Deklaracja języka w HTML na 4programmers a sprawdzanie pisowni w Firefoksie

1

Szwankuje coś sprawdzanie pisowni w moim Firefoksie 59.0.2 32-bit na Fedorze (w polach tekstowych). Pisząc, mam podkreślane na czerwono niektóre wyrazy (np. "coś" nie jest podkreślane, a "Szwankuje" jest). Zacząłem się zastanawiać, co może być przyczyną.

Okazało się, że Firefox ustawił słownik języka angielskiego (dokładnie "Angielski (Malawi)"). Nie wiem, jak w Firefoksie jest determinowany wybór słownika dla pola tekstowego, ale na logikę spojrzałem w źródło akurat otwartej strony naszego forum. Okazało się, że atrybut lang elementu <html> jest ustawiony na "en" (na każdej stronie?). Dla pewności zmieniłem jego wartość w narzędziach deweloperskich na pl – zadziałało, Firefoks wybrał automatycznie pozycję języka "Polski".

Domyślam się, że jest to błąd (bug?). (Choć chyba mógłbym otworzyć nową issue na GitHubie, to piszę o tym na forum, bo być może ktoś jeszcze spotkał się z tym zachowaniem).

0

Nie wiem, czy to jest bug czy tak ma być, ale potwierdzam - u mnie wygląda tak samo

<!DOCTYPE html>
<html lang="en">

Przy czym mi nie podkreśla niczego, a język podczas wprowadzania tekstów (np. pisania tego) mam automatycznie ustawiony na polski. Używam Firefox 59.0.2 64-bit na Linux Mint 18.3

1

Domyślam się, że to przez polski znak. Może ignoruje takie słowa?

No właśnie raczej nie, to jest coś innego, jakaś większa zagadka.
Przestawiłem sobie język na angielski i podkreśla mi tylko niektóre słowa - co zresztą widać na załączonym obrazku

screenshot-20180430222952.png

1

Hm, abstrahując od wybiórczego podkreślania słów, to mogłoby być tak, że:

  1. albo Firefoks w moim środowisku nie odczytuje jakiegoś parametru, który powinien,
  2. albo Firefoks w Twoim środowisku odczytuje jakiś parametr, którego nie musi (który nie musi być odczytywany lub nawet obecny we wszystkich środowiskach) i który przykrywa atrybut lang.

Jeszcze raz – moje środowisko to:
Przeglądarka: Firefox Quantum 59.0.2 32-bit;
System operacyjny: Fedora 27;
Menedżer okien: LXDE.

0

Ale, z drugiej strony – jedno z drugim jest powiązane. Jeśli zachodzi wspomniana wyżej sytuacja nr 2, to wartość en jest błędna – bo domyślne zachowanie przeglądarki (którego algorytmu niestety (na razie) nie znamy) powinno by opierać się właśnie na tej wartości. Jeśli nie, możemy domniemywać, że nie powinna mieć wpływu, a więc w jakimś sensie jest poprawna.

3

Racja, wartość atrybutu lang równa en to przeoczenie. Już poprawione.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1