Dobór Pomocy Naukowych

0

Heja :)

za 2 lata zdaje mature,(jeżeli mnie dopuszczą ;) ) i przez ten czas chciałbym się jak najlepiej przygotować do tego.

(pods + roz) MATEMATYKA -** potrzebuje ksiązke w której będzie wyjaśnienie,wzory,w poszczególnych działach **+ do tego najprawdopodobniej kupie ksiązkę Pana Kiełbsasy

(pods + ?roz?) Fizyka - tutaj podobnie jak w Matematyce, ksiażka z wyjaśnieniami i ćwiczeniami

(pods + roz)Angielski - tutaj raczej problemów nie będzie ponieważ chodzę do szkoły językowej

(pods + roz)Informatyka - chodzę do Technikum Informatycznego więc też nie będzie zle

(pods) J.Polski - przeczytam streszczenia lektur :)

więć proszę Was o pomoc w doborze książek do nauki :)

Pozdrawiam

0

Do matmy kup tablice matematyczne.

Wybij sobie z głowy te dopiski w stylu "jeżeli mnie dopuszczą", skoro chcesz zdawać maturę, kształcić się, to muszą Cię dopuścić.

Próbuj sobie rozwiązywać arkusze matur z poprzednich lat - wszystko masz dostępne na necie.

Jak dysponujesz kasą, to zapisz się na prywatne korepetycje z matmy/fizy, dużo dają :)

0

Ja za rok będę pisał maturę, w szkole mam matematykę podstawową i przerabiam sobie w domu książkę Kiełbasy. Według mnie jest to bardzo dobra książka. W dodatku warto zajrzeć na zadania info -> znajdziesz tam wiele pomocnych materiałów, zadań z rozwiązaniem i wyjaśnieniem, a także matury z odpowiedziami :)

0

Co do matmy polecam stronkę z prezentacjami http://edu.i-lo.tarnow.pl/inf/alg/007_wwwbelfer/ Świetnie wyjaśnienia, wyprowadzenia wszystkich niezbędnych wzorów. Coś z czym na lekcjach niekoniecznie się spotkasz. Do tego Kiełbasa i/lub zadania.info. Takie zestawienie moim zdaniem całkowicie wystarczy.

Co do fizyki to może być troszkę trudniej ze znalezieniem dobrych materiałów. Książki Zamkoru myślę, że warto rozważyć. Pisane może nie całkiem łatwym językiem, ale jak przeczytasz od początku do końca to powinieneś w miarę dobrze czuć temat. Świetne zadania (tylko teoretyczne) są na http://fizyka.net.pl/ (zakładka "Testy z fizyki") polecam przede wszystkim bardzo uważne przeanalizowanie rozwiązań. Ogólnie w moim odczuciu w maturach z fizyki zadanie obliczeniowe nigdy nie były zbyt wymagające, raczej bardzo schematyczne i oklepane.

0

(pods + roz) MATEMATYKA - potrzebuje ksiązke w której będzie wyjaśnienie,wzory,w poszczególnych działach + do tego najprawdopodobniej kupie ksiązkę Pana Kiełbsasy

Ludzie polecają książkę Pawłowskiego z Operonu dla liceum, poziom rozszerzony, jak również dobra była książka, którą ja posiadałem, czyli z wyd. Pazdro. Ważne, żeby były dowody (a w tych dwóch są), rozumiesz coś, jeżeli wiesz skąd to się wzięło. Niestety nauczyciele często sami nic nie dowodzą. Warto spojrzeć też, czy w bibliotece nie ma ciekawych książek, ja w 3 klasie wypożyczyłem sobie dwutomową książkę z lat siedemdziesiątych. Naprawdę dobra i zawierała o wiele więcej niż jest wymagane w dzisiejszych czasach w liceach. Oczywiście Kiełbasę też kup, zawiera zarówno proste, jak i trudniejsze zadania.

(pods + ?roz?) Fizyka - tutaj podobnie jak w Matematyce, ksiażka z wyjaśnieniami i ćwiczeniami

Zastanów się czy chcesz iść na uniwersytet czy na politechnikę. Jeżeli na uniwersytet, to nie opłaca się zdawać (nie ma tam fizyki), jeżeli na politechnikę... to i tak ci nie doradzę, bo nie zdawałem.

(pods + roz)Informatyka - chodzę do Technikum Informatycznego więc też nie będzie zle

W wielu technikach pomija się algorytmikę, jeżeli tak jest u Ciebie, to polecam przeczytać książkę M. M. Sysło, "Algorytmy". Oczywiście należy też robić arkusze z poprzednich lat. Ogólnie do algorytmiki jest wiele książek, jeżeli chcesz przeczytać o innych, to tu masz listę dobrych książek do algorytmiki http://4programmers.net/Algorytmy/Książki_do_algorytmiki. Chociaż większość z nich do matury się i tak nie nadaje, ale do olimpiady, o której piszę niżej, owszem.

(pods) J.Polski - przeczytam streszczenia lektur

Ja coś tam niby czytałem, ale i tak się nie przydało, bo wszystko napisałem z tekstu (było porównanie dwóch postaci, a o jednej z nich pierwszy raz słyszałem). Trzeba umieć pisać, tego najbardziej trzeba się nauczyć. Ja bez wiedzy o danej lekturze miałem 32/50 pkt. z wypracowania, więc zależy co się trafi ;). Mimo to chyba najbardziej warto się uczyć na bieżąco po trochu, a później wystarczy sobie tylko trochę przypomnieć. Jeżeli umiesz po trochu z każdej wymaganej lektury, to przynajmniej nie będziesz się stresował, że nie zdasz.

Jeżeli masz jeszcze 2 lata liceum, to jak zwykle polecam udział w olimpiadzie informatycznej (http://oi.edu.pl/) jeżeli byś się teraz zaczął uczyć (zakładając, że z C++ potrafisz programować strukturalnie i coś tam obiektowo) algorytmiki, to w tym roku mógłbyś się dostać do II etapu, a za rok do finału. Wystarczy sobie kupić "Wprowadzenie do algorytmów" Cormena i zamówić niebieskie książeczki z poprzednich OI (płacisz tylko za przesyłkę, można również pobrać wszystkie z internetu, ale polecam kupić, te co są dostępne, bo zawsze lepiej mieć część w wersji papierowej i czytać w dowolnym miejscu) i się uczyć (same zadania z testerką masz na http://main.edu.pl/pl). Każdy finalista ma 100% z infy i wstęp na najlepsze uczelnie poza rekrutacją. Oczywiście jeżeli zdecydujesz się uczyć, to nie olewaj przedmiotów, które zdajesz na maturze, bo nie masz gwarancji dostania się do finału.

0

Pawłowski do matmy to najgorszy wybór jaki może być. Rozwiązań do wielu zadań na końcu podręcznika brakuje - czyli nie dowiesz się, czy zadanie zrobiłeś dobrze, czy też nie. Na studiach robiliśmy zadanka z tej książki http://www.empik.com/zbior-zadan-z-analizy-matematycznej-banas-jozef-wedrychowicz-stanislaw,prod12110093,ksiazka-p - dużo rozwiązań, część zadań jest w zakresie matury ;)

Jeśli szukasz objaśnień, to świetne są pozycje Krysicki, Włodarski - Analiza matematyczna w zadaniach.

0

Jesli chodzi o matme to wg mnie bierz ksiazki nie z samymi zadaniami i odpowiedzia z tylu, lecz ksiazki z OPISAMI ROZWIAZAN zadan, czyli jak je trzaskac, to wiecej daje!!!

0

Na początek - Vademecum Maturalne wyd. OPERON (dowolny rocznik - w każdym roku zmienia się tylko okładka i cena!) lub teoria z podręcznika, z którego korzystasz w szkole.
Następnie najtrudniejsze zadania z Kiełbasy, czerwone, a dodatkowo te z gwiazdkami, jak czegoś nie umiesz zrobić, rób łatwiejsze lub pytaj, nawet mnie - studiuję matmę.
Potem na sprawdzenie polecam czerwoną książkę do rozszerzenia Testy Maturalne wyd. AKSJOMAT. Uważaj na odpowiedzi z tyłu książki, są często błędne, ale mimo to naprawdę warto uczyć się z tej książki, mi dała o wiele więcej niż wszystkie inne razem wzięte, gdyż przygotowuje także do zadań nieszablonowych, a takie na maturze rozszerzonej czasem się zdarzą. Na chomikuj jej nie ma.

Miej zawsze pod ręką wszystkie wzory, które masz na karcie wzorów! O dziwo, na swojej maturze skorzystałem nawet z wartości funkcji trygonometrycznych dla pewnego nietypowego kąta ;p

Książki te z pewnością ułatwią Ci zdanie matury z dobrym wynikiem, ale przerobienie w/w książek nie może zwalniać z myślenia na prawdziwej maturze! :)
Pozdrawiam!

0

Z tego co widzę, to o maturze masz mgliste pojęcie na razie.
"(pods + ?roz?)" - zdajesz jeden poziom, nie możesz dwóch z przedmiotów dodatkowych, bo odbywają się równocześnie.
A do tego zastanów się, na ile potrzebujesz fizy i infy - na większości uczelni będą traktowane zamiennie - będziesz miał MATMA and (FIZA or INFA) - polecam infę, tu możesz się nauczyć wszystkiego, a na fizyce zawsze was czymś zagną, że sam nauczyciel nie będzie pewni odpowiedzi.

Z matmy Kiełbasa, zadani.info, do tego znajdź w biblitece stare egzaminy wstępne na uczelnie, lata 1960-90, tam masz świetny materiał.
Do infy serwis tarnowskiego LO podany gdzieś wyżej, wazniak.mimuw.edu.pl/, arkusze z lat ubiegłychy,SPOJ żeby sprawniej kodzić, zapoznanie się z biblioteką standardową języka, zapoznaj się też z tematem odnośnie matury z infy na tym forum, to chyba największe źródło informacji o niej jakie znajdziesz w necie.

0

Ja co prawda zdawałem maturę 2 lata temu, ale wtedy wprowadzili zmiany i matma stała się obowiązkowa (byliśmy pierwszym rocznikiem z tą zasadą). Nie zdawałem podstawy i rozszerzenia z dodatkowego przedmiotu, ale zdawałem podstawę majcy (obowiązkową) i dodatkowo rozszerzoną matematykę. Podstawa była rano, rozszerzenie popołudniu. Ta zasada obowiązywała też na innych przedmiotach. Ale jak jest teraz, to nie wiem, a nie chce mi się szukać informacji.

@Jadaszek
Jesteś bardziej na bieżąco z maturami? Znowu odbywają się jednocześnie?

1

Matura z matmy rozłożona jest na dwa dni (od tego roku), bo ludzie padali na ryj po podstawce, a na popołudnie mieli iść na rozszerzkę.
Polski podobnie chyba.

Reszta przedmiotów (poza językiem)- podstawka i rozszerzenie odbywają się w tym samym czasie, stąd można zdawać tylko jeden poziom.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1