Pomysł na rozwijanie się w programowaniu

2

Witajcie,
Wiem, że takich tematów jest mnóstwo, ale według mnie do każdego, kto pisze o tym świadomie, należy podchodzić indywidualnie. Jest to temat na pograniczu edukacji i kariery, jednak wybrałem dla niego ten pierwszy dział. Do rzeczy.

Zacząłem niedawno studia niestacjonarne na kierunku informatyka. Interesuję się tą dziedziną od dość dawna, jeszcze od czasów gimnazjum, jednak miałem przerwę w nauce spowodowaną inną ścieżką kariery, ale to nieważne. Po prostu świadomie podchodzę do tego od jakiegoś roku.
Chciałbym rozwijać się w kierunku programowania. Tutaj pada pytanie "w programowaniu czego?". Ano właśnie, to jest jedna wielka niewiadoma jak na razie dla mnie. W sytuacji jakiej się znalazłem najnaturalniejszą rzeczą jaką mógłbym zrobić to oczywiście pójście do pracy. Niestety mówiąc żartobliwie "nie ma w tym kraju pracy dla ludzi z moim wykształceniem". Można do tego dodać "i z moimi umiejętnościami". A naprawdę nie chciałbym pracować jak połowa studentów w branżach, które mnie nie interesują byle zarobić pieniądze. W tej kwestii mogę liczyć na pomoc rodziny, która tu też jest ważnym elementem, ponieważ to właśnie praca na rzecz rodziców pozwoli mi opłacać czesne w szkole.

Do konkretniejszych konkretów:
Mógłbym pracować nawet przez jakiś czas za darmo, byleby tylko programować. Tu niestety nie ma różowo, nie umiałem znaleźć praktyk dla programistów w okolicach Warszawy.
Mógłbym też dokształcać się w domu, jednak jest to o tyle trudniejsze, że po pierwsze: często muszę pomagać rodzinie i ciężko się zmotywować, bo wydaje mi się, że za mało umiem.

W tym miejscu proszę o Waszą poradę. Jak się dobrze zabrać do dalszego rozwoju, tak abym maksymalnie po pierwszym roku studiów mógł myśleć poważnie o karierze programisty. Co próbować pisać i w jaki sposób?
Liczę na Waszą pomoc, bo naprawdę nie jest ciekawie, wiem, że umiem więcej niż niejedna osoba w moim wieku, ale to wciąż za mało by móc pracować w tym zawodzie.

5

Wiem, że takich tematów jest mnóstwo, ale według mnie do każdego, kto pisze o tym świadomie, należy podchodzić indywidualnie.

Nie masz racji, co do tego "indywidualnego podejścia". Każda jedna osoba, zakładający taki temat, ma taki problem, że zamiast pisać projekty, pisze takie tematy.
Podczas gdy odpowiedź na twój (i wszystkich pozostałych) problem jest banalnie prosta - pisz, pisz i jeszcze raz pisz!

Co próbować pisać i w jaki sposób?

Co? Cokolwiek!
Odtwarzacz muzyki, chat, tetrisa, strony internetowe, poziomicę na androida, tutoriale msdna, grę roguelike, kalkulator, budzik, edytor tekstowy, edytor grafiki, program do kompresji/dekompresji, system bazodanowy dla wyimaginowanej biblioteki, wygaszacz ekranu, arkanoida, forum internetowe, wirusa...
CO-TYLKO-CHCESZ.

Oczywiście nie mam na myśli, że masz się rzucać na hurra na pisanie systemu operacyjnego, jeżeli twoje umiejętności są na to zdecydowanie za niskie. Nie napisałeś ani słowa na temat posiadanych przez ciebie umiejętności, więc musisz sam sobie wymyślić coś "na twoim poziomie". Istotne też jest to, żebyś przy pierwszym lepszym problemie nie leciał na forum, tylko spróbował sam go rozpracować, np. spróbuj wpisać w google "Pomysł na rozwijanie się w programowaniu" i zobacz, czy na pewno jesteś jedynym, co ma taki indywidualny problem. Zanim też weźmiesz się za pisanie systemu bazodanowego, dobrze by było chociaż wiedzieć co to jest relacyjna baza danych, czyli ogólniej - by wiedza praktyczna była podparta teorią. Nie wystarczy klepać w klawiaturę, trzeba wiedzieć, co się klepie.

0

Najważniejsze żebyś robił to co lubisz! to co w danej chwili masz ochotę a nie planował i analizował co mam zrobić bo zazwyczaj z tego nic nie wychodzi(oczywiście mam na myśli projekty które robisz dla własnej przyjemności).

0

Kurde, no muszę się za siebie wziąć, dziś byłem w pewnej firmie i niestety nie przyjęli mnie ze względu na to, że nie umiałem napisać pewnej rzeczy(choć niezbyt związanej z programowaniem, bardziej z projektowaniem).
Najgorszy jest ten słomiany zapał.
Można powiedzieć, że podstawy języka mam ogarnięte, gorzej z ich konkretnym zastosowaniem.

A tak w ogóle, może ktoś szuka praktykanta?(lub pracownika do wyszkolenia) :D

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1