Sposoby na testowanie aplikacji webowej (testy manualne) oraz Continuous Delivery

0

Interesuje mnie workflow oraz sposoby testowania (testy akceptacyjne) aplikacji webowej oraz cały proces Continuous Delivery.

Jak to wygląda u Was w firmie? Zakładamy, że każda nowa funkcjonalność powstaje na nowym branchu. Gdy funkcjonalność jest zakończona i przekazujemy do testów mamy takie opcje:

  1. Tester posiada całe środowisko skonfigurowane lokalnie (baza danych, niezbędne biblioteki itp.). Ściąga sobie feature-brancha i testuje.
  2. Mamy serwer testowy z całym środowiskiem (taki sam jak na produkcji). Wypadałoby, aby push nowego brancha, umożliwił testerom pracę na osobnej subdomenie serwera testowego. Dobrze by było, aby każdy branch miał swoje odizolowane środowisko. Jakich narzędzi najlepiej do tego użyć?
  3. trzecia opcja?

Zastanawiam się jak najlepiej podejść do tego tematu stąd proszę o sugestie :)

P.S. Serwer Continuous Integration jest podpięty pod projekt, a automatyczne testy uruchamiane po każdym pushu.

0

A scalenie do gałęzi test? I wtedy testowanie tej gałęzi - po prawnym dopiero scalenie do mastera.

0
Zakręcony Młot napisał(a):

A scalenie do gałęzi test? I wtedy testowanie tej gałęzi - po prawnym dopiero scalenie do mastera.

Fakt, to jest jakiś sposób :) Czyli podsumowując: po zakończeniu prac scalamy naszą gałąź do test i testujemy na serwerze testowym. Po zakończeniu testu gałąź jest scalana do master. Oczywiście trzeba się upewnić, że test będzie miał aktualny kod z master.

0

U nas wygląda to w ten sposób, że zespół wydaje paczkę z jakimś tam numerem wersji po każdym sprincie (czasami w trakcie). Docelowo jakoś to ma działać automatycznie z wykorzystaniem tagów GITa albo branch per sprint (więc pewnie można zmodyfikować do branch per feature). Po stronie klienta jest Octopus i kilka serwerów, w tym serwer dla testerów.Testerzy jednym kliknięciem w Octopusie mogą zrobić deploy wybranej wersji na to testowe środowisko jednocześnie mając prostą konfigurację który feature ma być włączony (feature toggle dla nowych funkcjonalności), kiedy skończą testy po prostu wybierają kolejną paczkę. Mając więcej serwerów można by to rozszerzyć do testowania server per feature.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1