Technikum czy Liceum??

Odpowiedz Nowy wątek
2009-11-13 16:32

Rejestracja: 10 lat temu

Ostatnio: 9 lat temu

0

Tak wiem wiem były tysiące takich tematów :) ale żaden nie odpowiada mojemu :)
A więc założyłem nowy temacik :) Na początku chciałbym wam coś powiedzieć że każdy który zerknie na ten temat niech się wypowie na ten temat :))
Otóż tak :) Za około pół-roku kończę gimnazjum w klasie ogólnej :) I chciałbym iść gdzieś dalej albo technikum albo liceum :D interesuje mnie głownie informatyka/programowanie i w tym kierunku chciałbym iść a później oczywiście po szkole średniej iść na studia programistyczne :)
Teraz wymienię plusy i Minusy takiej szkoły :) pierw bierzemy pod lupę Liceum ogólnokształcące :p
[SIZE="5"]+ [/SIZE]
-Tylko 3 lata
-W większości liceum w moim miejsce zdawalność matur jest 100%
-Dobre przygotowanie do matury
-Mniej nauki (w porównaniu do Technikum)
[SIZE="5"]-[/SIZE]
-Brak zawodu po takiej szkole
-Brak doświadczenia o zawodzie (informatyk/programista)
-Trudniej się dostać niż do technikum

Teraz bierzemy "pod lupę" Technikum
[SIZE="5"]+[/SIZE]
-Nauka zawodu
-tytuł technika
-łatwo znaleźć prace po technikum(przynajmniej w moim mieście)
-Łatwo sie dostać (w porównaniu do liceum)
[SIZE="5"]-[/SIZE]
-4 długie lata
-Gorsze przygotowanie do matury
-Gorsza zdawalność matury (około 44%)
-Dużo więcej nauki niż w liceum

Jak wy sądzicie która z tych szkół była by lepsza dla mnie :) :cool:
Z góry dziekuje za wszystkie posty :)

Pozostało 580 znaków

2009-11-13 16:41

Rejestracja: 11 lat temu

Ostatnio: 4 lata temu

0

Może jestem uprzedzony... ale techinka omijaj z daleka. Idź do liceum. W życiu nie liczy się jedynie zawód (po technikum i tak nie będziesz nic prawie umial - dopiero po studiach i ilus latach doswiadczenia zawodowego), ale tez OGOLNE wyksztalcenie - a liceum daje Ci podstawy.

Idz do liceum i ucz sie wszystkiego, a co do informatyki, to ucz sie sam w domu, pisz olimpiady (przynajmniej probuj) a potem idz na dobre studia. Powodzenia !

Pozostało 580 znaków

2009-11-13 17:02

Rejestracja: 11 lat temu

Ostatnio: 13 godzin temu

0

Wg mnie to wszystko zależy od tego jakie jest to techniku czy liceum. Ja chodziłem do technikum elektronicznego, z mojej klasy jedna osoba nie zdała matury, w całej szkole też tylko sporadyczne przypadki. Nie przesadzę mówiąc że poziom mojej byłej szkoły był wyższy niż większość liceów w mieście (no do tych najlepszych to oczywiście sporo brakowało). Jeśli chodzi o zdawalność egzamu zawodowego to gdy w kraju ogólnie technika elektronika zdało 25% podchodzących w mojej szkole zdało 84% i mimo tak dużej przebitki uznano to za porażkę. Potem jak poszedłem na studia to na pierwszym roku byłem sporo do przodu ;)
Ale jeśli mówisz że zdawalność matur w technikach w Twoim mieście to 44% to nawet się nie zastanawiaj i idź do liceum, jeśli planujesz iść na studia oczywiście :P


Pozostało 580 znaków

2009-11-13 18:00
Moderator

Rejestracja: 16 lat temu

Ostatnio: 6 godzin temu

0

Mój głos na liceum. Może to przypadek, ale np. u mnie na roku, na początku, na 180 osób były chyba 2 albo 3 po technikum.
Praca po technikum jest taka sama jak po liceum, bo nie ma co się łudzić że nauczą cię tam czegokolwiek sensownego związanego z informatyką.
Matematyka powinna być dla ciebie teraz kluczowym przedmiotem. Programowania czy innych "informatycznych" rzeczy zdążysz się nauczyć jeszcze, ale jak nie nauczysz się odpowiednio myśleć to i tak nic z tego nie będzie. (a licealna matematyka to jest na prawdę absolutna podstawa ;) ).
No i kwestia gdzie chcesz isć na te studia, bo jeśli na jakieś "dobre" uczelnie (jak np. UW) to mature z matmy musisz zdać bardzo dobrze, a potem żeby sie utrzymać to tą matmę też musisz nieźle umieć ;)


Masz problem? Pisz na forum, nie do mnie. Nie masz problemów? Kup komputer...

Pozostało 580 znaków

2009-11-13 18:36

Rejestracja: 17 lat temu

Ostatnio: 7 lat temu

0

Idź do technikum i napisz pracę dyplomową pod tytułem: "Rola emotikon w komunikacji".

Pozostało 580 znaków

Uczen technikum
2009-11-13 18:43
Uczen technikum
0

Aktualnie uczę się w technikum i mogę Ci powiedzieć że gdybym miał jeszcze raz wybierać bez wahania wybrał bym liceum. Jeśli jednak wybierzesz technikum z całą pewnością wiele materiału będziesz musiał opanować sam.

Pozostało 580 znaków

2009-11-13 18:54

Rejestracja: 12 lat temu

Ostatnio: 20 godzin temu

0

Zdecydowanie liceum. Tak jak Shalom uważam, że ani jedno ani drugie nie nauczy cię informatyki.
Grzebiąc w internecie i sam coś skrobiąc nauczysz się więcej, niż wie przeciętny nauczyciel z takich szkół.
Natomiast matma jest po prostu niezbędna i tu liceum wygrywa na całej długości. Samo programowanie to w zasadzie matematyczny opis jak coś działać, a jak chciałbyś robić coś bardziej interesującego (rozpoznawanie kształtów, dźwięków, symulacje itp itd) to szeroka wiedza z matmy staje się naprawdę niezbędna.

Na dodatek, żeby się dostać na dobry kierunek informatyczny to liczą się punkty za matmę i fizykę a za informatykę NIE.


Jeśli chcesz pomocy, NIE pisz na priva, ale zadaj dobre pytanie na forum.

Pozostało 580 znaków

...
2009-11-13 20:00
...
0

Za moich czasów technikum to było liceum + przedmioty zawodowe, poziom w dobrym technikum był porównywalny z dobrym liceum. Problemem było tylko to, że 'dobre technikum' to coś, czego się praktycznie nie spotyka. @AdamPL pracy dyplomowej nie pisze się od lat, zastąpiono to egzaminem zawodowym.

Pozostało 580 znaków

2009-11-13 20:33

Rejestracja: 14 lat temu

Ostatnio: 2 dni temu

0
AdamPL napisał(a)

Idź do technikum i napisz pracę dyplomową pod tytułem: "Rola emotikon w komunikacji".

W technikach już nie ma prac dyplomowych.

Mnie interesowała informatyka, programowanie, technika, elektronika.

Poszedłem do liceum ogólnokształcącego, zdałem maturę bez problemu, z polskiego niewiele ponad minimum (podstawowy), zdawałem matmę i fizę (oba poziom rozszerzony). Liceum nie było jednym z słynących z wysokiego poziomu, ale moim zdaniem było dobre (byłem w klasie matematyczno-informatycznej). Na studiach liczą się głównie punkty z matury. Każda uczelnia publikuje w Internecie warunki przyjęcia kandydatów na studia.

Potem złożyłem papiery na UAM w Poznaniu i na Politechnikę Poznańską, w obu uczelniach kierunek Informatyka. Na jednej i na drugiej uczelni zostałem przyjęty, poszedłem na Politechnikę Poznańską.

Nie wiem, jak naprawdę wygląda poziom technikum.

Wobec powyższego, proponuję Ci iść do liceum, do klasy z rozszerzoną matematyką i fizyką. Właściwie to podaje się 3 szkoły, więc wybierz 3 licea, ewentualnie dwa licea i technikum jako szkoła trzeciego wyboru.

Pozostało 580 znaków

2009-11-13 20:51

Rejestracja: 16 lat temu

Ostatnio: 15 godzin temu

0

Panie allegrowicz... to zalezy od Twoich ambicji... chcesz isc na studia... to liceum... nie masz ambicji na dalsza nauke... to technikum... inaczej rok tylko zmarnujesz.

Osobiscie w zadnym przypadku nawet jakby teraz mi sie nie chcialo isc na studia bym nie poszedl do techniku. Lepiej skonczyc 3 lata liceum i isc na roczne policealne po tytul technika (i nie isc na studia)... niz za 3 lata zachce Ci sie edukacji i lepszej pracy w przyszlosci... wtedy juz niestety jestes rok w plecy na starcie. No i tyle.

W moim miescie technika to byly takie jakby zawodowki... a do liceow im bylo daleko... nikt po technikum nie szedl na studia (albo bardzo male grono, ktore godzilo sie z tym rokiem w plecy).


Full Stack Developer .NET & Angular

Pozostało 580 znaków

2009-11-13 23:12

Rejestracja: 11 lat temu

Ostatnio: 5 lat temu

0

W technikum więcej nauczysz się informatyki. Jestem na 1 roku, mam 9h infy (osobno : systemy i sieci, urządzenia, technologia) tygodniowo, w liceum na profilu [..]-informatycznym są zazwyczaj 2h.
Jeżeli chcesz być naprawdę dobry, to obojętnie co wybierzesz to i tak będziesz musiał samodzielnie się kształcić.

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0