Delphi 2005, bazy danych, licencja

0

Witam,
Chciałbym zasięgnąć informacji, czy posiadając D2005 z tą licencją o której ciągle mowa z PCWK np. mogę sprzedawać jako osoba prywatna program zawierający bazy danych. Problem jest w tym ze nie mam jeszcze kompilatora i nie wiem w jaki sposób implementuje się tam bazy danych, czy potrzebna jest np. osobna licencja na InterBase bo o ile wiem np w Delphi 5. to był "menedżer" baz danych dla Delphi?

Po drugie, w jaki sposób implementuje się w D2005 bazy danych? Jest to jakoś w pakiecie? Poszukałem chwile w google ale rozzłosciło mnie ze wszystkie rezultaty to spisy treści książek o Delphi :(.

Pozdrawiam
G

0

Co do licencji to zerknęłem tam tylko raz i tylko na chwile. Z tego co przeczytałem to licencja Delphi 2005 Personal jest do celów komercyjnych dla indywidualnych programistów.
Natomiast jeżeli chodzi o bazy danych to nie musisz mieć Interbase, jest alternatywa Firebird. Firebird to właściwie to samo co Interbase, w pewnym momencie część programistów Interbase odłączyła się od projektu i napisała własną implementacje Interbase o nazwie Firebird tylko że w wersji freeware :) . Powiem że na moim kompie miałem problem z zainstalowaniem IB, natomiast z FB nie było żadnych kłopotów. Co do komponentów obsługujących baze danych to także powstały darmowe alternatywy. Tak jak w Delphi mamy komercyjne Data Access to powstał ZEOS na licencji freeware. Ma dokładnie te same komponenty, te same nazwy a nawet te same metody a zapytania SQLowe ZEOSA lecą znacznie bardziej optymalne niż DA.

0

D2k5 personal nie wspomaga baz danych. Do obsługi IB/FB możesz próbować zainstalować komponenty UIB, które nie wymagają borlandowej klasy TDataSet i pochodnych http://www.progdigy.com/modules.php?name=UIB masz tam też Alternative Dataset

a jeśli nie będziesz potrzebował dodatkowych komponentów to może TurboDelphi Express będzie lepszym rozwiązaniem, szczególnie że d2k5 jest strasznie zabugowan

0

Dziwna sprawa bo pod linkiem http://www.progdigy.com/modules.php?name=UIB jest do pobrania UIB Source Code - 2.1 RC1 oraz UIB SQL Monitor w którym Norton antywirus wykrywa trojana. Taka mała dygresja ;)

Misiekd a wiesz cos wiecej na temat TurboDelphi Express? Co to i gdzie to zdobyć?

0
Marmar napisał(a)

Dziwna sprawa bo pod linkiem http://www.progdigy.com/modules.php?name=UIB jest do pobrania UIB Source Code - 2.1 RC1 oraz UIB SQL Monitor w którym Norton antywirus wykrywa trojana. Taka mała dygresja ;)

wywal nortona :) - u mnie nic nie wykrywa

Misiekd a wiesz cos wiecej na temat TurboDelphi Express? Co to i gdzie to zdobyć?

Maiło być TD Explorer :/

a co byś więcej chciał wiedzieć?
do pobrania z http://www.borland.com/downloads/download_turbo.html (rejestracja za free)

0

A tak spytałem bo może lepiej znasz angielski:) Nie bardzo rozumiem co to takiego, czy to nowa wersja Delphi czy w ogóle odrebny produkt.
A apropos nortona to mam do niego zaufanie i jak mowi ze trojn jest i podaje jego nazwę to raczej wierzę że jest.

0

Turbo to nowa linia produktów. Jest to BDS2006 rozdzielone na poszczególne produkty (Delphi, Delphi for .NET, C++, C#). Wersja Explorer jest darmowa do zastosowań komercyjnych zarówno dla osób prywatnych jak i dla firm ale nie można w niej instalować nowych komponentów (można je tworzyć dynamicznie w kodzie), wersje płatne nie mają tego ograniczenia. Dodatkowo nie można insalować więcej niż jednego produktu Turbo na jednym komputerze (de facto na windowsie bo jak masz np. dwa windowsy tona jednymmoższ mieć Turbo Delphi a na drugim Turbo C#). Ogólnie Trbo to odpowiedz na M$ Visual Studio Express

0

Wielke dzięki. Coś mówiłes na temat stabilności. Skąd wiesz, że to turbo jest "lepsze" od np. D2005personal ?

0

zaufaj mi :) a jak nie chcesz zaufać to poczytaj sobie na pl.comb.lang.delphi wypowiedzi nt. Delphi2k5 - ogólnie D2k5 to była porażka i nie wypał. Wyszło do niego chyna 3 SP (2 na pewno) a i tak ze stabilnością dość ciężko. Jedyny minus TDE jest taki, że nie można komponentów instalować

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0