Propozycja funkcjonalności: akceptacja odpowiedzi w wielu postach jednocześnie

0

Kontekst propozycji

Obecnie jest tak, że dany wątek:

  1. albo może mieć zaakceptowaną jedną odpowiedź (=jeden post);
  2. albo może nie mieć zaakceptowanej żadnej odpowiedzi (=żadnego posta).

W przypadku nr 1 może wystąpić jedna z dwóch poniższych sytuacji:

  1. autor wątku (osoba akceptująca odpowiedź) uważa, że właśnie zaakceptowana odpowiedź rozwiązuje jego problem;
  2. autor wątku uważa, że żadna z odpowiedzi nie rozwiązuje jego problemu samodzielnie (czyli odpowiedź jest jakby podzielona między wiele postów), ale uważa również, że wątek powinien być oznaczony jako "zaakceptowany".

W przypadku nr 2 może wystąpić jedna z dwóch poniższych sytuacji:

  1. autor wątku uważa, że żadna odpowiedź nie rozwiązuje jego problemu;
  2. autor wątku uważa, że żadna z odpowiedzi nie rozwiązuje jego problemu samodzielnie (czyli odpowiedź jest jakby podzielona między wiele postów) oraz uważa, że odpowiedź (=jeden post) można zaakceptować jedynie wówczas, gdy samodzielnie rozwiązuje problem.

Propozycja

W obu przypadkach, sytuacja nr 1 jest sytuacją, którą, moim zdaniem, Nasze forum dobrze obsługuje.

Za to sytuacja nr 2 (w obu przypadkach) jest sytuacją, którą, moim zdaniem, Nasze forum mogłoby lepiej obsługiwać. PS. Co oznacza, że, zgodnie z moją wiedzą, niemożliwa jest akceptacja wielu odpowiedzi (=wielu postów).

Dlatego też proponuję umożliwić autorowi wątku akceptację wielu odpowiedzi (=wielu postów) naraz. Wyglądało by to tak, że tak jak obecnie klika w "ptaszek" w poście, ale tym po jednym kliknięciu "ptaszki" we wszystkich pozostałych postach mogą także być kliknięte, nie znikają (choć... nie wiem w sumie, czy teraz znikają, nie sprawdzałem nigdy ;) ).

Trudno mi oszacować, czy technicznie mogłyby być jakieś problemy, bo nie wiem, jak technicznie wygląda obecna funkcjonalność. Przypuszczam, że mogłoby to wymagać zmiany bazy danych; np. jeżeli obecnie ID postu jest przechowywane jako "post zaakceptowany" w kolumnie w tabeli wątków (spekuluję teraz), trzeba by utworzyć nową tabelę, która zawierałaby wiele ID postów dla jednego wątku (relacja ID wątków do zaakceptowanych postów byłaby wiele do wielu).

3

Moim zdaniem tak nie powinno być. Jeżeli żadna z odpowiedzi nie rozwiązała problemu postawionego przez autora to żadna nie powinna być zaakceptowana.
Jeżeli sam znalazł rozwiązanie problemu powinien napisać rozwiązanie i je zaakceptować. Jeżeli miałbym podobny problem co autor wiele zaakceptowanych odpowiedzi mogłoby być mylące.

0

@lookacode1: to jest inne rozwiązanie przedstawionego przeze mnie problemu, tak – że autor skompiluje post (=odpowiedź) z wielu postów i dopiero ją zaakceptuje. Problem tylko widzę taki, że zapewne to się prawie nigdy nie będzie zdarzać, jak ja widzę Nasze forum; najpewniej byłoby zbyt dużo pracy w tym.

4

Sprawa jest prosta – jeśli żaden post nie zawiera rozwiązania to żaden nie powinien być zafajkowany. To jest logiczne i nie zmienia funkjonalności powiązanych z akceptacją postów. Z drugiej strony, każdy problem można rozwiązać na kilka sposobów, więc każdy z nich powinno się dać zaznaczyć jako rozwiązanie. To też jest logiczne, a przy okazji nie ma walki o stołek zwycięzcy, bo każdy ma swój.

0

@furious programming: niby masz rację. Ale kiedy jedno rozwiązanie będzie podzielone między wiele postów, to moim zdaniem cały wątek powinien być zaakceptowany, ale żaden post samodzielnie – najwyżej wszystkie zawierające rozwiązanie razem.

1

To może wprowadzić zamieszanie i utrudnić zrozumienie interfejsu głównie w miarę świeżym użytkownikom (i gościom). Czegoś takiego bym nie implementował.

0

Może racja, że może utrudnić...

W takim razie zostaje Twoja propozycja: możliwość oznaczania wielu postów, gdzie każdy powinien być interpretowany jako samodzielne rozwiązanie. Więc, w stosunku do mojej, zmienia się jedynie sposób interpretacji.

Ale w sumie... nowi użytkownicy mogą to rozpatrywać podobnie jak przy poprzednim sposobie. I tak źle, i tak niedobrze.

0

Generalnie i tak większość pytających nie ogarnia tych ficzerów i zostawia niezaakceptowane wątki.

0

@somekind: moim zdaniem kwestia reguł Naszego systemu. Jeśli wprowadziłoby się punkt regulaminu, przypominało, zachęcało, pokazywało dobry przykład – krótko mówiąc, wyrobiło swoistą kulturę (nie mówię, że lepszą od obecnej) – może by korzystali.

0
somekind napisał(a):

Generalnie i tak większość pytających nie ogarnia tych ficzerów i zostawia niezaakceptowane wątki.

Albo akceptuje każdy nowy opublikowany post, bez względu na to co się w nim znajduje.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0