Pomysł na nową funkcjonalność - moduł edukacyjny

4

Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie pewna funkcjonalność i postanowiłem podzielić się z Wami tym pomysłem. A nuż ktoś będzie miał coś do dodania.

Otóż miałaby to być platforma edukacyjna dla ludzi którzy chcieliby utrwalić wiedzę z danej dziedziczny, przygotowując się np. na rozmowę kwalifikacyjną. Załóżmy, że chciałbym aplikować na stanowisko developera JavaScript, ale wcześniej chciałbym się podszkolić, zobaczyć jakie pytania/zadania mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej.

Platforma umożliwiałaby dodawanie pytań (oraz określania w jakiej firmie takie pytanie padło) czy też zadań. Inni użytkownicy mogliby udzielać odpowiedzi, podsuwać rozwiązania, wklejać linki do bibliografi. Podkreślam, że nie chodzi mi o stworzenie kolejnego serwisu Q&A, ale bardziej o zagregowanie wiedzy z danej technologii w formie pytań i odpowiedzi, które mogą przydać się do oceny własnych umiejętności.

Poniżej wklejam pierwszy, niekompletny szkic.

screenshot-20200206220237.png

0

Generalnie nie widzę, czym to się w założeniach różni od Stack Overflow. Ale poczekajmy, co inni powiedzą.

2
Silv napisał(a):

Generalnie nie widzę, czy to się w założeniach różni od Stack Overflow. Ale poczekajmy, co inni powiedzą.

Będzie po polsku. Jedyna różnica jaką widzę. A ja nie lubię czytać po angielsku jak jestem zmęczony lub po piwie

1

Żeby nie było: nie uważam, że to źle tworzyć coś podobnego do Stack Overflow. Ale, @Adam Boduch, sam napisałeś, że nie chodzi Ci o stworzenie serwisu Q&A; dlatego to wypunktowałem wyżej.

0

A czy to nie będzie psucie rynku? Potencjalni juniorzy i tak już mają ciężko przez bootcampy, a jak będą konkurować z wkutymi na pamięć odpowiedziami z 4p to poziom na rozmowach jeszcze bardziej skoczy :D Jak dla mnie to kto ma coś w głowie i umie wyszukać informacje to sobie poradzi, a to będzie taka szkodliwa droga na skróty.

2

Ok, lekka modyfikacja. Aby nie były dodawane tylko pytania bez odpowiedzi, to można zmienić koncepcje, aby jednak osoba dodająca artykuł znała również odpowiedź i chciała się podzielić rozwiązaniem ;)

Szkic nr 2: screenshot-20201221210210.png

To może jeszcze raz na czym miałby polegać ów moduł: załóżmy że chce aplikować na stanowisko developera JavaScript. Chciałbym sprawdzić moją wiedzę i poćwiczyć ewentualne pytania/zadania które mogłyby teoretycznie paść na rozmowie kwalifikacyjnej. Mogę wejść w specjalnie do tego przygotowany moduł, filtrować pytania odnośnie interesującej mnie kategorii i rozpocząć naukę. Dodatkowo pytania mogłyby być pogrupowane według poziomu trudności (junior, mid, senior).

0

Tylko pytanie - jak widzisz weryfikację merytoryczną umieszczonych pytań oraz przypisanych do nich odpowiedzi?

0

@cerrato: oczywiście przez społeczność :) Wiadomo, że nikt nie jest alfą i omegą i popełnia błędy. Stąd sekcja z komentarzami gdzie będzie można wytknąć buga tak aby autor mógł poprawić. Chyba, że masz inny pomysł? :)

5

Tak się zastanawiam, skąd miałyby brać się treści w module edukacyjnym?

  • Kto miałby móc je zadawać - każdy?
  • Kto miałby móc na nie odpowiadać - też każdy?

Jeżeli każdy lub prawie każdy mógłby zadawać te pytania, to efektywnie będzie Q&A a'la SO, nawet jeśli nie taki jest zamysł i nawet gdyby moderacja wręcz wycinała w pień większość pytań. Zresztą - taka wycina to byłby kolejny przejaw bycia jak SO, tyle że po polsku.

Druga sprawa, jeżeli możliwość dodawania pytań będzie w miarę powszechna, to skąd będzie wiadomo, czy dany temat bardziej nadaje się na forum, czy do nowego modułu? Nie wymagało by to dostosowania regulaminu i/lub instrukcji co nadaje się na forum, a co do powinno być pytaniem? W razie wątpliwości miałaby być możliwość przenoszenia pytań do wątków lub wątków do pytań, by uniknąć sytuacji jak z mikroblogiem gdzie posty "bardziej nadające się na forum" mogą być jedynie skasowane?

Kolejna sprawa, czy rola (edukowanie?) nie będzie zanadto pokrywać się z kompendium? Wydaje mi się, że choć formuła jest zupełnie inna, to cel kompendium jest podobny - a w tej chwili np. nawigacja po kategoriach jest utrudniona - wszystkie są przedstawione jako jedna wielka lista wysoka na kilka ekranów. Czy kategorie w Q&A-nie-Q&A nie będą po pewnym czasie wyglądać podobnie?

4

@superdurszlak: zobacz mój poprzedni post (a właściwie to jeszcze poprzedni ;)) i potraktuj mój post z lutego jako nieaktualny.

Objaśniam: Ty jako superdurszlak nie zadajesz tam pytania dlatego, że nie kompiluje Ci się program i nie wiesz co zrobić. Bo do tego faktycznie jest forum. Ty dodajesz tam artykuł bo dostałeś na rozmowie kwalifikacyjnej ciekawe zadanie to rozwiązania i chcesz się nim podzielić (tj. rozwiązaniem ze społecznością). Innymi słowy nie dodajesz pytania bez rozwiązania. Potraktuj to jako wikipedię dla programistów ;P

Co do Kompendium: fakt, ten dział jest martwy i nikt nie ma za bardzo pomysłu na jego rozwój. Na dodatek sam kod tego modułu jest stary i nierozwijany :/ Wiele lat temu, ten moduł był po prostu zbiorem artykułów. Następnie zaczęliśmy tworzyć coś na wzór encyklopedii, tak naprawdę dublując dokumentację. Jak widzisz, koncepcja zmieniała się w czasie. Wkrótce zaproponuje pewną zmianę, zobaczymy co na to powiecie.

2

Jest już w miarę działająca wersja.

Myślałem, że autor może w poście określać czy jego zdaniem danie zadanie jest na poziomie juniora, mida czy seniora. Społeczność może to modyfikować oddając swoje głosy i tym samym zmieniając to ustawienie.

screenshot-20211012184447.png

0

Adam, a jak się ma pomysł utworzenia tego nowego "modułu edukacyjnego" do Kompendium? Czy planujesz zastąpić nim Kompendium, czy też moduły te będą współistniały?

1

Póki co to jest zupełnie nowy kod, nie ruszam kompendium :)

0

W takim razie rozumiem, że mogę zaproponować swoją zmianę odnośnie Kompendium (wspomniałem o niej w tym komentarzu)? Nie ma ona związku z tym nowym modułem (przynajmniej póki co, bo jestem otwarty na propozycje).

0

Ponieważ praca idzie ku końcowi, to teraz najtrudniejsza rzecz: jak nazwać ten nowy moduł? :D

W kodzie stosuje nazewnictwo guide, ale nie wiem czy "poradnik" to odpowiednia nazwa ;) Raczej nie. Macie jakieś pomysły?

3

Jest już wersja robocza na 4programmers.dev? Może najłatwiej byłoby, gdybyś opisał jaka jest (obecnie) wizja dla tego modułu i pokazał choćby mockupy jak to teraz wygląda :P

Zatrzymałem się w momencie, gdy miało to być coś w rodzaju Q&A lub miejsca do wrzucania / rozwiązywania zadań rekrutacyjnych

2

Jeśli to nadal Q&A dotyczące rekrutacji, jak wspomniał @superdurszlak , to myślę, że "Rekrutacyjne Q&A". Chyba że potrzeba bardziej oficjalnej nazwy?

2

Jeśli będzie to typowo pod rekrutacje to może coś w stylu "Poradnik dla kandydata" albo "Poradnik dla rekrutowanego"?
BTW. @Adam Boduch planujesz odwzorować kategorie języków z forum, czy będzie ogólnie wszystko w jednym worku i np. wymóg tagów?

0
jurek1980 napisał(a):

BTW. @Adam Boduch planujesz odwzorować kategorie języków z forum, czy będzie ogólnie wszystko w jednym worku i np. wymóg tagów?

Będą tagi. Możesz zresztą popatrzeć na screeny które dołączałem w poprzednich postach.

1

@superdurszlak: wstawiłem na serwer testowy wersję ... alfa ;)

https://4programmers.dev/Guide

1

Chyba przydałoby się zwiększyć rozmycie odpowiedzi, bo niektóre słowa da się rozróżnić ;)

Rola powinna chyba być opcjonalna. No i filtrowanie powinno wspierać wielokrotny wybór.

Po wrzuceniu obrazka do odpowiedzi dzieje się to:
screenshot-20211109232800.png
https://4programmers.dev/Guide/2-test

0

Na pewno bardziej zaawansowne filtrowanie zostanie dodane jeżeli moduł zaskoczy :)

Właśnie wysłałem na gita commita poprawiającego rozmycie (również dla obrazów). Dlaczego rola opcjonalna? Społeczność będzie mogła (już zostało zakodowane) głosować czy zadanie/pytanie jest na juniora czy seniora :) Mechanizm taki sam jak przypisywanie poziomu umiejętności w panelu użytkownika:

screenshot-20211110200153.png

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1