Wprowadzenie do informatyki

0

Witam wszystkich!

Od października zaczynam studia informatyczne na jednej z prestiżowych uczelni. W przeszłości miałem wiele styczności z informatyką, ale nie będę się w to zagłębiał. Rzecz w tym, że większość osób, która tam przychodzi, ma już duże doświadczenie.

Drodzy forumowicze, czy moglibyście polecić mi jakąś książkę, która wprowadziłaby mnie do informatyki i zbudowała pewne niezbędne fundamenty, abym nie czuł się na początku "zacofany" względem innych?

1

Zaraz, zaraz.... od kiedy na studia przychodza osoby z duzym doswiadczeniem? :D

1

chcesz nadrobić cała informatykę w wakacje? GL & HF.
Skoro całą informatykę to zacznij od komputera. Od hardware'a. Zobacz jak jest zbudowany, z czego składa się płyta główna, z czego składa się karta graficzna/procesor itd.
Samo ogarnięcie jak działa komputer to może przez wakacje Ci się uda ;) Przynajmniej będziesz mieć mocne podstawy by uczyć się dalej

2

Ja przed studiami miałem tylko praktykę (kosztem ocen na koniec liceum :D - chemia, biologia, historia... heh). Ćwiczyłem sobie na własnych projektach: Turbo Pascal, Delphi, C/C++, PHP, MySQL, HTML, CSS, troszkę Javy. Na tych przedmiotach przynajmniej miałem luzy bo nie musiałem się przygotowywać :D Ale resztę, teorie studia dały. Warstwy pamięci procesora, jak zbudowany jest procesor 4-bitowy (schematy z bramek), inżynieria oprogramowania, tego typu rzeczy ;) Ale zgodzę się z @Profesor, wiele osób przychodzi na informatkę "a bo ciocia sąsiadki mówiła, że po tym dobrze płacą"... nie mając tak naprawdę pojęcia w co się pakują. Książek miałem niewiele. Zaczynałem od programu w Turbo Pascalu podyktowanego przez wujka, potem kupiłem i przerobiłem książkę Delphi 6 kompendium. Chciałem pisać gry z użyciem OpenGL, to pomyślałem, że pisanie tego w Delphi nie będzie się zbytnio różniło od pisania w C++, bo OpenGL ma te same polecenia, więc się przesiadłem na C++ (była nagonka na forach na "wydajność" i więcej materiałów w internecie dotyczy C++).

Ale nie od razu Rzym zbudowano. Rób cokolwiek co Ci sprawia radość. Pierwsze poważniejsze (czyt. grywalne) produkcje zacząłem robić na 2-3 roku studiów i to nie w C++, tylko w Pythonie, którego się wtedy uczyłem również na własną rękę (nie było tego w programie studiów). W Pythonie szybciej widziałem rezultaty i to mnie napędzało do tworzenia ;)

0
Brian napisał(a):

...
W przeszłości miałem wiele styczności z informatyką, ale nie będę się w to zagłębiał.
...
czy moglibyście polecić mi jakąś książkę, która wprowadziłaby mnie do informatyki i zbudowała pewne niezbędne fundamenty...

No tak imho, to wypadałoby się trochę "zagłębić" w to z czym miałeś doczynienia i jakoś bardziej określić w co się chcesz "wgłębić". Informatyka to cholernie szeroka dziedzina. Na studiach i tak będziesz szedł "po sznurku" wymagań uczelni, niekoniecznie uznając, że to Ci się w jakiś sposób może przydać.

1

Są przecież dostępne darmowe kursy np. MIT na youtube ;] Odpal sobie Introduction to Computer Science 101 i oglądaj ;]

1
Brian napisał(a):

Drodzy forumowicze, czy moglibyście polecić mi jakąś książkę, która wprowadziłaby mnie do informatyki i zbudowała pewne niezbędne fundamenty, abym nie czuł się na początku "zacofany" względem innych?

http://osilek.mimuw.edu.pl/
Na początek: wstęp do programowania, algebra, analiza, matematyka dyskretna, algorytmy oraz metody numeryczne.

2

przecież on napisał o informatyce a nie tylko o programowaniu. Informatyka to nie tylko programowanie ;o

0

Patrząc na moje okoliczne uczelnie to informatyka, jak i większość kierunków, to całkowita żenada, więc nie ma co się przejmować :) Nawet jak się nic nie wie, to będzie się nudzić... Programy studiów na 3.5 lata, a wszystko dałoby się zrobić spokojnie w 1 rok. Myślałem, że może uczelnie jakieś złe oglądałem, ale ten link wcale nie lepszy :(

http://osilek.mimuw.edu.pl

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1