Studia - jezyk programowania

0

Witam. Pytanie do tych co zaczęli/ skończyli studia. W tym roku matura z informatyki i język programowania na jakim się opieramy w szkole to c++ (tak jak we większości szkół) no więc i w tym języku zdają wszyscy matura rozszerzoną z informatyki ( z naszej grupy :) ). W październiku studia i interesuje mnie jak to na początku wygląda tj. czy dają mi wybór języka programowania ? Czy dyktują mi że muszę tego się uczyć i koniec. (interesują mnie uczelnie w Krk i Wrocławiu). Tak jak wcześniej napisałem na ten moment umie podstawy podstaw c++ no i jakoś bardziej ciągnie mnie do javy albo c# (obiektowość,większa różnorodność frameworków i bibliotek, łatwiejsze i krótsze kody źródłowe) no i na ten moment nie opłaca mi się uczyć któregoś z tych dwóch dlatego że matura coraz bliżej. Tak więc czy jakbym się dostał na studia w ww. miastach miałbym szanse zacząć z tymi jezykami?

PS: Kiedyś na forum widziałem ze ktoś wrzucał linki z wykładów z programowania MIT i innych czy mógłby ktoś je udostępnić tutaj? :)

Dzięki za pomoc :P

0

Ja studiowałem na WMiI UJ i generalnie jest tak:

  • na początku był Pascal, potem doszedł C++,
  • Pascal był jako wstęp do programowania i dzięki niemu ze studiami poradzili sobie nawet ci co nie programowali nic wcześniej,
  • C++ był głównie do klepania algorytmów,
  • gdzieś w środku studiów (jednolitych) była Java + dla chętnych C#, znów nie wymagano wcześniejszej znajomości - dla przykładu ja przekonałem się do Javy na studiach (wcześniej byłem zatwardziałym fanbojem asemblera hehehe :] ),
  • jak kończyłem studia to zauważyłem, że zorganizowano korki (czyli ekstra zajęcia dla żółtodziobów) dla kotów z Javy, tzn mam wrażenie że WMiI UJ przechodzi powoli na Javę jako na język dla początkujących programistów - z racji tego, że są korki to nie dramatyzowałbym jeśli chodzi o programistyczny skill na wstępie,

A i jeszcze: studiowałem 2006 - 2011.

0

Jeszcze jedno pytanie. Jak oceniacie sposoby nauki języków programowania (e-booki,videokursy,ksiązki). Osobiście mam kilka e-booków,videokursów na komputerze i jakoś nauka wygląda nijak. Nie wiem jak wygląda siedzenie z książką ale wydaje mi się trochę wydajniejsze. Bo chyba ciężko zastąpić książkę z 1,5k stron videokursem 8k a czynie ebooków na komputerze nawet tych co maja ponad 200 stron to katowanie oczu :)

0

Jako student polibudy; Programowania uczą od zera. Przeważnie na wydziałach strikte związanych z prądem to C później C++ i ewentualnie Java. Wiele zależy też na jakiego profesora trafisz, bo możesz zacząć od innych języków i na innych skończyć. Nie nastawiaj się na programowanie a raczej matme . Z autopsji moge ci zdradzić, że ci co mega ogarniają matme i są kumaci to programowanie jest dla nich łatwe, nawet jeśli wcześniej nie wiedzieli co to kompilator.

btw. pisze się "umiem" a nie "umie", " łatwiejsze i krótsze kody źródłowe" jest żadnym argumentem, ponieważ nie są krótsze [patrz C] a czy są łatwiejsze to raczej czysto indywidualna ocena.

0
init0 napisał(a):

Jako student polibudy; Programowania uczą od zera. Przeważnie na wydziałach strikte związanych z prądem to C później C++ i ewentualnie Java. Wiele zależy też na jakiego profesora trafisz, bo możesz zacząć od innych języków i na innych skończyć. Nie nastawiaj się na programowanie a raczej matme . Z autopsji moge ci zdradzić że ci co mega ogarniają matme i są kumaci to programowanie jest dla nich łatwe, nawet jeśli wcześniej nie wiedzieli co to kompilator.

btw. pisze się "umiem" a nie "umie", " łatwiejsze i krótsze kody źródłowe" jest żadnym argumentem, ponieważ nie są krótsze [patrz C] a czy są łatwiejsze to raczej czysto indywidualna ocena.

Jakby takie literówki/drobne błędy z pisownia miały aż tak wielkie znaczenie dla każdego na tym forum to większość z was nie kończyła by uczelni technicznych tylko humanistyczne a to forum by dotyczyło spraw humanistycznych a nie rzeczy związanych z technologia :)

0

Właśnie mata, miałem chyba z 7 przedmiotów matematycznych a analiza matematyczna śni mi się do dzisiaj :-) , studia skończyłem chyba już z 10 lat temu. Ach ten czas leci... pascal był jako wstęp do programowania, a później się posypało: c, c++, php, sql, java, assembler, było jeszcze coś do at.

0

Sam jestem na 1 roku studiów i z tego co mogę powiedzieć na podstawie moich doświadczeń oraz z informacji od moich znajomych (którzy rozjechali się studiować na cały kraj) to przeważnie C/C++ oraz Java. Dotyczy to kierunków takich jak informatyka, elektronika i telekomunikacja oraz teleinformatyka. No i najważniejsze to przede wszystkim matematyka... Oczywiście wspomniane języki występują już w początkowym okresie, do tego dochodzą PHP, SQL, JavaScript, Asembler (tak niestety) oraz wiele innych - ale to już wynika bardziej z kierunku studiów :)

P.S Warto się zainteresować Pythonem, będzie przydatny na wszelkich laboratoriach matematycznych.

0
Tvix napisał(a):

Jakby takie literówki/drobne błędy z pisownia miały aż tak wielkie znaczenie dla każdego na tym forum to większość z was nie kończyła by uczelni technicznych tylko humanistyczne a to forum by dotyczyło spraw humanistycznych a nie rzeczy związanych z technologia :)

Literówki i drobne mają dla nas wszystkich wielkie znaczenie, bo kompilatory ich nie wybaczają, a co gorsze interpretery przepuszczają, i problemy zaczynają się później.
I nie trzeba być humanistą, żeby pisać poprawnie po polsku.

Co do tematu - na II UWr sam układasz sobie plan zajęć, wśród przedmiotów do wyboru są zarówno kursy Javy i C#, jak i wielu innych języków.

0

@Tvix to zależy od przedmiotu. Są przedmioty "technologiczne", szczególnie na początku, których celem jest zapoznanie cię z pewnym zagadnieniem teoretycznym (np. algorytmika, metodyka programowania, modelowanie i programowanie obiektowe albo zasada działania komputera) i jednocześnie nauka konkretnej technologii. Na takich przedmiotach zwykle z góry jest narzucona technologia w której masz pracować.
Z drugiej strony masz też całą masę przedmiotów, które są związane juz tylko z pewnym zagadnieniem (np. sztuczna inteligencja, sieci neuronowe, uczenie maszynowe, symulacje, agenty, współbiezność, obliczenia symboliczne) gdzie nikt nie narzuca ci konkretnego języka/technologii, o ile to co wybierzesz znajduje zastosowanie w danej dziedzinie.

0
Tvix napisał(a):

PS: Kiedyś na forum widziałem ze ktoś wrzucał linki z wykładów z programowania MIT i innych czy mógłby ktoś je udostępnić tutaj? :)

Przeczytaj SICP.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1