Bazy Klient/Server

0

Witam !!
Czy moze ktos mi powiedziec czy jest jakas zasada tworzenia aplikacji typu klient/server ?? mam firebird 1.5 i 4 kompy i co następuje...
Czy jak chce napisac aplikacje w delphi 7 na bazach firebird to czy aplikacja klienta bedzie tak samo wygladala jak ta na serwerze ?? Czy serwer jest tylko po to zeby byly na nim pliki .FDB (.GDB) a aplikacja na kazdym kompie bedzie wygladala tak samo tylko bedzie ustawione ze bedie sie laczyla z baza na serweze ???? Czy kazde zapytanie jakie program wykonuje musi byc poprzedzone transakcja???? Czy do kazdego zapytania musze stosowac oddzielnie IBQuery czy moge sobie w kodzie czyscic zawartosc ibquery a nastepnie dodawac nowa ?? Czy jak na przyklad 3 kompy wykonaja dodanie rekordu do bazy to bedzie jakis blad ??? Czy wlasnie po to jest transakcja zeby tego uniknac ??? niech ktos mi odpisze bo sie gubie :(;( Pozdrawiam

0

Aha i jeszcze jedno .... Do czego sluzy komponent ClientDataSet ??? Za jego pomoca mozna sobie indeksowac na przyklad rekordy w DBGridzie ??? Czy do baz FIREBIRD/INTERBASE jego odpowiednik to IBClientDataSet ???? Czy jak na przyklad jednoczesnie 3 kompy beda chcialy sobie posortowac kolumny kazdy inaczej to ten komponent tak wlasnie dziala ?????? prosze o odpowiedz.....

0

Czy jak chce napisac aplikacje w delphi 7 na bazach firebird to czy aplikacja klienta bedzie tak samo wygladala jak ta na serwerze?

Aplikację, łączącą się z bazą, umieszcza się po stronie klienta. Jeśli uruchamiasz ją na serwerze, to po prostu specjalny przypadek: komputer w jednej chwili robi za serwer (oprogramowanie Firebird) oraz klienta (aplikacja Delphi).

Czy serwer jest tylko po to zeby byly na nim pliki .FDB (.GDB) a aplikacja na kazdym kompie bedzie wygladala tak samo tylko bedzie ustawione ze bedie sie laczyla z baza na serweze ?

Serwer służy do zarządzania danymi, a czy on trzyma sobie to w plikach FDB, czy czymkolwiek innym, jego prywatna sprawa. Dla Ciebie znaczenie ma tylko, jak do niego wprowadzać, w nim modyfikować i przetwarzać, od niego wyciągnąć dane. Wygląd klient zależy tylko od ustawień komputera, na którym jest uruchamiany - serwer bazy to po prostu wspólne źródło danych dla kilku komputerów.

To duże uproszczenie, ale tak z grubsza jest (o ile nie jesteś administratorem tego serwera tylko działasz (/Twoje oprogramowanie działa) w roli klienta.

Czy kazde zapytanie jakie program wykonuje musi byc poprzedzone transakcja?

Nie (przynajmniej w innych systemach baz danych - Firebird dobrze nie znam). Jak nie stworzysz transakcji, będzie stworzona automatycznie.

Czy do kazdego zapytania musze stosowac oddzielnie IBQuery czy moge sobie w kodzie czyscic zawartosc ibquery a nastepnie dodawac nowa ?

Jak Ci wygodniej.

Czy jak na przyklad 3 kompy wykonaja dodanie rekordu do bazy to bedzie jakis blad ?

Nie - właśnie takimi zadaniami zajmuje się serwer - nie tylko zarządzaniem czystmi danymi. Oczywiście musisz rozumieć ewentualne konsekwencje i potencjalne problemy. Polecam przetestować w wolnym czasie osobiście.

Czy wlasnie po to jest transakcja zeby tego uniknac ?

Nie. Transakcja to ciąg operacji, które możesz odwołać lub zatwierdzić jako całość. Operacja COMMIT zatwierdza wykonane operacje. Operacja ROLLBACK cofa efekt wszystkich operacji wykonanych w ramach transakcji, przywracając stan sprzed wykonania pierwszej operacji w tej transakcji.

0

oki powiedzmy ze troche mi sie rozjasnilo a czy musze umieszczac np. procedury zapamietane wyzwalacze generatory itp w baze (*.GDB) czy jest jakas mozliwosc zrobienia tego z programu ?? Jak umieszcze to wszystko w pliku to ktos sobie go moze skopiowac i podejrzec jezeli bedzie haslo SYSDBA i masterkey a ja tego nie chce .... a moze mozna to jakos zakodowac ????????????? a komponenty TIBClientDataSet ???????/ moze zna ktos jakies linki gdzie mozna znalezc jakies info??? pozdrawiam

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0