Jak ugryźć temat technologii internetowych

0

Witam! Przejdę od razu do tematu...
Nie potrafię ugryźć tworzenia stron internetowych.
Do tej pory zdarzało mi się bawić w małą robotykę z C, delikatną sztuczną inteligencję z prologiem, algorytmy i symulacje w C++, małe współbieżne zadanka z javą, przetwarzanie obrazów z C#...

Ale ni jak nie jestem w stanie wgryźć się w temat stron internetowych.
Próbowałem od wielu stron:

  • php - Dajcie spokój...
  • ror - Nawet fajny! Ale ceny hostingów...
  • django - mniej fajny od ror, hostingi wciąż drogie...
  • asp.net mvc - Fajna przykładowa strona, hostingi nie takie złe. Chyba najfajniejsze do tej pory.
  • meteor+orion - Fajny przykład. Ale javascript - chory...

Z jakimiś małymi podstawami nie ma problemu.
Ale gdy przychodzi zrobić poważniejszą stronę - z jakimś porządnym wyglądem, systemem zarządzania treścią to... wykładam się jak tłusta pracowniczka domu publicznego na sofie.

Jak to ugryźć?

0

Jak zadajesz takie pytanie to zakładam że fejsbóka nie piszesz, więc do ror'a darmowe heroku jest spoko. 2. JavaScript jest zajebisty, wystarczy umieć w nim pisać.

0

sprobuj python + flask i ruby + sinatra. lzejsze frameworki od django i ror

0

Co do javascript to faktycznie, ale składnia w porównaniu do innych języków... No cóż, nietypowa.
@glebokastudnia polecasz Python+Flask - czy znasz jakieś dobre źródła do czytania?

(Narzekanie na marginesie: na tego typu tematu są głównie filmy instruktażowe, strasznie irytujące! "Tylko u nas 400 godzin o danym frameworku"...)

0

@maciejmt mógłbyś coś rozwinąć na temat Laravel?

0

@glebokastudnia polecasz Python+Flask - czy znasz jakieś dobre źródła do czytania?

http://shop.oreilly.com/product/0636920031116.do i dokumentacja. Ale IMO na start lepszy jest Django, bo ma wszystko w standardzie, a Flask to micro-framework.

2

PHP to fajny język, ale ma złą opinię, ponieważ wiele osób napisało w nim słaby i smutny kod, a sama specyfika języka dopuszcza wiele błędów i sprawia, że projekty są trudne w utrzymaniu. Nie jest to też w pełni obiektowy język. Pisałem przez pewien czas (głównie na studiach) w PHP i ten język dobrze nadaje się do tego, żeby stworzyć aplikację webową szybko i potem szybko ją uruchomić nie tylko lokalnie, ale też na większości hostingów. Kiedyś popularny był fajny framework CodeIgniter, poźniej powstał jego poprawiony fork - Kohana. Powstały też różne toporne rozwiązania typu Zend i Symfony. Ostatnio z tego, co wiem, popularny zaczyna być Laravel, więc pisze się teraz w tym języku trochę inaczej, niż np. 8 lat temu.
Fajną alternatywą dla PHP jest Python. Tutaj mamy do wyboru Django i prosty, lekki Flask. Są pewnie też pewnie jakieś inne, mniej popularne rozwiązania. Python jest IMO trochę lepiej zorganizowanym językiem, niż PHP, choć znam go nieco słabiej, ale takie jest moje pierwsze wrażenie. Ponadto, z uruchamianiem aplikacji Pythonowych na różnych hostingach jest trochę więcej zabawy, niż z PHP. Pythona można też lepiej wykorzystać do innych zastosowań (np. skrypty linuxowe, przetwarzanie danych, a nawet aplikacje desktopowe). Do zastosowań nie-webowych Python nadaje się lepiej, niż PHP, więc znając ten język mamy trochę szersze spektrum możliwości.
Ruby w pierwszej chwili nie przypadł mi do gustu ze względu na trochę nietypową składnię, ale nie mam w nim doświadczenia, więc zbyt wiele Ci o nim nie powiem.
JavaScript jest dość specyficznym językiem ze swoimi callbackami i prototypami. Nic poważnego po stronie back-endu w tym nie pisałem, ale podejrzewam, że takiego Node.js warto dopasować do konkretnego rozwiązania, gdy np. mamy wykonać wiele operacji w czasie rzeczywistym (aplikacja typu chat, mapa z jadącymi autobusami, etc.). Zawsze można napisać całą aplikację np. w Pythonie, a jeden mikroserwis, który docelowo musiałby obsłużyć więcej requestów napisać w Node.js. Pisanie aplikacji typu blog w Node.js wydaje mi się nie do końca odpowiednim doborem technologii.
Są też inne nieskryptowe technologie typu C# i .NET, ale wtedy jesteśmy uzależnieni od Windowsa. Można też pisać w Javie. Spring Boot lub Dropwizard są fajnymi rozwiązaniami dla REST-owych webservisów, ale nie wiem, jak wygląda tu sytuacja z hostingiem. Jeżeli miałbyś dostęp do dedykowanego serwera z dostępem przez SSH i prawami roota, to możesz sobie odpalić co chcesz i jak chcesz.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1