Kryptografia

0

Zna ktos moze jakas ksiazke, ktora w porzadny sposob wytlumaczylaby dzialanie algorytmu szyfrowania AES, itp. Nie mowie tu o kiepskich tutorialach z neta, ktore po lebkach tlumacza i pisza o uzyciu sboxow, roundkeys, ale nie tlumacza kompletnie co to jest, jak je generowac itd. Chcialbym cos porzadnego co wytlumaczy dobrze takie rzeczy osobie, ktora wczesniej nie miala stycznosci z kryptografia.

0

Z tego co znalazlem pdfy to ta pozycja nie tlumaczy w taki sposob jak chcialem algorytmu AES. Mi nie chodzi o matematyczne rozwiazania i bezpieczenstwo, tylko o algorytm. Bardziej od strony informatycznej. Matematyka tylko taka jaka wymagana w algorytmie, czyli jakies mnozenie macierzowe, xor itd.

0

http://www.cs.bc.edu/~straubin/cs381-05/blockciphers/rijndael_ingles2004.swf tu masz ładnie to pokazana jak chcesz szczegóły implementacji to poszukaj sobie otwartego źródła - stosunkowo łatwo się to czyta - nie ma żadnych skomplikowanych operacji.

0

Szopen, tak widzialem tego linka. Sam znalazlem wczesniej. Ale nie tlumaczy on tutaj paru istotnych kwestii dla mnie. Skad sie biora sboxy, jak stworzyc inversible(chyba odwrotny/odwracalny) sbox, drugi do deszyfracji potrzebny. Skad wziac rcon, jak wygenerowac. W wiekszosc podaja jedynie ze cos takiego jest i tyle, nie skad sie bierze, jak to samemu utworzyc. FirstRoundKey to spoko, wiem ze samemu sie robi tablice 16 bajtow i na podstawie tego oraz sboxa chyba tworzy sie dalej odpowiednie roundkey dla rundy. Kolejne kroki czyli mieszanie kolumn, podstawienie itd. to proste rzeczy. Glownie chodzi mi o jakies przystepne wytlumaczenie jak te tablice podstawien stworzyc, zeby spelnily wymagania AES, nieliniowosc i cos tam jeszcze.

@stinger_t
Angielska specyfikacja srednio mi podchodzi. O ile rozumiem angielski dobrze, to nauka takich dosc zaawansowanych spraw bedzie duzo ciezsza po ang. tym bardziej ze specyfikacji niz z jakiejs normalnej ksiazki. Tym bardziej ze juz wczesniej probowalem ze specyfikacji ogarniac, to mi to srednio wyszlo xD

0

Ciekawa pozycja. Tylko matematyka dyskretna po ang. to dla mnie horror ;p Po polsku nie bylo latwo ja ogarnac, a tutaj mi po ang. pisza o ciałach, grupach, elem. odwrotnych w danym ciele. Jak nic po polsku nie bedzie to bede musial sie tym zadowolic.

0

http://pl.wikipedia.org/wiki/S-Box
http://en.wikipedia.org/wiki/Rijndael_S-box jak wygenerować S-box, ale i tak zazwyczaj w programach jest to zaszyte jako stała, tak samo z RCON. Masz je po prostu skopiować do swojej implementacji i tyle, jak zostały wygenerowane to w sumie mało ważne. Jak przyjrzysz się wartością RCON w systemie dziesiętnym to też coś zauważysz.
RCON jest używany wraz z kluczem użytkownika i S-box'em do wygenerowania kluczy do poszczególnych rund, jeśli jest np. więcej bloków niż 128 bitów z tym samym hasłem to warto ten krok wykonać tylko raz na początku, dla reszty bloków będą takie same.

0

Wiesz takie powiedzenie prowadzacemu ze to stala i skopiowalem sobie to nie przejdzie xD Poza tym dla siebie chcialbym sie nauczyc generowac taki s-box czy rcon. Klucze dla wszystkich rund najlepiej wygenerowac na starcie. Jeszcze jest opcja generowania dynamicznych s-boxow, gdzies o tym czytalem, ale tez po ang i dosyc skomplikowane, dlatego szukam jakiejs porzadnej ksiazki.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1