Wasza praca inżynierska

0

Pytanie czy możecie się pochwalić waszymi pracami inżynierskimi (pokazać jej efekt) ? Napisać w jakiej technologi robiliście swoją pracę itp.. Mam jeszcze takie pewne śmieszne pytanie: temat pracy wybiera się samemu czy jest jakaś lista określonych tematów do wyboru ? Czy mogę sam wybrać technologię/język w której będę ją pisał w przyszłości... ?

0

Wszystko zależy od promotora i tematu pracy.

Jak masz temat pracy "Zastosowanie MS Access do zarządzania małym przedsiębiorstwem", to wiadomo, że niczego innego nie użyjesz i musisz to zrobić w oparciu o MS Access. Jeśli masz "Aplikacja bazodanowa do zarządzania małym przedsiębiorstwem", to możesz zaproponować promotorowi użyte technologie. Edytor w którym piszesz też warto uzgodnić z promotorem, czy to OpenOffice.org Writer, czy MS Word, czy LyX, czysty LaTeX... najpierw się dogadaj, co on od Ciebie wymaga, czego chce.

1

Możesz miec własny temat, wystarczy że zapytasz się promotora czy sie na taki temat zgadza.

0

Technologia: JavaFX 2.2. Temat: Aplikacja do grafowego przetwarzania i analizy danych. (a po ludzku: układasz klocki, które coś robią, łączysz ze sobą, odpalasz i masz wynik/wyniki). Technologia składu tekstu: LaTeX.

1

A macie moze jakeis dobre zrodlo odnosnie 'skladu tekstu' jak pisac i jak formatowac? nalepiej pod office word.

2

Wg mnie najlepiej zrobisz jeżeli nauczysz się Latexa, pełna kontrola, tutaj masz porządny tutorial: ftp://ftp.tex.ac.uk/pub/tex/info/lshort/polish/lshort2e.pdf

1

Ja pisałem w MS Word (dla mnie wygodniej) a temat "Kryptoanaliza wybranej funkcji haszującej - tablice tęczowe" Pisałem program do ich generowania i odszukiwania przy ich pomocy plaintext'ów z haszy. Program w Lazarusie. Temat uzgodniłem z promotorem - interesował się kryptografią, dlatego zagadałem do niego. Najważniejsze żebyś znalazł takiego, który jest w temacie bo później np. były cyrki u mnie w grupie, że promotor nie chce pomagać bo to nie jego technologia, on się na tym nie zna i radź sobie sam. Ja mogłem liczyć na namiary na materiały, proponował mi nawet skorzystanie z ich klastra GPU do liczenia tych tablic itp. więc patrz też pod tym kątem. Warto też zapytać kogoś ze starszych roczników i dowiedzieć się kto jaki jest, szczególnie jeśli nie miałeś z nim wcześniej zajęć - jeden będzie chciał ambitne projekty i czepiał się wszystkiego a drugi będzie cie zlewał a prace zaakceptuje mimo, że mierna. Zależy co chcesz osiągnąć i czy praca to dla ciebie wyzwanie czy task do odbębnienia.

0

"Aspekty metrologiczne ekologicznego przetwarzania biomasy" - na informatyce zakład Metrologii mi się trafił :)
Opisywałem proces produkcji biogazu a potem robiłem duży arkusz kalkulacyjny z makrami w visual basicu.
Arkusz obliczał rozkład ciepła w przekrojach badanego obiektu korzystając z równania Fouriera-Kirchhoffa i generował wykresy izoterm...

0

A macie moze jakeis dobre zrodlo odnosnie 'skladu tekstu' jak pisac i jak formatowac?

Uczelnia/promotor zazwyczaj i tak daje wytyczne niepodlegające dyskusji, co byśmy o tych wytycznych nie myśleli i jakie by one absurdalne nam się nie wydawały.

Pisanie w (La)TeX-u to droga przez mękę, gdy promotor nie mając już innych uwag zacznie wymyślać: tabelkę przesunąć o pół centymetra, obrazek niżej, itd., i nic nie da tłumaczenie że tak ma być i że tak program generuje.

No, chyba że promotor to również maniak niekonwencjonalnych narzędzi ;-)

0

no wlasnie, ja latexa za bardzo nie znam, sa jakies opisy i tutoriale i ok. Dla mnie, osoby, ktora uwaza ze pisaniem w prac to powinni sie zajmowac humanisci, to jest tak ze jak juz musze to odpalam worda i juz...

0

a jesli porzebuje zrobic spis tresc, pare rzodzialow opisujacych aplikacje i sporo screenow i obrazkow modeli np bazy, to latex na prawde koniecznosc?

0

Jeśli umiesz obsługiwać Worda - nie. 90% studentów (z jakimi mam styczność) robi w Wordzie i żyje, a ich prace w większości są wystarczająco dobre pod względem składu.

0
szwejks napisał(a):

a jesli porzebuje zrobic spis tresc, pare rzodzialow opisujacych aplikacje i sporo screenow i obrazkow modeli np bazy, to latex na prawde koniecznosc?

spis treści, tabel, obrazków itp LaTeX generuje automagicznie dla Ciebie. Bibliografie też, ładnie umieszczając spis zgodnie z normami i wytycznymi.Obrazki ci nie zaśmiecają widoku i możesz je ładnie podpinać/numerować/odwoływać się do nich, model bazy danych możesz mieć automatycznie generowany i rysowany na podstawie aktualnego stanu tabeli bez martwienia się o to że całość mogła by być nieczytelna po wydrukowaniu... Jak masz tak jak ja i ostro zmieniasz kształt swojej aplikacji - to makefile i Ci się wszystko generuje od nowa :)

Serio - LaTeX z doza automatyzacji skryptami i do pracy jedyne, co dorzucasz, to tekst. Nie trzeba się martwić że "a to tabela wyjedzie", a to jakaś cytacja nie zostanie uwzględniona, a to że screenshot nie będzie się pokrywać ze stanem faktycznym, a to że tekst przeniosło do następnej linijki i wygląda idiotycznie, czy że formatowanie czcionki na tytuł rozdziału ma być takie, a na sekcje takie a nie inne itp. WSZYSTKO śmiga pięknie i wygląda pięknie.

Z tym, że uwaga: LaTeX cholernie wciąga (przynajmniej mnie); moja opinia uwzględnia to, że jestem cholernie leniwy i wolę godzinę pisać skrypt do automatyzacji zadań (który potem mogę używać przy każdym podobnym zadaniu/zleceniu) zamiast co zmiana poświecać 5-50 minut na aktualizację oraz z zasady wolę mieć coś co pozwala zrobić wszystko podczas kompilacji (make przy magisterce kompilowało kod, uruchamiało testy, robiło screenshoty, kompilowało pdf pracy magisterskiej, dokumentacje kodu i wiele innych fajnych rzeczy)

Ktos napisał(a):

Jeśli umiesz obsługiwać Worda - nie. 90% studentów (z jakimi mam styczność) robi w Wordzie i żyje, a ich prace w większości są wystarczająco dobre pod względem składu.

True. LaTeX w dodatku jest na start wymagający. Word możesz otworzyć i się bawić - "coś" ci wyjdzie. Jak będziesz dobry w bawieniu się, to może i coś ładnego uda Ci się uzyskać, tego nie przeczę. LaTeX na start nie jest wybaczający, w końcu to język + kompilator.

0

Poza tym, co o wyborze promotora napisał @szopenfx, dodam, że najpierw należy się dowiedzieć, czy wybrana osoba w ogóle może być promotorem. Mam znajomego, który poszedł złożyć pracę w zeszłym tygodniu, i dowiedział się, że człowiek, któremu przez pół roku woził kolejne rozdziały swojej pracy do akceptacji, promotorem być nie może. :D

0

@somekind dziwne zwyczaje ;] U nas trzeba było mieć w indeksie temat pracy, podpis promotora i pieczątkę z katedry że wszystko jest w porządku i dopiero wtedy w dziekanacie dawali wpis na nowy semestr ;]

0

"tak się trochę podczepię"

poszukuję tematu pracy inżynierskiej, czy ktoś mógł by coś zaproponować
jestem na specjalizacji "sieci i systemy rozproszone"

zaproponowałem kilka tematów, ale promotor odrzucił bo tematy były w głównej mierze związane z elektroniką, powiedział że mam się trzymać specjalizacji

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1