokojnie idą na praktyki i do pracy. Więc co prawda trochę dłużej niż 1.5 roku, ale niektórzy łapią szybciej inni wolniej.


Masz problem? Pisz na forum, nie do mnie. Nie masz problemów? Kup komputer...
edytowany 1x, ostatnio: Shalom, 2014-12-24 16:05

Pozostało 580 znaków

2014-12-24 16:30
0

nie programowałem nic nigdy w życiu, od małego myślałem, że będę "informatykiem", kiedyś pracowałem ok. 2 lat w Photoshopie, Corelu,naprawiałem komputery na osiedlu, w rodzinie itp. potem w liceum poszedłem na mat-geo, zaczęło się bujne życie towarzyskie i myślałem, że na informatykę idą same "no-life'y", a mi wtedy takie życie spędzone przy komputerze zupełnie nie odpowiadało.

wczoraj zacząłem oglądać tutoriale i wiele czytać. a chęć do nauki i motywacja jest naprawdę olbrzymia. w sumie myślałem o rzuceniu finansów już po pierwszym roku i pójściu na informatykę, ale odwagi jak widać niestety zabrakło.

myślę, że ja poświęcając średnio 8-10h dziennie przez 1-2 lata umiałbym więcej niż student przez 3 lata wykonując wiele innych rzeczy niezwiązanych za bardzo z programowaniem.

inna opcja, to porzucenie javy i zgłębienie się, jak już pisałem, w bazy danych(sql). wydaje się to być rozsądniejszą opcją.

pozdrawiam:)

edytowany 3x, ostatnio: BozeNarodzenie, 2014-12-24 16:42
A za co bedziesz zyl przez te 1-2 lata? - rav3n 2014-12-25 14:12

Pozostało 580 znaków

2014-12-24 16:37
Świetny Kot
1

Użytkownik Krwawy Terrorysta zdecydowanie chce dobić. Od razu z góry założenie: "daj sobie spokój".
Chcesz się nauczyć to się naucz. Po 1,5 roku intensywnej nauki (jeśli rzeczywiście taka ona będzie), bez problemu sobie coś znajdziesz.

Shalom napisał(a):

Czy sie da? Możliwe, ale będzie ciężko bo to nie problem nauczyć sie Javy w 1.5 roku, ale nauczyć się programować może być już ciężej. Niemniej jednak jest sporo ludzi którzy idą na studia zieloni i po 3 roku studiów spokojnie idą na praktyki i do pracy. Więc co prawda trochę dłużej niż 1.5 roku, ale niektórzy łapią szybciej inni wolniej.

Często jest i tak: "Niemniej jednak jest sporo ludzi którzy idą na studia zieloni i po 3 roku studiów WYCHODZĄ ZIELONI spokojnie idą na praktyki i do pracy."

Pozostało 580 znaków

2014-12-24 16:38
0

A może coś innego niż Java i SQL? Może Frontend (HTML5, CSS3, JavaScript)? Może JavaScript (Angular, Backbone, Node.js)? Albo Ruby on Rails? Albo PHP (Symfony2)? Jeżeli chodzi o pieniądze to we wszystkim zarobisz porównywalnie, a nauka przyjdzie Ci znacznie łatwiej i przyjemniej. W nowoczesnym PHP również używa się mnóstwa wzorców i OOP, więc kiedyś będziesz mógł się przekwalifikować na Javowca, aczkolwiek chyba więcej przypadków było kiedy to ktoś z Javy przechodził na np. Railsy (a z Railsów na Node.js). Inna sprawa, że ten nowoczesny JavaScript jest stosunkowo młody, więc też nie ma tu raczej ludzi którzy programują w nim od 10 lat.

Pozostało 580 znaków

2014-12-24 16:51
0

myślałem tylko o Javie, nic nie brałem innego na razie pod uwagę.

mam jeszcze pytanie, czy firmy (te większe) zwracają szczególną uwagę na to, że jestem bez studiów informatycznych? nie będą patrzeć na to: "nie wie, czego chce w życiu? studiuje finanse, a potem pod koniec tychże studiów zaczyna robić coś zupełnie innego?"

Pozostało 580 znaków

2014-12-24 18:07
0

No to moja rada - weź pod uwagę inne opcje, jak to tdudzik napisał. Najgorzej jest podejmować decyzję bez poznania wszystkich możliwości. W grę wchodzi 1-2 lata nauki, więc miesiąc researchu zwróci się. Ja polecam javascripta. Sam zacząłem od javy, ale to ogromny temat i ciężko go ugryźć na początku. Długo będziesz mało wiedział i może Cię to frustrować za bardzo.

Javascript (i frameworki client side) też nie są małym tematem, ale szybciej byś się ogarnął wg mnie i efekty widać często szybciej, bo robi się jednak głównie logikę ściśle powiązaną z widokiem, a nie jakiś serwerowy kod, który często jest mega rozbudowany, co nie ułatwi życia nowemu w temacie programowania.

Pozostało 580 znaków

2014-12-24 20:18
0

@BozeNarodzenie raczej przeciwnie, twoja wiedza z finansów będzie tylko atutem, szczególnie jak będziesz pracował jako koder w branży bankowej. Moja rada: zacznij coś programować i za tydzień/dwa zdecydujesz czy to jest coś co ci sie podoba, przynajmniej wstępnie.


Masz problem? Pisz na forum, nie do mnie. Nie masz problemów? Kup komputer...
Finanse + informatyka dają czasami zaskakujące efekty np.:... Marcin P.(absolwent informatyki) + teść(właściciel kantoru) = Cinkciarz.pl :) - Darth Reidak 2014-12-25 15:05

Pozostało 580 znaków

2014-12-25 02:47
0
BozeNarodzenie napisał(a):

myślę, że ja poświęcając średnio 8-10h dziennie przez 1-2 lata umiałbym więcej niż student przez 3 lata wykonując wiele innych rzeczy niezwiązanych za bardzo z programowaniem.

Zależy jak szybko się uczysz, i jak bardzo Ci ten temat podejdzie. W 2 lata spokojnie można zrobić programistę z każdego inteligentnego człowieka.

Z drugiej strony, ze swoją wiedzą finansową będziesz prawdopodobnie lepszym kandydatem do pracy przy tworzeniu systemów finansowych niż ktoś po samej informatyce.
Inną możliwością jest bycie analitykiem biznesowym, czyli kimś łączącym świat biznesu ze światem oprogramowania.


"HUMAN BEINGS MAKE LIFE SO INTERESTING. DO YOU KNOW, THAT IN A UNIVERSE SO FULL OF WONDERS, THEY HAVE MANAGED TO INVENT BOREDOM."

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0