Kody źródłowe dyskietka

0

Witam!. Czy ktoś posiada dyskietkę z programami do tej książki:

https://helion.pl/ksiazki/wstep-do-pr[...]na-kolesnik,wstp.htm#format/d

i mógłby podzielić się ze mną jej zawartością?

1

Tak na marginesie – czemu interesuje Cię ta dyskietka? Sama książka ma 21 lat i dotyczy Turbo Pascala, czyli od dawna martwej technologii. Rozwijasz kod programu napisanego w TP7?

0

Po pierwsze - chciałem napisać to samo, co FP powyżej, ale kolega mnie wyprzedził. Na szczęście nie napisał o jeszcze jednej rzeczy, która mi chodzi po głowie, więc mogę stworzyć posta, który coś wniesie do sprawy ;)

Pytanie - czemu nie zaczniesz od najbardziej oczywistego rozwiązania, czyli maila albo telefonu do wydawnictwa? Skoro umożliwiają druk na żądanie, to zapewne mają też kody do niej dołączone.

0

Mnie by interesowało skąd on ma czytnik dyskietek w roku 2020??
@wojownik266 jeśli masz tą książkę to sprawdź czy na pierwszej strony w danych wydawnictwa nie ma przypadkiem informacji że materiały można pobrać z ich strony: ftp://ftp.helion.pl/przyklady/
Jest tam coś z 1999 więc może to tez się znajdzie, chociaż skoro była dyskietka to nie koniecznie.

0
furious programming napisał(a):

Tak na marginesie – czemu interesuje Cię ta dyskietka? Sama książka ma 21 lat i dotyczy Turbo Pascala, czyli od dawna martwej technologii. Rozwijasz kod programu napisanego w TP7?

Ta dyskietka interesuje mnie dlatego że mam tą książkę o której wspominałem nieco wyżej ale bez dyskietki. Jeśli chodzi o "martwą technologię " to wydaje mi się że jeszcze nie do końca jest taka martwa no bo przecież lazarus i delphi mają się całkiem dobrze? A przecież delphi jest następcą Turbo pascala 7.0. Choć wiem że mogę się mylić... !?

cerrato napisał(a):

Pytanie - czemu nie zaczniesz od najbardziej oczywistego rozwiązania, czyli maila albo telefonu do wydawnictwa? Skoro umożliwiają druk na żądanie, to zapewne mają też kody do niej dołączone.

Zapewne mają te kody ale obawiam się że będą mi proponowali zakup tych kodów wraz z książką za 80zł a mnie interesuje tylko ta dyskietka, ponieważ ksiązkę już mam.

Clarc napisał(a):

Mnie by interesowało skąd on ma czytnik dyskietek w roku 2020??

Kolega ma starego kompa z systemem xp i czytnikiem dyskietek. Tak ze po uruchomieniu dyskietki spokojnie jej zawartość mogę przełożyć na 2020 rok nagrywając jej zawartość na pendraiwa lub płyte CD.

0

Jesteś nam winny wyjaśnienia, bo może czegoś nie wiemy... Zakładam, że nie trolujesz oraz nie mieszkałeś przez ostatnie 20 lat samotnie w lesie z dala od cywilizacji.

3
wojownik266 napisał(a):

Jeśli chodzi o "martwą technologię " to wydaje mi się że jeszcze nie do końca jest taka martwa no bo przecież lazarus i delphi mają się całkiem dobrze?

Kwestia dyskusyjna, bo „całkiem dobrze” jest pojęciem względnym. Miałem na myśli to, że TP7 i DOS to technologie martwe, a sam Pascal od tamtego czasu zdążył się na tyle rozwinąć, że kodu źródłowego od dawna nie pisze się tak, jak pisało się w Turbo Pascalu.

Dlatego nie ma sensu uczyć się z tej książki ani dotykać Turbo Pascala, bo dziś jest bezużyteczny:

 • jest 16-bitowy,
 • jest monoplatformowy,
 • nie wspiera:
  • długich stringów,
  • klas,
  • generyków,
  • helperów
  • i masy innych, przydatnych rzeczy,
 • ma prymitywne, konsolowe i cholernie niewygodne IDE,
 • ma prymitywny RTL,
 • ogranicza się do tworzenia aplikacji konsolowych (pozostaje jedynie czyste WinAPI),
 • nie posiada bibliotek dla współczesnych technologii,
 • nie jest rozwijany i nie posiada wsparcia
 • i cechuje go masa innych problemów.

Współczesne środowiska dla Pascala, takie jak Delphi, Lazarus, CodeTyphoon czy to dla Oxygene (nie znam i nie używam), posiadają również bazę współczesnej wiedzy w postaci systemów pomocy, dokumentacji i artykułów, z których możesz się uczyć i którą to wiedzę możesz dziś bez problemu stosować.

0

@Fp Bardzo Ci dziękuję za to co napisałeś nieco wyżej. Tego mi brakowało i to rozwiązuję wszystkie moje problemy... Dziękuję i życzę miłego dnia!

3

Turbo Pascal jest martwy komercyjnie jako narzędzie. Jednak nie przesadzajcie z tą książką. W takich książkach jest sporo podstaw, które nadal sa kompatybilne. Pokazują istotę programowania bez koncepcji klas, co jest na początku pomocne, jeśli ktoś nie ogarnia konceptu instrukcji warunkowej czy pętli, to klasa mu mózg wysadzi. Wiem, bo widziałem. Takie książki uczą pewien podzbiór obecnej wersji Object Pascala (Delphi) czy Free Pascala. Jeśli ktoś ma taką książkę w domu to spokojnie może sprawdzić, czy to go kręci bez żadnej szkody - jak się wciągnie to kupi coś nowszego do Delphi/Lazarusa lub użyje materiałów z sieci. Może też ucieknie do C# czy Javy, ale cóż z tego? Pierwszy język nie ma znaczenia, a podczas pracy używa się kilkudziesięciu, więc ludzie zbyt dużą wagę przywiązują do "pierwszego", jakby to o seks chodziło. Co do pracy, jest to technologia mniej popularna na rynku, ale wciąż istnieje. W Lazarusie da się pisać oprogramowania, chociaż to dość prymitywne (coś to świadczy o IDE, skoro wolę napisać swoje funkcje zrzucające struktury do loga niż używać ich watcha... chyba jak znajdę czas to postaram się może to okienko nieco poprawić... ). Delphi się baaaardzo rozwinęło. Przy czym jest strasznie drogie, ale pracę można spokojnie znaleźć. Dla firmy to nie problem wydać ok 10k za licencje, ale początkujący developer w życiu tego nie zrobi. Niby jest wersja community, ale każdy chce potem na tym zarabiać chociażby zleceniami, a nowy przedsiębiorcy to chcieli by produkt zrobić... ale 10K za licencje na start, gdzie konkurencja oferuje to samo tyle, że za darmo (ofc. też do jakiegoś dochodu, ale to juz idzie w milionach). Więc generalnie nie są to popularne technologię, ale sprawdzone i stabilne. Nauka początkowa z nieco starszej książki, dla zaoszczędzenia kilku złotych tez nie jest dużym błędem. Zresztą w takich książkach jest sporo dobrej uniwersalnej wiedzy.

2

@furious programming - jeszcze odnosząc się do IDE.

Jako ciekawostkę dodam, że "identyczne" IDE jak w TP7.0 wciąż istnieje i jest rozwijane wraz z FreePascal. Działa w konsoli. Czasem korzystam na serwerach jak muszę napisać jakieś szybko liczące skrypty (zwykle tylko tymczasowe). Jest to jedyne znane mi narzędzie IDE dające możliwość 100% zdalnej pracy na serwerze przez SSH z możliwością debugowania i kompilowania zdalnie. Żałuję strasznie, że nie ma czegoś takiego np. do PHP.

A samo IDE wygląda tak ( przed chwilą pobrane z https://www.freepascal.org/download.html ):
screenshot-20200429083153.png

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0