[Turbo Pascal] grafika VESA vs BGI 32K

0

Witam

Tak sie składa, że do programu który piszę, nie potrzeba mi super szybkiej grafiki, więc postanowiłem zastosować prosty w użyciu moduł graph. Jednak 16 kolorów dla 640x480 to przesada... O vesie sporo czytałem, wiem, ze jej obsługa nie jest trudna, jednak nie mam niestety w moim kompie VESY (pomimo iż mam 1MB pamięci dram na karcie...) :( Słyszałem, ze są sterowniki które wstawiają funkcje vesy i wszystko działa jak powinno.

Druga opcja to użycie sterownika: SVGA32K.BGI - jednak czy ktoś wie czy obsługuje on rozdzielczość 640x480? ( bo taka mi potrzebna.. większej nie uciągnę, bo matryca nie puści :/ ).

podsumowując:

  1. Skąd wziąć sterowniki zastępcze ( czy jak to tam nazwać) do VESY ??
  2. Czy SVGA32K.BGI obsługuje 640x480x32k

PS. i nie piszcie mi przejdź na język X albo w kompilatorze y jest łatwiej. [nie wiesz - nie pisz :D ]

0

http://pl.wikipedia.org/wiki/Super_Video_Graphics_Array a 32k wydaje się oznaczać 32k kolorów...

0

Nie bardzo wiem co masz namyśli pisząc że " w kompie nie mam vesy". Vesa to standard, który albo karta graficzna obsługuje albo nie. Nie słyszałem o żadnych do tego sterownikach, które by z niespełniania przez kartę tego standardu robiły stan spełniania. Podejrzewam, że svga32K.bgi o ile masz na myśli ten sterownik, który "krążył po necie" dawniej a nie coś innego, jak najbardziej tryb 640x480 wspiera i sądzę że właśnie robi to przez standard Vesa bo niby jak inaczej?

P.S. Gdzieś miałem własne pisane w pascalu i assemblerze procedurki do obsługi grafiki Vesa. Niestety tylko te podstawowe, jest ich dużo mniej niż w module graph. Gdybyś niczego nie znalazł to daj znać, poszukam .

0

może napisze o co mi chodzi z tym, że <ort>NIE MA </ort>VESY. Napisałem program z tej strony do sprawdzenia jakie tryb obsluguje karta grafiki:

http://www.pckurier.pl/archiwum/artykuly/palka_mariusz/hicolor/twsvga.pas.asp
Ten program wypluwa mi 0 tam gdzie powinna być wersja VESY, i nawet brak sygnatury jest:/ Próbowałem sprawdzać to na innych programikach. Wyplułem na ekran wartość rejestru Al w którym jest informacja następująca:

"Wyjście:

* al - 4fh jeżeli Vbe jest włączone lub 0 jeżeli nie"

Mi w Al wypluwa 0...

Źródło:
http://asembler.republika.pl/grafinit.html

I właśnie po to sa jakieś sterowniki...:/

0

Witam.
Nie znam za dobrze Turbo Pascala bo dopiero sie ucze, znam tylko podstawy, a mamy napisac program graficzny np wyswietlający kwiatka. Nie wiem jak mam to zrobic. Czy ktos mógłby mi pomóc. Z góry dziekuje i pozdrawiam. :-|

0

to może byś nie zaśmiecał mi wątku... ?

Kolega znalazł takie coś, jednak tymczasowo nie mam jak tego na kompa wrzucić:

http://www.talula.demon.co.uk/freebe/freebb12.zip

co myślicie o tym??

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1