Image & PaintBox & ...

0
  1. Jak cofnac ostatnia akcje w TImage(ewentualnie w PaintBox)?
  2. Lepszy jest TImage czy TPaintBox?
  3. Jest jakas funkcja do rysowania po Image(PaintBox) w taki sposob w jaki rysuje sie np. elipsy w Paincie. Mam na mysli, ze jak klikne to zaczyna w tym miejscu wysowac elipse a jak puszcze lewy klawisz mychy to juz zakancza rysowanie elipsy, ale jak przesowam myszka to ciagle widze jak zmeinia sie jej ksztalt. Jak to zrobic??

Napisalem kiedys juz teki temat, ale:

  1. Nie dostalem satysfakcjonujacej odpowiedzi
  2. Szybko znikl ze forum.
0

zapisuj se canvasa w bufforze, a potem w przypadku cofnięcia wróć stary obraz z bufora

0
  1. zapisz pierwotny obrazek w TBitmap i potem, przy każdym ruchu myszką narysuj na PainBox'ie ten obrazek i odpowiednią elipsę
0

zapisz pierwotny obrazek w TBitmap

znaczy się buforuj ;]

0
  1. Jak cofnac ostatnia akcje w TImage(ewentualnie w PaintBox)?

Jeżeli wykonujesz jedynie proste operacji: tzn. rysowanie elips, prostokątów, łuków, prostych oraz nieduże ilości odręcznych krzywych to najefektywniejszym sposobem jest zapis parametrów tych operacji i tylko fragmentów obrazów (jeżeli rysujesz którymś z odwracalnych stylów np. xor to nawet nie trzeba zapisywać) a potem cofanie według listy (a w tym wypadku stosu). W przeciwnym wypadku wspomniana kopia w TBitmap.

  1. Lepszy jest TImage czy TPaintBox?

Zależy do czego. Jeżeli masz jedynie wyświetlać obrazki to Image. Jeżeli tylko rysować to TPaintBox. Jeżeli mieszane to musisz określić, co częściej będzie wykonywane. Generalnie TPaintBox jest lepsze do rysowania, gdyż zajmuje mniej miejsca w pamięci. W Image jesty oprócz TBitmap, TIcon i TMetaFile inne typy, które współistnieją razem (TGraphic). Wygodne do ładowania różnego rodzaju obrazków o różnych formatach, ale mało ekonomiczne pamięciowo.

  1. Jest jakas funkcja do rysowania po Image(PaintBox) w taki sposob w jaki rysuje sie np. elipsy w Paincie. Mam na mysli, ze jak klikne to zaczyna w tym miejscu wysowac elipse a jak puszcze lewy klawisz mychy to juz zakancza rysowanie elipsy, ale jak przesowam myszka to ciagle widze jak zmeinia sie jej ksztalt. Jak to zrobic??

Katalg: %Delphi%\Demos\Doc\Graphex

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1