[pascal] Black System

0

Witam

Mam 16 lat i wspolnie z kolega wpadlismy na pomysl na napisanie sytemu operacyjnego w turbo pascalu, poniewaz chcemy zrobic wyjatek poniewaz wszystkie sa napisane przewaznie w C++ a w pascalu jeszcze sie niespotkalem. Wiec czas aby taki istnial.

prosimy o:

  • podsyłanie gier w *.exe napisanych w TP dla pewnosci ze nie zmienimy zawartosci ( chetnie widziane zrodlo )
  • wspolprace z osobami programujacymi w Turbo Pascalu (beda oni dodani oczywiscie do listy wspolautorow )

Chetnych zapraszam o kontakt na gg: 78536 lub odwiedzenie naszego forum http://www.black-system.yoyo.pl jest ono zalozone dopiero dzisaj wiec moze jeszcze byc niedokkonczone !

0

Hmmmm, a nie zastanowiło cię to, dlaczego żaden system operacyjny nie został napisany w Pascalu. Spisek? Czy może jakieś konkretne powody jednak są... Fakt faktem, jedyne sensowne produkty napisane w Pascalu to te napisane przy użyciu Delphi. A Delphi OSa nie napiszesz raczej. Jakiego kompilatora masz zamiar użyć? Jakiego asemblera do niskopoziomowych operacji?

I pytania z serii, nie chcę cię zniechęcić, ale...

  • jaki model pamięci przewidujesz?
  • jak chcesz zrealizować obsługę sprzętu (przerwania, komunikaty, może HAL stworzyć chcesz)?
  • a może się pokusisz o obsługę programów ambitniejszych niż .COM, znasz cykl uruchamiania programów w formacie chociażby MZ, nie wpominając o COFF albo PE?
  • jaki system plików? FAT16 albo FAT32 są łatwe, ale to przeżytek. Spróbuj napisać obsługę NTFS...
  • na pewno chcesz stworzyć piękne GUI, jak będzie realizowana obsługa grafiki (to by można podpiąc pod sprzęt, ale obsługa kart graficznych to zagadnienie tak szerokie, że trudno o nim nie mówić oddzielnie)

A w ogóle, to moja rada jest taka: napisz w Pascalu nakładkę na DOSa i szpanuj, że OSa napisałeś. Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać ;]

0

No jak tak chcesz to prosze bardzo ale zobaczymy co z tego bedzie

0

Akurat stwierdzenie że nie ma systemu operacujnego napisanego w pascalu jest błędne. UCSD Pascal P-Code był to język który posłużył do stwożenia systemu operacujnego opartego na P-Code machine(lata osiemdziesiąte). Ale jak widać pomysł został pożucony na rzecz systemów operacyjnych opartych o native machine code.(A może jakaś korporacja pomogła temu procesowi ...).
A tu już kernel napisany dla FPC
Doing a kernel in Pascal
http://www.osdev.org/osfaq2/i[...]ng%20a%20kernel%20in%20Pascal

0

Jestem prawie pewien, że na 4p jest w downloadzie fragment (bardzo prosty) jądra systemu operacyjnego napisanego w Pascalu, przez Qyona, ale za nic nie mogę znaleźć. Być może też jakiś bardzo prosty artykuł był, ale nie widzę no...

0

Jest, jest - na 100% Pamiętam, że kiedyś czytałem ten tekst na 4programmers.net...

...i właśnie on nauczył mnie, żeby nie rzucać hasłami w stylu "chcę napisać system operacyjny". Bo realnego systemu, który by miał zastosowania użytkowe od podstaw nie napiszę. Nie ma zresztą takiej potrzeby - jest tyle systemów pisanych na licencji GNU, że tylko siadać do klawiatury, i wspierać rozwój któregoś. A jeśli chodzi o walory edukacyjne, to ćwiczyć kodowanie mogę w stu innych zagadnieniach, których efekty uboczne może się komuś przydadzą.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0