Jaka szkoła dla (mam nadzieję) przyszłego programisty?

0

Witam,

chciałbym wam przedstawic moją sytuacje i prosić o radę: jaką szkołę wybrać?
Mam 15 lat i jestem w trzeciej klasie gimnazjum. <ort>Podjęłem </ort>decyzję, że w przyszłości chciałbym zostać programistą. Mieszkał w małym mieście w którym mam do wyboru:

  • technikum informatycze - niestety uczy w nim nauczyciel, któru naucza zakładania folderów i edycji tektu... jednak w moim mieście po technikum mam zapewnioną praktykę (min. 1 rok) - potem na studia wieczorowe.
  • liceum profilowane - to juz co innego :) wybrałbym profil matematyczno-informatyczny i po trzech latach poszedłbym na studia wieczorowe, które mam pod samym domem :)

Na koniec chciałbym dodać, że po szkole sieredniaj liczę na jakąś pracę, bo nie stać mnie na studia (dlatego wybieram studia wieczorowe). Więc co będzie lepsze? Ktoś ma jakąś radę?

Pozdrawiam

0

po technikum masz technika a to już coś. Zresztą pytanie brzmi czy programowanie cię interesuje(mam nadzieje ze znasz przynajmniej jakiegoś pascala)

0

Kto teraz idzie na informatykę ze względu na swoją pasję? Chyba nikt. Większość studentów informatyki idzie tam ze względu na to, że będzie miało zapewnioną pracę i przyzwoity zarobek.

0

Programowanie mnie bardzo interesuje :0
A znam m.in: Javę, C, C++, Pascala, Pythona, Ruby... większość wzorców projektowych, svn, umiem administrować Linuksem (na wakacje dostałem prace polegającą na "postawieniu" serwera pocztowego na QMailu)

Ale to tak na marginesie...

Ps. Jeszcze nikt nie odpowiedział na moje pytanie....

0

wiesz ja ci mogę powiedzieć Liceum profilowane to według mnie nie najlepszy wybór. Lepsze będzie technikum(masz technika). Tyle że zależy też jaki poziom w technikum. A widze znasz już parę języków czyli jest dobrze :)
A sam jestem w LO. Ale mam kumpla co chodzi do technikum informatycznego może nie najwyższy poziom ale może być.

0

Jeśli chcesz studiować informatykę, to wybierz szkołę, gdzie będziesz miał zapewniony wysoki poziom nauczania matematyki.

0

Hmm... technikum da ci na wstępie jakiś fach w ręku, ale liceum zapewni wyższy poziom jeżeli chodzi o matematykę (mam nadzieję). Zastanów się dokładnie jaki fragment informatyki jest ci najbliższy. Programista to bardzo ogólne stwierdzenie obejmujące kilka dużych działów informatyki.

Studia i praca... tak to dość trudny temat. Wybierasz studia płatne, bo jak mówisz nie stać cię na tryb dzienny. Jednak pomyśl o tym w inny sposób. Jeżeli wybierzesz się na studia wieczorowe i do pracy to naturalnym wyborem będzie technikum. Jednocześnie nawet po ukończeniu studiów będziesz miał dość słabą kartę przetargową jeśli chodzi o pracę jako programista. Potencjalny pracodawca dwa razy zastanowi się zanim przyjmie wieczorowego inżyniera z małego miasteczka. Dlatego może warto rozważyć inną drogę. Liceum + samokształcenie + studia dzienne na państwowej uczelni. Jeżeli nie jesteś leniwy to taka droga jest lepsza. Dlaczego?
Uzyskujesz większy wybór uczelni. Jedna LO zapewnia ten komfort, że jak nie spodoba ci się informatyka to masz jeszcze możliwość wybrania czegoś innego.
Samokształcenie w zawodzie jest ważne. Wyrobisz w sobie pewne zdrowe nawyki takie jak zdolność poznawania nowych technologii, umiejętność uczenia się oraz zdolność kombinowania.
Studia dzienne na państwowej uczelni są za darmo, a mieszkanie, jedzenie i podróż do domu pokrywa zazwyczaj stypendium socjalne i/lub naukowe. Warunek jeden musisz przyłożyć się do nauki.
Praca w trakcie studiów. Zazwyczaj po pierwszym roku jesteś już na tyle obyty z życiem uczelnianym, ze będziesz potrafił pogodzić pracę na 1/2, 1/4 etatu z nauką. Im wyższy rok tym mniej zajęć, a co za tym idzie więcej czasu na pracę. Oczywiście nie licz na początku na super hiper oferty. Bardzo często studentów pierwszych lat zatrudnia się do wykonywania tych prac, na które nie ma czasu reszta zespołu. Testowanie aplikacji, tworzenie dokumentacji i manuali. Praca nudna, ale pozwala "młodzieży" poznać wiele różnorodnych sposobów wytwarzania softu. Ponad to jest to szansa na wdrożenie się w daną firmę i późniejszą bezbolesną zmianę stanowiska z np. testera na programistę.

ps. warto poszukać pracy w dużej firmie. Zazwyczaj jest wstanie ona opłacić ci część studiów w zamian za podpisanie zobowiązania do współpracy na kilka lat.

0

Dokladnie, nie patrz na informatyke w szkole tylko na matematyke i fizyke.

Ps. Jeszcze nikt nie odpowiedział na moje pytanie....

Moze dlatego, ze przedstawiles dwie nonameowe szkoly w nonameowym miescie, chociaz jak masz zamiar pracowac po szkole sredniej to moze ci byc latwiej z technikiem.

0

Pójdź do liceum - matematyka w informatyce jest ważniejsza niż nauka kolejnego języka programowania. A dyplom tak naprawdę nie wiele znaczy jeżeli ma się umiejętności.

0

Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi [browar]

Koziołek, zaciekawiłeś mnie tym stypendium. Nigdy problemów z nauką nie miałem, ale - jakie wymagania trzeba spełnic żeby je dostać? Naprawdę starczy na życie w większym mieście?

Myślałem, że po przeczytaniu wyszych porad coś mi sie rozjaśni, ale teraz mam jeszcze więcej wątpliwości [???]</b>

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1