Witam,
pisał może ją ktoś - niech dzieli się wrażeniami, jak się przygotowywać, na co zwrócić szczególną uwage itp
:-)
Na pewno płynna obsługa plików z poziomu języka programowania, co nie jest trudne (czytanie wierszami, słowami itd). Umiejętność operacji na wczytanym tekście. Przydaje się znajomość office'a (większość zadań z drugiej części da się nim zrobić, szczególnie excelem). SQL choć zadanie z bazami danych da się zrobić łatwo Accessem. Poza tym w programowaniu na pewno trzeba zwrócić uwagę na rzutowanie string->int/float int/float->string. No i ogólne obycie. Im bieglej będziesz programował tym mniejszy stres, bo czas goni i to bardzo. Część teoretyczna to bardziej test inteligencji niż wiedzy. Przynajmniej tak było rok temu. Miałem 88%.
Ok, dzięki za odpowiedź
powiedz mi jeszcze jedno,
Czy oceniana jest złożoność obliczeniowa naszego rozwiązania czy tylko to czy działa prawidłowo(mówię tutaj o algorytmie)
Co muszę znać w Excelu?
Czy wysoki poziom trzeba osiągnąc w Accessie.
O tak - konwersje pomiędzy łańcuchem a liczbami są niezwykle ważne - tak samo jak i parsowanie plików. pewnie przyda się jeszcze znajomosć algorytmow.
Dzieki za odpowiedz - nie wiele osób chce rozmawiać na temat tej matury :-)
Oceniany jest tylko plik tekstowy, jeżeli twój wygenerowany zgadza się z kluczem, masz maks, punktów. A jeżeli w tym roku będzie oceniany algorytm, to napiszą o tym w treści.
Accsses jest banalny na maturze. A rozszerzenie różni się tym od postawy, że będziesz musiał utworzyć jedną dodatkową tabele,żeby podać jakiś wynik.. To jest schemat powtarzany co roku.
Na rozszerzeniu nie musisz znać excela, te zadanie związane z nim możesz śmiało rozwiązać za pomocą programu. A jeżeli wolisz to zrobić za pomocą excela, to zobacz sobie arkusze, te zadania są banalne.
Podsumowując, Accssesa i Excela możesz się nauczyć w 2 tygodnie, i później powtórzyć przed samą maturą. Problem mogą Ci sprawić programy, ale jeżeli poświęcasz trochę czasu na programowanie, to i te zadania nie będą trudne.
Algorytmów do nauki jest chyba z 10 i to na prawdę prostych. Tak prostych, że można na nie wpaść samemu, nie ucząc się ich właściwie..
Rozwiązuj po kolei arkusze z strony cke i tyle. Jak rozwiążesz wszystkie to nic Cie nie zaskoczy.
Witaj,
uważasz ze warto podchodzić do tej matury?
Tak. Zmusza Cie to do jakiegoś wysiłku umysłowego i masz już jakieś podstawy. Jeżeli nie pójdziesz później do jakiejś topowej uczelni, to zdecydowanie będzie widać kto pisał taką maturę a kto nie. O matematyce już nie będę pisał, bo to oklepany temat, ale na 100% warto pisać i na pewno nic na tym nie stracisz.
Informatyka, to dział, w którym cały czas będziesz musiał mieć motywacje, do dalszej pracy. Bez niej przepadniesz, a maturę możesz traktować jako przedsmak w szukaniu tej mobilizacji. Ja tak to traktowałem i wydaje mi się, że jest to dobre podejście.
a w Excelu jakie funkcje trzeba znac?
Szczerze nie pamiętam, bo dawno nie widziałem żadnego arkusza, ale wystarczy przejrzeć te arkusze i zobaczyć. Nawet jak jakiejś nie znasz, to możesz ją znaleźć po opisach w excelu.. Po prostu ściągnij sobie wszystkie arkusze stąd i rozwiązuj..
Mam jeszcze rok czasu.
Wazniejsza jest dla mnie matematyka, ale na informatykę też zwrócę uwagę :-)
No ja właśnie muszę się wziąć za tego Excela, chyba szybciej w nim będzie rozwiązywać niż pisać programy(no chyba, że będzie trzeba). A w sumie chyba nie zauważyłem zadań w których należałoby użyć Accesa, no chyba, że coś przeoczyłem :) Także myślę, że nawet nie trzeba się uczyć specjalnie jego obsługi.
Ahh, no muszę się zmotywować, do maja niewiele czasu :P
w każdym arkuszu, w 2części jest jedno zadanie z accssesa, które jest punktowane na około 20% całości.
aż 20% to bardzo dużo :-)
Jak to nie ma na Accessa - zawsze jest - tak samo naucz się C++ lub innego języka bo kod trzeba pisać
zapomniałem napisać : czasem zaznaczają wprost: NAPISZ PROGRAM
Na rozszerzeniu obowiązkowo rekurencja i umiejętność jej użycia w jezyku programowania. Zawsze się ona pojawia. :)
pproge napisał(a):
Na rozszerzeniu obowiązkowo rekurencja i umiejętność jej użycia w jezyku programowania. Zawsze się ona pojawia. :)
Akurat to se wybrałeś zajebiście trudne zagadnienie do przypomnienia wszystkim.
Wprawdzie wątek sprzed roku ale na temat, więc chyba nie ma sensu tworzyć kolejnego o tym samym.
Niedługo piszę ją właśnie na poziomie rozszerzonym. Robiłem sobie, by się przygotować, arkusze z wcześniejszych lat i natknąłem się na problemy, a mianowicie:
-
W części II jest zawsze podpunkt do jednego zadania dotyczący stworzenia wykresu. Nie wiem dokładnie jak go stworzyć. Mógłby ktoś uraczyć jakimś przykładem, proszę? Oczywiście szukałem po google i nie udało mi się.
-
Zadanie z bazą danych mam robić z pomocą Accessa? Tu przykład też byłby wskazany.