Nowa wersja Lazarusa - 2.0.0

Odpowiedz Nowy wątek
2019-02-08 21:55
3

Wprawdzie Delphi jest coraz mniej popularne, a jego "uboższy" (aczkolwiek w pełni darmowy i do tego wieloplatformowy kuzyn) to jeszcze bardziej niszowy temat, niemniej co pewien czas pojawia się na naszym forum temat Lazarusa. @furious programming na pewno o tym już wie, ale może na przykład taki @soob będzie zainteresowany ;) Albo ktoś inny, przeglądając forum, poczuje się zainspirowany/zachęcony i spróbuje czegoś nowego ;)

W każdym razie, po tym przydługim wstępie, pragnę poinformować osoby niewtajemniczone, że od trzech dni można pobierać stabilną wersję Lazarusa z numerkiem 2.0.0 - http://forum.lazarus-ide.org/[...]ID=2sudm958l4lurc7klhnsp5ne01. Wcześniej były wersje RC, które widać okazały się na tyle stabilne, że zakończono testy i rzucono dwójeczkę na rynek :)


That game of life is hard to play
I'm gonna lose it anyway
The losing card I'll someday lay
So this is all I have to say

Pozostało 580 znaków

2019-02-08 21:59
1

Pobiorę i zainstaluję :) Chociaż na moim poziomie nie spodziewam się żebym odkrył coś nowego czego nie gwarantowała by mi ostatnia wersja ;)

Pozostało 580 znaków

2019-02-08 22:08
0

Tak mówiąc między nami, to ja zbyt wielkiej różnicy nie widzę ;)

Owszem, lista zmian jest duża, ale w sumie zawsze pomiędzy kolejnymi wersjami takich zmian trochę było. Miałem cichą nadzieję, że wizualnie coś się zmieni, że będzie takie WOW, jakiś mega odświeżony interface...Że ta przesiadka to będzie coś mocnego - nie jak przesiadka z Mondeo 1 do 2, ale raczej jak z Mondeo 3 do 4 ;) A tak naprawdę to jakby nie było wyświetlanego numerka z wersją na pasku tytułowym aplikacji, to nawet bym chyba nie zauważył, że to nowa wersja. No i jeszcze Windows mnie uprzedził, że ta nowa wersja jakaś taka niepewna i niebezpieczna jest - obrazek wklejam poniżej ;)

screenshot-20190208220753.png


That game of life is hard to play
I'm gonna lose it anyway
The losing card I'll someday lay
So this is all I have to say
ja żyję na krawędzi, wyłączyłem ten filtr zaraz po instalacji systemu. - mr_jaro 2019-02-08 22:25
jesteś moim idolem ;) - cerrato 2019-02-09 11:13

Pozostało 580 znaków

2019-02-08 22:11
0

Też miałem to ostrzeżenie, ale uruchomiłem mimo to :P Ufam twórcą^^

No to teraz masz pełno wirusów i programów szpiegujacych... Tak jest, jak się bezmyślnie klika :P - cerrato 2019-02-08 22:12
Z tego co widzę na pierwszy rzut oka to inspektor obiektów ładniej wygląda :) - soob 2019-02-08 22:17

Pozostało 580 znaków

2019-02-08 23:22
1
cerrato napisał(a):

Miałem cichą nadzieję, że wizualnie coś się zmieni, że będzie takie WOW, jakiś mega odświeżony interface...

No i się zmieniło – zdupczone główne okno środowiska. Zaraz po otwarciu wygląda tak (nie widać kontrolek):

menu bug.png

Dopiero po kliknięciu w inną zakładkę, okno zmienia rozmiar i już widać paletę komponentów:

menu good.png

Co ciekawe, problem ten występował także w poprzedniej, 64-bitowej wersji pod Win7.

Edit: Ooo, przeinstalowałem sobie paczki komponentów (co wymusza rekompilację IDE) i problem się rozwiązał. :]


Jeśli chodzi o aspekt wizualny, to zmieniono np. ikonki dla powłoki systemowej, a także w menu głównym i kontekstowych czy narzędziu zwanym Code Browser. Reszta raczej bez zmian, bo i nie za bardzo jest co zmieniać.


edytowany 2x, ostatnio: furious programming, 2019-02-08 23:33

Pozostało 580 znaków

2019-02-09 11:01
0

Zaraz po otwarciu wygląda tak (nie widać kontrolek):

No to widać zależy od wersji Windowsa. Mi na 10-tce 64bit poszło od razu z poprawnym widokiem.

bo i nie za bardzo jest co zmieniać

Wręcz przeciwnie, dużo tego jest. Chociażby możliwości zmiany skórki na ciemną - coś w stylu VS czy nowych Delphi. Poza tym ogólnie (wprawdzie nie ma to bezpośrednio wpływu na pracę, ale mnie trochę drażni) interface jest na poziomie Delphi7, mocno ustępuje chociażby właśnie wspomniamym Delphi 10.X czy VS.

Z takich drobiazgów, które mnie irytują (swoją drogą - może coś źle robię i ktoś z Was mi coś poradzi/poprawi) to podpowiadanie kodu. Pojawia się ono w 3 sytuacjach: wciśnięcie Ctrl+spacja, podczas edycji oraz po najechaniu myszką. Wprawdzie można ustawić czas opóźnienia wyświetlenia hinta, ale słabe jest to, że jest to jeden czas, wspólny zarówno dla najechania myszką, jak i dla podpowiedzi pojawiających się podczas pisania. Podoba mi się wyświetlanie bez opóźnienia (ustawiłem sobie na 0) podczas pisania - piszesz form1.label1. i natychmiast po kropce masz listę dostępnych opcji. ALE działa to także podczas ruchów myszką - przesuwam kursor po ekranie i każdy element, który ledwie musnę, od razu wywala swoje okienko z pomocą. Szkoda, że nie można tych czasów ustawić osobno (albo jeśli można - bardzo proszę o naprowadzenie JAK).


That game of life is hard to play
I'm gonna lose it anyway
The losing card I'll someday lay
So this is all I have to say
edytowany 1x, ostatnio: cerrato, 2019-02-09 11:23

Pozostało 580 znaków

2019-02-09 11:20
0

No dobra, a co tam jest takiego fascynująco nowego? ;-)

Pozostało 580 znaków

2019-02-09 11:39
0

No dobra, a co tam jest takiego fascynująco nowego?

Bez złośliwości proszę :P

A tak poważnie - ten wpis raczej nie miał na celu zachęcenie osób już korzystających z Lazarusa do update, co raczej wskazanie zabłąkanym duszyczkom, które się czasem przewijają przez forum, że jest jakaś alternatywa dla Delfina (biorąc pod uwagę ilość pytań w ostatnim czasie dot. Delphi7 - wiele osób nie ma w ogóle pojęcia o istnieniu tego środowiska) i że można warto rzucić na nią okiem.


That game of life is hard to play
I'm gonna lose it anyway
The losing card I'll someday lay
So this is all I have to say
Nie jestem złośliwy, tylko changelog nie wygląda mi na coś uzasadniającego zmianę pierwszej cyfry ;-) skoro nawet wersja kompilatora się nie zmienia… - Azarien 2019-02-11 22:31
No ja mam podobne odczucia. Też miałem nadzieję, że dwójka będzie czymś mocno do przodu, a mogli w sumie zrobić 1.8.5 i tez by było OK. - cerrato 2019-02-13 11:14

Pozostało 580 znaków

2019-02-09 14:35
0
cerrato napisał(a):

Wręcz przeciwnie, dużo tego jest. Chociażby możliwości zmiany skórki na ciemną - coś w stylu VS czy nowych Delphi.

IDE nie będzie wyposażone w system skórek – taka jest decyzja deweloperów środowiska. Szkoda.

Poza tym ogólnie (wprawdzie nie ma to bezpośrednio wpływu na pracę, ale mnie trochę drażni) interface jest na poziomie Delphi7, mocno ustępuje chociażby właśnie wspomniamym Delphi 10.X czy VS.

Bez przesady – Delphi 7 nie używało nawet systemowego schematu, a Lazarus używa, bez względu na platformę i wersję systemu. Wykorzystanie bieżącego motywu sprawia, że interfejs nie jest jakoś szczególnie ładny (przynajmniej jeśli chodzi o platformę Windows i motywy takie jak Luna pod XP czy ten idiotyczny szklany np. w 7).

Interfejs w przypadku IDE ma być prosty, czytelny i funkcjonalny.

Z takich drobiazgów, które mnie irytują (swoją drogą - może coś źle robię i ktoś z Was mi coś poradzi/poprawi) to podpowiadanie kodu. Pojawia się ono w 3 sytuacjach: wciśnięcie Ctrl+spacja, podczas edycji oraz po najechaniu myszką.

To są trzy różne rzeczy. Ctrl+Space otwiera okno do kompletowania kodu (lub automatycznie po wpisaniu kropki). Nie wiem o co chodzi z tym „podczas edycji”, ale po najechaniu myszą pojawia się hint z informacjami na temat deklaracji elementu i z krótkim jego opisem, jeśli jest on uzupełniony.

Podoba mi się wyświetlanie bez opóźnienia (ustawiłem sobie na 0) podczas pisania - piszesz form1.label1. i natychmiast po kropce masz listę dostępnych opcji. ALE działa to także podczas ruchów myszką - przesuwam kursor po ekranie i każdy element, który ledwie musnę, od razu wywala swoje okienko z pomocą.

To jest jedno ustawienie – Editor\Display\Completion and Hints i opcja Delay for hints and completion box – więc nie dziwne, że takie samo opóźnienie używane jest w obu przypadkach. Można zasugerować twórcom rozdzielenie tego ustawienia na dwa osobne.

Azarien napisał(a):

No dobra, a co tam jest takiego fascynująco nowego? ;-)

Fascynującego raczej nic – prawdziwie rewolucyjnych zmian raczej nie było, głównie mniejsze poprawki.


edytowany 1x, ostatnio: furious programming, 2019-02-09 14:35

Pozostało 580 znaków

2019-02-09 16:33
0

To są trzy różne rzeczy.

No może trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem. Ale chodzi mi o to, że ten sam efekt co Ctrl+spacja można uzyskać automagicznie podczas pisania - podpowiedź się pokaże po jakimś czasie, który można zmienić. Ale ten sam parametr określa także czas, po jakim się pojawi hint dotyczący elementu pod kursorem myszy. Nie da się ustawić osobnego czasu dla hinta związanego z ruchami myszki, a osobnego dla code completion.

nie wiem o co chodzi z tym „podczas edycji”

Chodzi mi o to, co się pojawi, gdy w IDE wpiszesz sobie form1.label1. i po kropce przestaniesz pisać. Po jakimś czasie pojawi się okienko podpowiedzi kodu - takie samo, jakbyś wcisnął Ctrl+space.


That game of life is hard to play
I'm gonna lose it anyway
The losing card I'll someday lay
So this is all I have to say

Pozostało 580 znaków

2019-02-09 17:32
2
cerrato napisał(a):

... Poza tym ogólnie (wprawdzie nie ma to bezpośrednio wpływu na pracę, ale mnie trochę drażni) interface jest na poziomie Delphi7, mocno ustępuje chociażby właśnie wspomniamym Delphi 10.X czy VS.

Zawsze można zainstalować Anchor Docking


pozdrawiam
paweld
Mam, ale wizualnie wiele to nie zmienia :P - cerrato 2019-02-09 19:48

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0