[Studia]Czy ta specjalność to inżynieria oprogramowania?

0

Za rok idę na studia. Trzeba wybierać kierunek xD Jestem wesołym użytkownikiem technologii Java, liznąłem trochę Enterprise (Hibernate + JPA). Napisałem program używany w rodzinnej firmie medycznej. Trochę grzebałem w Rubim, ale ze względu na brak debuggera dałem sobie chwilowo spokój. Generalnie wydaje mi się, że Enterprise to to, co chce robić w życiu.

 1. I teraz pytanie, czy dobrze się domyślam, że muszę iść na inżynierię oprogramowania?

 2. W ogóle jak to jest, kiedy się na studiach wybiera tą specjalizację?

 3. Na Uniwersytecie Wrocławskim są 2 informatyki - na elektronice i na informatyce i zarządzaniu. Na te na elektronice nie ma co iść, jeśli chcę siedzieć w Enterprise?

 4. I może jeszcze pytanko, Politechinka Wrocławska, czy Uniwersytet Wrocławski, jeśli chodzi o Enterprise? ;P

0
 1. Tak.
 2. 4,5,6 semestr, zależy gdzie.
  3,4. Obstawiam, że na żadnej uczelni nie nauczą żadnej technologii. Nie od tego są studia.
0
 1. Nie musisz - równie dobrze to mogą być jakies odmiany systemow inteligentnych albo rozproszonych. Czy cokolwiek innego - sam bedziesz sie musiał JEE nauczyć. Wiekszość specjalności, może poza sieciami komputerowymi, da ci sporo okazji żeby poprogramować.
 2. Kiedyś koło 3 roku. Teraz jak wszedł system boloński często już podczas rekrutacji.
 3. Na Uniwersytecie Wrocławskim jest tylko jedna informatyka - na wydziale Matematyki i Informatyki. Te wydziały o których wspominasz są na PWr, nota bene jest jeszcze trzecia infa - na wydziale PPT.
  Z tego co wiem, na żadnym nie będzie enterprise'a jako przedmiot wykładany, albo technologia używana nacodzien. Na obu tych wydziałach będziesz miał jednak jakieś projekty grupowe, które można wykonac w JEE czy ASP.net.
 4. Żadna z tych uczelni nie uczy JEE jako takiego - najwyżej się wspomina i omawia założenia przy omawianiu architektury aplikacji internetowych, czasem może jakis kurs - generalnie nie kształci sie z konkretnej technologii - to musisz robić sam we własnym zakresie. Jedyne miejsca gdzie się uczy "Enterprisów" czy innych "dot netów" to są tzw. Wyższe szkoły tańca, różańca i informatyki - tam się zdarzają takie specjalności jak JEE, .net, oracle, CISCO....
0
spin napisał(a)
 1. Kiedyś koło 3 roku. Teraz jak wszedł system boloński często już podczas rekrutacji.

Piszesz o studiach pierwszego stopnia? Gdzie na przykład tak jest? Nigdy się nie spotkałem...

Jedyne miejsca gdzie się uczy "Enterprisów" czy innych "dot netów" to są tzw. Wyższe szkoły tańca, różańca i informatyki - tam się zdarzają takie specjalności jak JEE, .net, oracle, CISCO....

Możesz podać przykład takiej uczelni?

0

Piszesz o studiach pierwszego stopnia? Gdzie na przykład tak jest? Nigdy się nie spotkałem...

Pisząc "Kiedyś" miałem na mysli studia jednolite - w wielu uczelniach wybierało sie specjalność na 3 rok, albo na 3 roku.
Jeśli pytasz gdzie od razu masz specjalność - to nie wiem jak jest teraz, i nie chce mi sie sprawdzac - ale rok albo 2 temu na PWr już na pierwzszym stopniu wybierali specjalność, rekrutując się na nią. Nie chce mi sie szukać przykładów po necie dotyczących innych uczelni, ale na wielu tak jest - niekoniecznie na infie - popatrz sobie np. na jakieś chemie, biologie, geografie ... od zaraz masz do wyboru po 3 specjalności.

Możesz podać przykład takiej uczelni?

Kiedyś miałem taką ulotkę nawet w ręce, nie pamiętam już nazwy, ale podejrzewa że w wielu takich szkoła można znaleźć specjalność mająca te technologie w nazwie, a jak nie w nazwie - to po przeczytaniu programu mozna śmiało tak specjalność zatytułować.

0

Ja na 7semestralnych inżynierskich wybierałem specjalność na 4 semestrze, a zaczynała się na 5. Wiem, że są uczelnie, na których specjalność zaczyna się na 4tym. Ale wcześniej, to raczej bez sensu by było, bez pewnych podstaw, itd.
Zresztą - na specjalnościach i tak 1/2 czy 2/3 przedmiotów są dla wszystkich wspólne ;)

Specjalności z nazwami firm/technologii nigdzie nie widziałem. Wątpię, aby ministerstwo/PKA na coś takiego pozwoliła, bo niby z jakiej racji? Program studiów też jest zatwierdzany, mają się w nim znaleźć takie, a nie inne przedmioty, podstawa programowa jest taka sama wszędzie. (Generalnie to, co tutaj: http://osilek.mimuw.edu.pl/.) Można co prawda przeprowadzić wszystkie przedmioty związane z programowaniem w jednym języku, ale raczej nikt od tego specjalistą nie zostanie.

Żeby nauczyć na studiach jakiejś technologii musieliby wykładać specjaliści, a tacy raczej nie pracują na uczelniach.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1