Nieakceptowanie odpowiedzi od ChatGPT

9

tl;dr;

Myślę, że jeśli pytający zadaje trywialne pytanie, na które odpowiedź można uzyskać pytając chatGPT to co powinniśmy zrobić:

 • ✓ Napisać "możesz o to spytać chatGPT" (i nawet podlinkować https://chat.openai.com/)
 • X Nie powinniśmy sami wklejać pytania w ChatGPT a potem przeklejać odpowiedzi

Overview

Nie jestem do końca przekonany czy powinniśmy akceptować na forum odpowiedzi od ChatGPT. Myślę że nie potrzebujemy takich wklejek - jak ktoś będzie chciał odczytać co ChatGPT ma do powiedzenia na jakiś temat to niech jemu zada pytanie, a nie na forum.

PS: Na StackOverflow widzę że już od dawna nie akceptują odpowiedzi od ChatGPT.

Jeśli mielibyśmy akceptować odpowiedzi od chat gpt; to równie dobrze moglibyśmy napisać plugin do forum który automatycznie wkleja treść pytania do chatGPt i pokazuje odpowiedź; wtedy 4programmers.net staje się proxy na chatgpt.

Są wyjątki - to znaczy jeśli ktoś jawnie zapyta "Czy ktoś kto ma abonament na ChatGPT mógłby mi sprawdzić to i owo", to w porządku - w dziale Off-Topic albo hardware/software może to mogłoby być okej. Ale jeśli ktoś zadaje normalne pytanie, dla przykładu w dziale Java ktoś zapyta "Jak poprawnie zinvalidować cache?", to pod takim pytaniem odpowiedzi z ChatGPT nie powinny być akceptowane.

1

Ja popieram nieakceptację odpowiedzi od ChatGPT. Natomiast moim zdaniem problem jest inny, a on wynika właśnie z tego, że każdy może sam zapytać bota.

Problemem jest złośliwość i brak empatii niektórych "starych wyjadaczy'. Ktoś wkleja odpowiedź z ChatGPT lub z Google (jakiś czas temu popularne były linki do https://letmegooglethat.com/ ) bądź komentarz "znalazłem w Google w ciągu 10 sekund" nie po to, żeby udzielić odpowiedz, tylko po to, żeby wyrazić złośliwość wobec użytkownika, który zadał proste pytanie, na które odpowiedź można znaleźć samodzielnie w ciągu kilku sekund.

Ja sam czasem udzielam odpowiedzi na bardzo podstawowe pytania, ale bez złośliwości, jedynie sugeruję, co wpisać w Google lub podaję jakiś link. W większości przypadków taka informacja wystarczy, Ktoś się o coś pyta, ale nie wie, jak się nazywa lub jak się używa.

3

Niektórzy mają abonament na ChatGPT i takie odpowiedzi mogą być przydatne osobom, które chcą porównać wyniki itp.

Poza tym nawet darmowy chat wymaga rejestracji.Więc wklejanie odpowiedzi to też ułatwienie dla pytającego.

Myślę, że można na forum wprowadzić specjalny tag dla wklejek z Chat GPT (np. ikoną czatu), żeby je oznaczyć i zachęcić użytkowników do wklejania tekstu zamiast zrzutów ekranu.

0
Spine napisał(a):

Niektórzy mają abonament na ChatGPT i takie odpowiedzi mogą być przydatne osobom, które chcą porównać wyniki itp.

Poza tym nawet darmowy chat wymaga rejestracji.Więc wklejanie odpowiedzi to też ułatwienie dla pytającego.

To na pewno byłaby wartościowa funkcjonalność, ale w serwisie który stara się być "proxy dla ChatGPT".

Na forum, gdzie powinny być prowadzone debaty i pomoc innym użytkownikom, uważam że to nie jest akceptowalne.

Myślę, że można na forum wprowadzić specjalny tag dla wklejek z Chat GPT, żeby je oznaczyć i zachęcić użytkowników do wklejania tekstu zamiast zrzutów ekranu.

Jeśli już, to kategoria "Off-topic", z explicitly zadanym pytaniem "Czy ktoś kto ma abonament GPT mógłby mi porównać wynik".

Ale jeśli ktoś w dziale Java zadaje pytanie jak zrobić relację wiele-do-wielu, to wklejanie odpowiedzi z ChatGPT powinno nie być akceptowane.

5

Na pewno przydałoby się, żeby odpowiadający sprawdził czy to co mu wyplul czat jest prawdą i z sensem.

2

Ogólnie nie mam za bardzo nic do odpowiedzi z AI dopóty, dopóki ktoś jasno i wyraźnie zaznaczy, że coś pochodzi od AI i że się pod tym podpisuje. W końcu czym to się różni od skopiowania kawałka tekstu z StackOverflow?

To, z czym mam konkretnie problem to ludzie, którzy używają AI do spamowania (nie mówię tylko o 4programmers) rozmaitych forów - tutaj powinny lecieć bany. Problem jest co prawda z wykrywaniem takich postów, ale piszę o zasadach, nie o implementacji.

0
kzkzg napisał(a):

Na pewno przydałoby się, żeby odpowiadający sprawdził czy to co mu wyplul czat jest prawdą i z sensem.

Tylko że jeśli ktoś już ma to robić, to równie dobrze mógłby sam napisać taką odpowiedź.

A jeśli nie ma kompetencji żeby odpowiedzieć na pytanie, to tym bardziej nie ma żeby sprawdzić czy to co ChatGPT wypluł ma sens.

6

To tak samo jakby zabronić odpowiadającym na forum dla matematyków używania kalkulatora, czy nawet wolfram alpha itp.

Jeśli odpowiedź maszyny jest wystarczająca to ja nie widzę potrzeby, żeby dla samej zasady człowiek się wysilał.

A najlepiej byłoby przy okazji uczyć pytających jak mają sobie radzić sami (używając wyżej wymienionych narzędzi). To rozwinie ich kompetencje i ułatwi życie.

Oczywiście forum traci na tym zyski, bo ruch może zmaleć, ale w końcu chodzi nam o to, żeby pomagać ludziom, czy portfelom właścicieli?

3
Spine napisał(a):

To tak samo jakby zabronić odpowiadającym na forum dla matematyków używania kalkulatora, czy nawet wolfram alpha itp.

Fałszywa analogia - to nie jest to samo, i właśnie z uwagi na to że to nie jest to samo dobrze byłoby pozwalać na jedno, a nie pozwalać na drugie.

Skopiowanie wyniku kalkulatora czy wyniku z wolfram alpha to jest coś innego niż skopiowanie odpowiedzi z ChatGPT; chociażby dlatego że:

 • z wynikiem z kalulatora czy WolframAlpha nie można się kłócić, nie ważne czy odpowiadający przeprowadził kalukacje na kartce, w kalkulatorze czy przez wolfram alfa, jego odpowiedź będzie taka sama. Odpowiedzi z ChatGPT czasem są bardzo wątpliwej jakości.
 • ich wyniki są bardzo powtarzalne - czyli zadasz 10x to samo pytanie, dostaniesz 10x tą samą odpowiedź; z chatGPT tak nie ma, bo możesz zadać to samo pytanie kilka razy i dostaniesz inne odpowiedzi
 • ich wyniki są przewidywalne - czyli nawet zanim coś wpiszesz w kalukator czy wolfram alpha, możesz te sam kalkulacje przeprowadzić na papierze, i kalkulator czy WA da Ci taką samą odpowiedź, można tego użyć do weryfikacji swoich obliczeń. Z ChatGPT sytuacja jest już inna, bo nie sposób jest przewidzieć co on Ci odpowie.

Nadal można by:

 • cytować dokumentację
 • korzystać z fiddle'ów (i wkleić ich wynik)
 • korzystać z runnerów kodu (jak repl, runit, runeverywhere) i wkleić ich wynik
 • wkleić link do StackOverflow
 • wkleić link do wikipedii
 • wkleić link do wolfram alpfa i wkleić jej wynik

Ale moim zdaniem wklejanie odpowiedzi z ChatGPT nie powinno być akceptowane.

2

Tez się nad tym zastanawiałem, bo kilka razy mi mignęła odpowiedż od AI, poznałem po tym, ze była oznaczona (ciekawe ile nie było oznaczonych).
Wewnętrznie mam przekonanie, że to nie jest dobre, ale to na poziomie emocjonalnym.
Praktycznie, można dać zakaz w regulaminie, ale wtedy zmieni się tylko to, że takie odpowiedzi nie będą podawały źródła.
Chyba nie ma dobrego rozwiązania, a takim "nieakceptowaniem" mozemy wzniecić polemikę, czy odpoiwadał autor posta, czy czatGPT.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1