delphi personal a praca w firmie

0

mam takie teoretyczne pytanie
załóżmy, że pracuję w firmie i żeby ułatwić sobie pracę to napisałem program do odbierania maili wykorzystując delfiacza
czy w razie jakiejś kontroli oprogramowania (np przez policję) napisany przeze mnie program jest nielegalny i czy ktoś (szef, ja, inny pracownik) może oberwać karę?

pozdro

0

o ile dobrze pamiętam na wersji personal nie można pisać programów komercyjnych. Mogą (ale tego nie jestem pewien) być one na licencji freeware. W razie czego załatw sobie wrześnioweko PCWK i taj była wersja D2k5 Personal z możliwościami komercyjnymi... (ale chyba też tylko dla osób prywatnych).

0

Tak, D2005 PE może być wykorzystywane komercyjnie tylko przez osoby prywatne.

0

czyli używając go w firmnie dla celów prywatnych mógłbym być pociągnięty do odpowiedzialności?

0
autor napisał(a)

czyli używając go w firmnie dla celów prywatnych mógłbym być pociągnięty do odpowiedzialności?

nie ponieważ nie napisałeś go jako firma a jako osba prywatna i tyle. Możesz go używać gdzie chcesz i sprzedawać komu chcesz ale jedynie jako osoba prywatna i w okienku "O programie" nie może być np "Stefan and CO" a jedynie "Stefan Ixiński"

0

pewnie źle rozumuje, poprawcie mnie jeśli tak

rozumiem, że jeśli jako osoba prywatna napisałem program w d2k5 i go sprzedałem szefowi (ponoć ta wersja może być wykorzystywana w celach komercyjnych...?) to szef może ten program w całej firmie używać bez obaw?

0

może ponieważ
a) to nie on go napisał ani nie jego firma, on go jedynie kupił
b) napisałeś go Ty własnymi rączkami w zaciszu domowym, na swojej własnej prywatnej maszynie (PC ofcourse) i w Delphi 2005PE, któe kupiłeś razem z gazetą (którą oczywiście masz w domu)

W licencji stoi (chociaż dość chwiejnie, bo jest tam napisane

Licencjobiorca może korzystać z Produktu lub dowolnego Dzieła we wszelkich celach komercyjnych lub handlowych (?Cel komercyjny?), pod warunkiem, że jest osobą. ..... Jeżeli Licencjobiorca jest przedsiębiorstwem, nie może uzyskać Licencji Personal.
bo w polskim prawie nie ma czegoś takiego jak osoba) że będąc osobą fizyczną (tak mniej więcej nie oficjalnie podaje polski oddział borlanda) możasz wykożystywać d2005Pe do zarobku

0

Tylko Delphi 2k5 Personal ma licencję na sprzedaż programów? Skąd można wytrzasnąć płytkę z tym D?

0

W Chipie 9/2005 była płytka DVD z takowym. Zapytaj w redakcji Chipa, czy jeszcze mają.

// w PC World Komputer 9/2005 też - Ktos

0

Wydanie specjalne eksperta z października 2005 na płycie DVD oferowało D2005. Szukaj wydania "Ekspert Plus".
http://kiosk.redakcja.pl/ekspert/specjalne/index.asp

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0