staz w cern

0

Czesc

Przez przypadek natknelem sie na ten art http://samorzad.mimuw.edu.pl/2009/12/31/praktyki-letnie-w-cern-ie/

Skojarzylem, ze kilka osob pisalo, ze byly na stazu w cernie, tak z ciekawosci, moglibyscie opisac jak to wyglada z waszej perspektywy? Same wielkie glowy tam siedza? :P

2

A masz jakieś konkretne pytania? :)
Anyway, naskrobałem kiedyś coś takiego:

http://jobs.web.cern.ch/join-us/students

CERN oferuje całą masę różnych programów na całkiem dobrych warunkach.

  1. Summer Student: 8-13 tygodni w czasie wakacji, dostaje się ~2800 chf miesięcznie. Kierowany głównie do fizyków, ale nie tylko. Przy czym nawet jeśli dostanie się tam nie-fizyk to najpewniej będzie pracował przy którymś z eksperymentów fizycznych (np. jako koder). Dostać się jest ciężko bo polska ma tylko ~2 miejsca (bo mało płaci).
    Czas składania aplikacji jest od listopada do stycznia
  2. OpenLab: 8 tygodni w czasie wakacji, dostaje się podobnie ~2800 chf miesięcznie. Kierowany głównie dla IT. Niby miejsc jest bardzo mało, ale dwa lata temu dostał się tam kolega z informatyki@AGH, a w zeszłym roku były 2 osoby z polski (jedna z AGH i jedna z PW)
    Czas składania aplikacji jest od stycznia do marca
  3. Short-term intern: 3-5 miesięcy, można to robić w czasie wakacji, dostaje się ~1500 chf miesięcznie. Kierowany zarówno do fizyków jak i wszelkiej maści inżynierów (+ są nawet miejsca dla humanistów w administracji). W przeciwieństwie do 2 powyższych nie ma ograniczeń ilościowych dla krajów, więc teoretycznie łatwiej się dostać.
  4. Technical Student: 4-12 miesięcy (z możliwością przedłużenia od 14), dostaje się ~3300 chf. Kierowany do wszelkiej maści inżynierów. Przy kwalifikacji ponoć lepiej patrzą na tych którzy aplikują na cały rok. W ciągu roku odbywają się 2 okresy przyjmowania aplikacji. Nie ma chyba ograniczeń dla krajów, bo rok temu na 180 technicali 40 było z polski ;)
  5. VIA: 6-24 miesiące, dostaje się tutaj chyba mniej więcej tyle co Technical. Kierowane zarówno do fizyków jak i inżynierów. Tutaj jest lista aktualnie otwartych pozycji:
    https://hrapps.cern.ch/public/f?p=124:2:217437017958556:::::

Oprócz stanowisk dla studentów są też oczywiście pozycje dla osób po studiach:
Project Associate: to jest taki pół-cernowy kontrakt, dostać go dużo łatwiej niż fellowa/staffa, dostaje się ~4500 chf miesięcznie
Fellowship: 1-3 lat, w zależności od wykształcenia (inż dostają mniej, mgr więcej, dr jeszcze więcej) i różnych innych rzeczy, dostaje się ~6000 chf miesięcznie
Staff: 5 lat, dostaje się ~8000 chf miesięcznie

Czy warto aplikować do CERNu? Nie znam nikogo komu by się nie podobało. Co więcej sporo osób które miały okazję być w cernie, stara się o to żeby znów się tam pojawić. Poza tym wpis w CV ładny i z doświadczenia wiem że przydaje się w rekrutacji do innych "podobnych" instytucji jak na przykład ESA :)
Jeśli chodzi o pracę w CERNie to tam raczej czas uplywa powoli i nie ma wielkiej spiny ani zarywania nocek "bo deadline" ;)

Jeśli chodzi o "same wielkie głowy" to niewątpliwie jest tam sporo bardzo ogarniętych osób. Jeśli chodzi o studentów to zwykle są to studenci najlepszych uczelni na świecie, ale tak jak pisałem, dla Summer Studentów są ograniczenia per kraj, w efekcie niejako każdy ma szanse. Zresztą ja nie zaobserwowałem jakichś wielkich różnic pomiędzy mną, czy moimi znajomymi a ludźmi z MIT, Oxfordu czy Cambridge.
No i warto mieć na uwadze to, że zasadniczo tam wcale nie potrzeba tak wiele osób do "rozkminiania" zawiłości fizyki. Spora część osób to inżynierowie którzy zajmują się akceleratorami i detektorami (elektrycy, elektronicy, kriogenicy, programiści, mechanicy etc) więc nie trzeba pretendować do "nobla z fizyki" żeby tam aplikować. "Zwykły" inżynier też jest w cenie ;)

0

Dzieki, ja raczej tak orientacyjnie, glownie kreci mnie programowanie, a fizyka traktuje raczej jako hobby poboczne i brakuje mi takiej "suchej wiedzy popartej obliczeniami i dowodami" jaka maja studenci po studiach z fizyki.

//3. Short-term intern: 3-5 miesięcy, można to robić w czasie wakacji, dostaje się ~1500 chf miesięcznie. Kierowany zarówno do fizyków jak i wszelkiej maści inżynierów (+ są nawet miejsca dla humanistów w administracji). W przeciwieństwie do 2 powyższych nie ma ograniczeń ilościowych dla krajów, więc teoretycznie łatwiej się dostać.
4. Technical Student: 4-12 miesięcy (z możliwością przedłużenia od 14), dostaje się ~3300 chf. Kierowany do wszelkiej maści inżynierów. Przy kwalifikacji ponoć lepiej patrzą na tych którzy aplikują na cały rok. W ciągu roku odbywają się 2 okresy przyjmowania aplikacji. Nie ma chyba ograniczeń dla krajów, bo rok temu na 180 technicali 40 było z polski ;)//

Fajnie, ze jest jakas szansa sie dostac. Staz w cernie sam w sobie interesujacy, dodatkowo wiadomo, ze podroze mocno ksztalca, a cern w cv na pewno robi dobre wrazenie :P

1

Jeśli tylko mozesz to aplikuj, nic nie tracisz! ;)
Przy okazji warto wspomnieć ze nie tylko CERN ma fajne programy praktyk i staży. ESA też ma swoje programy zarówno dla studentów jak i dla osób które niedawno studia skończyły. Równie atrakcyjne ;) A ze polska jest od niedawna wreszcie członkiem to warto korzystać.

0
nzo napisał(a):

a cern w cv na pewno robi dobre wrazenie :P

Pal licho CV, dla pracy przy samej ALICE warto aplikować :>

0

A jak oceniacie, na co jest zwracana uwaga przy rekrutacji ? Macie jakieś tego typu spostrzeżenia ?

0

A na który program? Bo na Summer Studenta dość istotna jest narodowość ;) Jeśli chodzi o pozostałe to różnie bywa, ale generalnie jest tam sporo "pozytywnej dyskryminacji" dla ludzi którzy już kiedyś w CERNie byli. Więc dostanie się drugi albo kolejny raz jest dużo łatwiejsze.
A tak poza tym to nie da się generalizować, bo decyzje o tym kogo przyjąć są podejmowane przez sekcje które potrzebują ludzi. Więc to potencjalny supervisor ostatecznie podejmuje decyzje, a kryteria już zależą od konkretnego człowieka.

0

Na Summer Studenta myślałem, żeby próbować. Na wakacje za rok, będę wtedy po III roku inf.

0

Tak jak pisałem - polska ma mało slotów i szanse minimalne że się dostaniesz. Spróbować nie zaszkodzi, ale ja bym na twoim miejscu celował raczej w OpenLab i Short-term Intern.

0

@Shalom
chciałem się Ciebie zapytać o coś innego. Jak w Twoim przypadku wyglądała cała sprawa z wyjazdem? Wiesz, kwestia zamieszkania i związane z tym terminy, dotarcia na miejsce, papiery, dokumenty i inne tego typu rzeczy. Chciałbym spróbować się w tegorocznej edycji, ale zastanawia mnie fakt jak przy ewentualnym powodzeniu radzić sobie z takimi sprawami, jak te przeze mnie wymienione.

0

To zależy na który program się dostaniesz :) Summer Studenci i OpenLab mają załatwione miejsce do spania (CERN ma kilka swoich "akademików") i tam martwić się specjalnie nie trzeba. Na pozostałch programach trzeba się trochę wysilić. Jest CERN market gdzie pojawiają się ogłoszenia o mieszkania. Jest też duża grupa polaków którzy mogą pomóc (jakby ci się udało to daj znać i cię z kimś skontaktuje ;) ). Papierologia ze strony CERNu jest generalnie bardzo bardzo niewielka. Większe problemy miałem z załatwieniem wszystkiego na uczelni w polsce bo przeciez nikt tam nie mówi ani nie pisze w obcym języku i jak się pan dziekan ma podpisać albo wystawić jakieś pismo, a jak ktoś chce kawałek semestru sobie urwać żeby się praktykować na przykład 4 zamiast 3 miesięcy to już granda... Szkoda gadać ;)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1