Informatyka, programowanie :)

0

Witam, prosiłbym kto ma wolną chwilę o wypełnienie krótkiego testu na stronie www.rafk.cba.pl , wyniki posłużą mi do opracowań w pracy dyplomowej, serdecznie z góry dziękuje.

2
  1. Typem danych nie jest:
  • String
  • Char
  • Integer
  • Word
  • Float

Nie wiem, ponoć jestem za głupi na pytania z naszej 'nowoczesnej' matury z informatyki, ale to mnie rozłożyło na łopatki. Wikipedia mówi, że:

Typ – w językach programowania opis rodzaju, struktury i zakresu wartości, jakie może przyjmować dany literał, zmienna, stała, argument, wynik funkcji lub wartość.

Dorysowałem dodatkowy radiobutton i zaznaczyłem "żadne z powyższych", ale to chyba nie o to chodziło :(

  1. Pętlą o z góry wiadomej ilości powtórzeń jest:
  • For
  • If
  • While

Nie określiłeś języka, if nie jest pętlą, while opiera się o warunek, for w większości sensownych języków też może być w miarę elastyczny. Przykład:

for(int i = 0; i < s[i]; i++) {
   // ...
}

Zmienna s jest guardowaną tablicą, co jeśli w czasie działania pętli urośnie? Średnio będziesz mógł przewidzieć ilość przebiegów patrząc na sam warunek zakończenia...

  1. Jaka wartość otrzymamy po zastosowaniu funkcji w PHP: strlen('pięć')
  • 0
  • 1
  • 4
  • 5

To zależy. Jak się postarasz to dostaniesz wartość 6. http://ideone.com/OIpQ2
Funkcja strpos liczy długość w bajtach, wielobajtowe kodowania pozdrawiają.

1

@Demonical Monk:
Może 'Word' -- bo to przecież taki program do pisania ;-)))

Ja też nie wiem o co chodzi. Może o typy niskopoziomowe, nie mające bezpośredniej reprezentacji w żadnym procesorze? (i wtedy String) Ale to tylko dlatego, że pytanie mówi o "typach danych". Nie wiem, czy "typ danych" różni się czymś od "typu". Zdawało mi się, że niczym i tak też sugeruje Wikipedia -- w takim wypadku jestem w kropce. W niektórych językach programowania, nawet stringi należą do "typów prymitywnych" (ang. primitives). A "typem" są nawet bardzo skomplikowane klasy.

Pytanie #10 też jest niczego sobie. "Pętlą o z góry wiadomej ilości powtórzeń jest: for / while / if". No cóż, ile powtórzeń mamy tutaj?

for (i = start; i < n; i++) {
} 

albo tu:

for (i = start; isInTheBounds(i); i = incToNextSector(i) ) {
} 

albo, najlepiej, tu:

for (; ;) {
  processNextRequest();
  if (shutDown()) {
    break;
  }
} 

a z drugiej strony tutaj liczba powtórzeń jest "baaardzo nieznana"...

i = 0;
while (i < 5) {
  ...
  i++;
}

Może autor rozważyłby korektę pytań lub powiedział nam, o czy to są jakieś jaja, czy co ;-)

0

To pytanie miało być ogólnie proste bez doszukiwania się, ale dziękuję za sugestie, wiadomo ze różne błędy się wkradają także bede miał również co opisać w pracy i dzięki za poświęcony czas na wypełnienie testu

3
12. W większości języków komentarz jednoliniowy rozpoczynamy: 
return
 //
 -?-
 --
 %
 

Patrząc na ilość języków programowania to pytanie także nie jest zbyt fortunne.

 14. Ciąg licz 1011101 to: 
 Algorytm
 System szesnstkowy
 System binarny

Po pierwsze to nie jest systemem binarnym, jak już to liczbą zapisaną w systemie binarnym. Może to też być liczbą zapisaną w systemie szesnastkowym, albo nawet jakimś sposobem zapisu algorytmu (to z algorytmem to się po prostu czepiam).

 28. W jakiej postaci przedstawiony jest kod maszynowy?
 Kodu jedynkowego - binarnego
 Kodu zero-jedynkowego - binarnego 
 Kodu zero-jedynkowego - trójkowego
 Kodu polarnego - trójkowego

Przedstawiony gdzie?

3

user image

To gdzie te jedynki i zera z 28 pytania? Nie określiłeś się dokładnie, więc reprezentacji może być nieskończoność. To jak moją ulubioną reprezentacją jest szesnastkowy z czcionkami podmienionymi na zdjęcia koleżanek to co mam zaznaczyć? :P

3

@rafk87:
Nawet proste pytania nie jest tak prosto uderzyć. Pytania muszą być ścisłe. W tym teście jednokrotnego wyboru czasem nie ma jednej (i tylko jednej) poprawnej odpowiedzi!

Np. pyt. 14 ma sporo błędów. Jest literówka -- miało być 'liczb', wyszło 'licz'. Ale nazwanie tego ciągiem liczb samo w sobie jest mylące. To ciąg cyfr. Pytanie mogło brzmieć: "Ciąg cyfr 1011101 to: liczba zapisana w systemie binarnym / -- szesnastkowym / algorytm". Przy czym i na takie pytanie nie da się odpowiedzieć, bo to też perfekcyjnie poprawna liczba w systemie dziesiętnym, trójkowym, ósemkowym itp. Np. w dziesiętnym to "milion jedenaście tysięcy sto jeden".

@Szinek:
Word to akurat bardzo podstawowy typ. Występuje nie tylko w językach programowania. Często używa się go do opisu typów w procesorze/pamięci, szczególnie w starszych systemach, choć nie tylko. Np. można się spotkać ze zwrotem, że "pamięć komputera pokładowego statku Apollo to tylko 5000 słów po 2 bajty" (liczby wzięte z powietrza).

0
  1. Składnia PHP jest oparta na składni:
    C
    Java
    Perl
    Żaden z powyższych
    Wszystkich z powyższych

Najpierw dajemy "Wszystkich z powyższych"!!

0
ubuntuser napisał(a):
  1. Składnia PHP jest oparta na składni:
    C
    Java
    Perl
    Żaden z powyższych
    Wszystkich z powyższych

Najpierw dajemy "Wszystkich z powyższych"!!

http://pl.wikipedia.org/wiki/PHP#Pocz.C4.85tki

Pierwsza wersja PHP, rozpowszechniana pod nazwą PHP/FI (Personal Home Page/Forms Interpreter), została stworzona przez Rasmusa Lerdorfa w roku 1994 jako zestaw skryptów Perla służący do monitorowania internautów odwiedzających jego witrynę.

Akurat to pytanie nie jest wcale takie głupie. PHP kiedyś był zwykłym językiem szablonów, który się zmutował...
W pytaniu nie widzę form "z powyższych", są "żadnego z wymienionych" i "wszystkich wymienionych". To chyba zostało poprawione przed chwilą, zaznaczanie "wszystkich z powyższych" dawałoby błąd logiczny (bo jak żadnego i C, Javy oraz Perla jednocześnie?).

0

Dzięki za opinie i spostrzeżenia, postaram się to wszystko opisać i zdaję sobie sprawę ze test może nie do końca jest poprawny i zawiera błędy jednakże jest on kierowany do osób które dopiero poznają programowanie i historię. Na pewno wszelkie uwagi zostaną przedstawione w pracy dyplomowej, jeszcze raz dzięki za sugestie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1