Czego się dalej uczyć?

Odpowiedz Nowy wątek
2013-07-21 16:45
0

Witam,

Chciałbym związać swoją przyszłość zawodową z programowaniem, ale obecnie stoję od jakiegoś czasu w martwym punkcie, nie wiem, w którą stronę iść. Zainteresowałem się kodowaniem pod koniec podstawówki i przez okres gimnazjum przeszedłem od HTML przez C++ po PHP i JavaScript. W technikum informatycznym, które w przyszłym roku skończę, skupiłem się na szkole i bieganiu, brakowało mi czasu na inne sprawy. Teraz chciałbym się ogarnąć, wiem że przy lepszym zarządzaniu sobą będę mógł znów wrócić do programowania, które kilka lat temu było dla mnie prawdziwą pasją, potrafiłem spędzić 15 godzin i pewnie nawet więcej na pisaniu.

W każdym z wymienionych języków znam solidnie podstawy, ale nic ponad to, żadnych bibliotek ani zaawansowanych technik. Nigdy nie ukończyłem żadnego większego projektu, czasem wykonywałem za grosze jakieś drobne skrypciki. W gimbazie pracowałem nad grą internetową, która grubo przekroczyła 100k linii, ale nie była w żaden sposób planowana i powoli przestawałem ogarniać całość. Pomysł był dobry, ale niestety nie udało się doprowadzić do uruchomienia. Tak więc myślę, że powinienem zacząć uczyć się jakichś wzorców projektowych i projektowania.

Tylko potrzebuje jakiejś podpowiedzi, co konkretnie? I co poza tym, biorąc pod uwagę to co już umiem? Zależy mi na tym, żeby być w przyszłości, gdy będę szukać pracy, kompetentnym, kompletnym programistą, tak bym nie miał problemów z jej znalezieniem.

Pozdrawiam i liczę na podpowiedzi

Pozostało 580 znaków

2013-07-21 17:18
0

Programowania, maybe?

Nie napisales (albo ja nie doczytalem) w jakim jezyku chcesz pracowac, wiec podejrzewam, ze nikt Ci konkretnymi nazwami nie rzuci. Wzorce do pierwszej pracy? Nic co zwiazanego z ooad raczej nie wykorzystasz przez pierwsze pol roku :)

biorąc pod uwagę to co już umiem?

Napisales cos w stylu "Mam mlotek i srubokret oraz kilka srubek" i skad niby ktos ma wiedziec co umiesz? Nie podales takich informacji.

kompletnym programistą

Z tego co slyszalem to w takim np. comarchu biora kazdego, wiec do pracy to juz sie prawdopodobnie nadajesz... Co to znaczy byc kompletnym pozostaje dla mnie zagadka.

Pozostało 580 znaków

2013-07-21 19:35
0
tempo napisał(a):

Tak więc myślę, że powinienem zacząć uczyć się jakichś wzorców projektowych i projektowania.

To zacznij od książki GoF albo Head First o wzorcach, a potem staraj się je wcielać w swoich projektach, bo sama teoria niewiele daje.

n0name_l napisał(a):

Wzorce do pierwszej pracy? Nic co zwiazanego z ooad raczej nie wykorzystasz przez pierwsze pol roku :)

Niby dlaczego?


"HUMAN BEINGS MAKE LIFE SO INTERESTING. DO YOU KNOW, THAT IN A UNIVERSE SO FULL OF WONDERS, THEY HAVE MANAGED TO INVENT BOREDOM."
Bo w wiekszosci firm jest sie malpka kodujaca przez okres poczatkowy i nie ma to absolutnie nic wspolnego z mysleniem? - n0name_l 2013-07-21 19:39
o.O W czym Ty piszesz? Bo ja, jeśli dostaję zadanie, to ode mnie zależy czy napiszę to rozsądnie, czy metodą copy-paste. Tak było w każdej dotychczasowej mojej pracy. - somekind 2013-07-21 19:44
To gratuluje, jednak wiekszosc osob w okresie wstepnym zostaje oddelegowana do robienia malo waznych rzeczy, zeby chociazby zapoznac sie z metodykami firmy, czy uzywanymi narzedziami. - n0name_l 2013-07-21 19:53
No, ale to, że te rzeczy są mało ważne, to nie znaczy, że można je źle napisać. :P - somekind 2013-07-21 20:07
@n0name_l chyba przesadzasz. Pierwsze zadanie które dostałem w życiu w pracy to był refaktor brzydkiego copy-pastowanego kodu z użyciem Template Method tak żeby bylo ładnie i uniwersalnie i znajomość wzorca mi się przydala :D - Shalom 2013-07-21 22:58

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0