Sieci/bazy danych/programowanie jaką parę wybrać?

0

Witajcie,
mam 3 pytania.
Które z tych trzech specjalności połączyć ze sobą by najlepiej się uzupełniły:

sieci i bazy danych (tu nie wiem jaki język wybrać, ale coś się znajdzie),

programowanie (aplikacje webowe lub mobilne (czytając ogólne informacje na tym forum wybrałbym język Java + podobne by nie ograniczać się do jednego)) i bazy danych,

czy sieci i programowanie?

Drugie pytanie dotyczy, która uczelnia lepiej się sprawdzi? Podejrzewam, że PG lepiej ze względu na inżyniera, a i tak będę studiował zaocznie, lecz z drugiej strony ma ona w programie elektronikę, czego nie chcę.
A może lepiej bardzo dobrze wyszkolić się tylko w sieciach (na tym mi najbardziej zależy), mając jedynie podstawy baz danych, czy programowania?

Uchwyciłem też wątek między wierszami, że przed nauką Javy dobrze jest nauczyć się języka niskiego poziomu, by wiedzieć dlaczego kiedy się coś stosuje, wiedzieć co się dzieje "pod maską", jaki język polecacie przed Javą?

Javę wybrałem ze względu na projektowanie mobilne oraz webowe. Na tyle co wyczytałem jest do tego najlepsza, a już na pewno nie będzie zmarnowaniem czasu.
__
pozdrawiam

0

może doświadczenia nie mam ale słyszałem, że jeśli chodzi o programowanie w Javie web to znajomość sieci jest bardzo przydatna i faktycznie sam zauważam, że jest :) stawiam ze bardziej doswiadczeni koledzy odpowiedzą, ze we wszystkim po troche trzeba siedziec, co wg mnie jest prawdą, ale jesli chodzi o taka "specjalizacje" to programowanie (java) i sieci, tak sam bym celował póki co :)

0

Prawidłowa odpowiedź to oczywiście: "We wszystkich trzeba się orientować".
Zauważ, że duża część obecnych aplikacji korzysta zarówno z sieci, (gdzie można skorzystać oczywiście z jakichś w miarę gotowych bibliotek), bazy danych też są bardzo powszechnie używane, nawet jeśli chodzi o małe gierki przeglądarkowe tutaj też są do dyspozycji ORM'y, ale czasami warto się coś tam znać np. wiedza, że jest coś takiego jak trigger może nam niekiedy "na kolanie" rozwiązać nawet początkowo skomplikowany problem.

0

Co polecacie przed Javą?
Co nauczy mnie programować? Java jest językiem obiektowym, jak pisałem wcześniej, wyczytałem, że lepiej jest poznać język strukturalny by wiedzieć "co dzieje się pod maską" w Javie.
Nie mogę tego wyszukać, jeśli już coś jest, to poruszane w tematach pobocznych całkiem nie związanym z tym tematem.
Na studiach zaczyna się zazwyczaj, jeśli nie zawsze, od C, potem C++.
Zacząć C/C++, czy może od Javy, bo za rok i tak zacznę się uczyć programować w C/C++?

0

Co polecacie przed Javą?

Jave, maybe?

0

Bardzo chaotycznie zadane pytania :)

Co nauczy mnie programować?
....
Zacząć C/C++, czy może od Javy, bo za rok i tak zacznę się uczyć programować w C/C++?

Sposób myślenia jest dość przenośny, jeśli poznasz dobrze C++ to przesiadka na inny technologie zajmie Ci mniej czasu, a jeśli chcesz się uczyć wszystkiego naraz i po przeczytaniu wszystkich słów kluczowych z każdego języka masz zamiar sobie wpisać w CV "bardzo dobra znajomość C, C++, Java, C#, SQL, PHP, Perl, Ruby, i wszystkich pozostałych skrótów" to obawiam się, że nie tedy droga ;)

0

O to mi chodzi ;) 5 strona tego tematu: Jaki jezyk desktopowy na poczatek?

winerfresh napisał(a):

Do nauki od zera polecam C lub Scheme. Właśnie chodzi o to, że ucząc się masz dostać język jak najbardziej goły, by potem ktoś się nie zastanawiał dlaczego ma użyć tutaj ordered set zamiast hash set, czy czegoś innego. On ma to czuć. Poza tym ciężko jest zrozumieć czym jest typ referencyjny nie znając wskaźników. Chodzi o to, by początkujący nie miał nic, nawet nie chodzi o to na początku by nauczył się pisać skomplikowane programy bo to będzie robił później mając już wiedzę co, jak i dlaczego. Wtedy może pisać w językach wysokopoziomowych z bogatą biblioteką, by nie zawracać sobie czterech liter, ale musi mieć podstawy. Nie wytłumaczysz komuś co to jest operacja atomowa i po co to, skoro całe życie używał Javy z synchronized, nie zrozumie czym jest obserwator bez zrozumienia pojęcia delegatów i programowania funkcyjnego (co ostatnio mi się zdarzyło, kumple (przygotowujący się do olimpiady) omawiali algorytmy sortujące, ja się spytałem "po chu*", a oni, że jak będzie trzeba posortować własne struktury, ja na to, że przecież w STL'u mamy funkcję sortującą z możliwością podania funktora, na co oni, że nie znają kolejności argumentów. No jprdl).

Nie mówię, że ma znać cały proces tej zmiany, włącznie z opkodami jakie z tego wypadną, ale o samą metodę działania. O poznanie, czemu tutaj ma być lista, a nie tablica skoro obie robią to samo. Wytłumacz totalnemu zielonemu czym różni się stała zmienna (mutable const), stała niezmienna (immutable const), zmienna zmienna (mutable const) i zmienna niezmienna (immutable variable). Bez znajomości jak to wygląda "od d**y strony" to mózg mu eksploduje i będziesz miał dużo sprzątania

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1