Samonauka-co dalej?

0

Witam ;)

Jestem dopiero w pierwszej klasie LO (mat-fiz-inf) ale już wiem że w przyszłości chce robić coś związanego z programowaniem. Dlatego już od dłuższego czasu staram się sam uczyć, głównie z darmowych kursów z neta. Początkowo uczyłem się c++ jednak szybko przeszedłem na jave w której lubie pisać (tak wiem nie mam za duzego porównania ale jakoś tak mi podchodzi ;) ) W miarę już umiem jeśli chodzi jakieś małe programiki, problem się zaczyna jak chciałbym napisać coś wiekszego, jakąś prostą platformówkę albo cos podobnego. Poszczególne elementy umem napisać ale nie umiem tego połączyć w całość. Jak nauczyć się ogarniać coś takiego? Jak u was to było? Może znajdzie się jakaś dobra dusza która mnie poprowadzi? ;) taki mentor

Druga sprawa to jak dalej sie uczyć? Pisać, pisać plus to czego nie wiem to z neta? Bo przejrzałem podstawe programową na informatyke rozszerzoną i jakoś nie widze tam czegoś czego juz nie umiem (w zakresie programowania)

Liczę na sensowne odpowiedzi ;)
Pozdrawiam Janek

1

Czytaj cudzy kod, pisz sam dowolnie byle skończyć jak najszybciej, następnym razem pewnie od razu będziesz wiedział co zrobiłbyś lepiej gdybyś pisał od nowa. Nie staraj się doprowadzić kodu do perfekcji (chyba, że mówimy tylko o formatowaniu to wtedy to zrób), doprowadzać kod do perfekcji można całe życie i nie skończyć, lepiej zrobić byle działało i w następnym projekcie zrobić to lepiej. Zanim zaczniesz pisać kod zastanów się co chcesz dokładnie zrobić i postaraj się do w miarę dobrze rozplanować (nie spędzaj nad tym też więcej niż kilka dni bo się zniechęcisz). Lepiej robić kod który daje efekty niż, żeby był piękny - klienci płacą tylko za efekt końcowy, a najczęściej i tak idealny kod wymaga przepisania całego kodu kilkukrotnie na nowo (szkoda czasu), bo prawie nigdy wszystkiego nie przewidzisz.

0

Dzięki wielkie za cenne uwagi ;) jakieś porady jeszcze dla początkującego? ;)

6

Pobaw sie trochę w pisanie kodu metodą top-down. To znaczy zaczynasz pisać bardzo wysokopoziomowy kod, w stylu

Game game = new Game();
game.play();

gdzie play() to może być coś w stylu

{
    Player player = new Player();
    while(gameNotEnded()){
        player.makeMove();
    }
}

i tak dalej. Tworzysz sobie do tego puste klasy gdzie dodajesz tylko sygnatury metod i dziergasz sobie taki kod, schodząc coraz niżej, ale nie bawiąc się w faktyczną implementację aż nie zejdziesz na najniższy poziom.

0

Takie jeszcze pytanie. Co robić że tak powiem codziennie? Samemu pisać sobie dla własnej przyjemności i jak czegoś nie wiem to szukać w necie czy macie jakieś inne propozycje?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1