Nauka Symfony vs nauka Ruby on Rails

0

Czy frameworki pokroju Symfony2, Zend, Laravel są dużo łatwiejsze w nauce niż Ruby on Rails?
Czy Ruby on Rails jest taki trudny? Siedzę w tym z 2 miechy i dalej mało co umiem. Nie wiem, może zła metoda nauki czy co...

Pomijam kwestię języka samego, bo Ruby jakiś dużo trudniejszy nie jest od PHP, ale chodzi o sam ekosystem Ruby on Rails. W np. CodeIgniter i Symfony coś tam klepałem i dużo łatwiej było niż w RoR.

Postanowiłem się przerzucić, bo zacząłem dostrzegać wady PHP przede wszystkim...

0

ale co w tym RoR jest trudne ?

0

No właśnie wiem. Może to ma inną filozofię pisania...
Klepałem trochę w PHP, głównie CodeIgniter i troszkę w Symfony. W CodeIgniter robiłem kilka miechów jako freelancer i dość prosto tam wszystko szło jak się posiedziało w dokumentacji.

A w RoR po pierwsze często jest jakoś dziwnie mało kodu. Np. coś się dzieje ale nie ma do tego kodu albo jest jakiś dziwny, niejasny jednolinijkowiec, albo doda się jednego hasha i nagle wszystko inaczej działa. Wszystko jakieś takie trochę dziwne/niejasne.

Nie wiem, może się źle za to biorę i może trzeba porzucić nawyki z PHP/CodeIgnitera.
Chociaż niby to i to jest framework MVC, więc jakaś analogia tam powinna być.

0

To że w RoR robi się w jednej linijce to wina tego że RoR ma duży nacisk na konwencje - i to jest super !

0

A tylko konwencje różnią pisanie w RoR od pisania w innym frameworku webowym MVC?

W sumie poza konwencjami nazewnictwa modeli/kontrolerow to nie znam żadnych konwencji, może w tym rzecz. Spróbuję coś pogoglować.

0

To jak możesz nie znać konwencji które wprowadza RoR jeżeli to jest poruszane na samym początku książek/tutoriali ? Słuchaj tak jak nie pije i nie siadam za kółko tak nie pisze w framwerowku którego nie znam :)

0

Myślałem, że pisałeś o jakichś bardziej skomplikowanych konwencjach, bo te podstawowe to znam.

railstutorial.com przerobiłem, agile development in rails przerobiłem, i pick axe tez, a na bieżąco kukam na guides Rails.
Także jakoś tam poznałem język + framework'a, ale wciąż na każdym kroku coś mnie dziwi/zaskakuje. Przesiałem się na ubuntu, żeby być bardziej kompatybilny z Ruby i Railsami, ale wciąż jakieś dziwne błędy mi wywala w konsoli, to nie znajduje odpowiedniej wersji json, to baza się wyłożyła, to nie można się połączyć z postgresql itd. 2 miesiące w tym grzebię i dalej nic z tego nie kumam :D

Nie mówię, że Rails jest trudny wyjątkowo ani nie narzekam. Może po prostu nie jest dla mnie, nie czuję go itp.

Uczyłem się programować na C i potem trochę klepałem w strukturalnym C, potem PHP, więc może ciężko mi się przestawić.

Aha, żeby nie było. Wątek nie służy do narzekania/porównywania frameworków, tylko do uzyskania porad jak sie uczyć RoR'a, co w nim jest trudnego i czy nie lepiej poszukać czegoś bardziej pod siebie, skoro po 2 miechach nauki ewidentnie mi nie leży. A może to kwestia przyzwyczajenia/spojrzenia na daną technologię?

@niezdecydowany piszesz w RoR na co dzień? Długo się uczyłeś? Łatwo ci na początku było pojąć jak to działa?

0

Ja np. piszę od czerwca, i generalnie ostatnie szlify idą w projekcie, z tym, że nikt w teamie nie miał styczności ani z Rubym ani z RoRem. Jestem pozytywnie zaskoczony i jeśli miałbym pisać jeszcze raz lub następny projekt to raczej tez byłbym za RoRem

0

Tak piszę w RoR na codzień - a w sumie ostatnio bardziej w css/html :D - i powiem szczerze bardzo łatwo udało mi się przesiąść, byłem zdziwiony, przechodząc z javy do rubiego dostałem tak jakby trzecią rękę. Napisz czego nie jarzysz to Ci wytłumaczymy.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0