User shadowing

0

Hej.

Może to jest wyłącznie moje wrażenie, jednak jest tak czasem, że widząc regularnie posty usera x, wpadam w zdenerwowanie, gdyż to co pisze podpada pod słynne "not even wrong" ( https://en.wikipedia.org/wiki/Not_even_wrong ). Nauczyłem się korzystać z internetów na tyle, by po prostu przewinąć posta i nie wdawać się w bezcelowe tłumaczenie braków merytorycznych. Mimo tego, doceniłbym, gdyby można było zaznaczyć opcję "przestań widzieć posty x". Wtedy chętniej bym czytał forum, a i zdrowie by się polepszyło. Taka funkcja mogłaby posłużyć do shadow banów, chyba jednej ze skuteczniejszych metod pozbywania się notorycznych trolli.

1
enedil napisał(a):

Mimo tego, doceniłbym, gdyby można było zaznaczyć opcję "przestań widzieć posty x".

To by miało sens, gdyby na forum mogły się wypowiadać wyłącznie osoby z zarejestrowanym kontem.

Zresztą nie ma tutaj takich użytkowników, którzy w każdym swoim poście pieprzą bzdury, ciągną off-top czy trollują. Każdy – rzadziej lub częściej – wypowiada się z sensem, więc nie miałbyś pewności, że niewidziany post faktycznie nie jest wart uwagi i przeczytania.

A nawet jakby już tak było, to niewidzenie czyichś postów mogło by wprowadzić zamieszanie w ogólnej dyskusji. Wyobraź sobie, że nie widzisz moich postów, odpowiadam w Twoim wątku – Ty nie widzisz tej odpowiedzi. Następnie ktoś uznaje moją odpowiedź za pomocną, komentuje ją i dalej ciągnie się dyskusja. Połowa informacji niewidoczna, nie wiadomo komu i na co odpowiadać.

Wtedy chętniej bym czytał forum, a i zdrowie by się polepszyło.

Zdrowie by Ci się polepszyło, gdybyś nie brał forumowych dyskusji tak poważnie. Naucz się obojętnie przechodzić obok treści prowokujących i niepoprawnych.

Taka funkcja mogłaby posłużyć do shadow banów, chyba jednej ze skuteczniejszych metod pozbywania się notorycznych trolli.

Niczego by nie poprawiło. W dalszym ciągu moderacja miałaby tyle samo roboty, a dodatkowo dyskusje stałyby się nieczytelne i zagmatwane.

Jak ktoś bredzi to trzeba mu to napisać i ew. nie wdawać się w dalszą rozmowę, jak off-topuje czy trolluje to należy zaraportować post i moderacja zajmie się delikwentem.

0

Ja na tym forum widziałem już co najmniej kilka osób, które na początku tylko trollowały, a później zaczynały pomagać i pisać sensowne ciekawe rzeczy - każdy się kiedyś uczył

0

@furious programming: idea shadowbana jest inna -> teraz jak kasujesz trollowi wątki/posty to wrzuca kolejne, przeskakując pomiędzy proxy żeby uciekać od bana. Shadowban sprawia że delikwent widzi swoje wątki/posty, ale nikt inny ich nie widzi. Troll zadowolony bo myśli że nas strollował, więc nie produkuje więcej śmieci, a użytkownicy niczego nie widzą.

0

Jak się zaloguje z innego IPka to się zorientuje, że ma shadow bana.

0

@Shalom: wiem jaka jest idea shadowbanów, jednak to zupełnie coś innego niż to, o czym napisał @enedil.

OP potrzebuje opcji dodania użytkownika do czegoś w rodzaju czarnej listy, aby nie widzieć jego działalności. Ta opcja miałaby być dostępna dla każdego użytkownika, tak aby można było każdego użytkownika (oprócz moderatorów/administratorów) dodać i mnieć go z głowy. To co mamy obecnie raczej nie daje możliwości dodania każdego, bo co z anonimami? Nicki anonimów są zmienne, a tylko do takich informacji ma dostęp zwykły użytkownik.

Shadowban byłby nakładany przez moderację, albo na podstawie nazwy użytkownika (w przypadku zarejestrowanego konta) lub innych informacji dodatkowych (w przypadku anonima). Ale to zabawka dla moderacji, nie dla mas.


Jeśli chodzi o samą czarną listę, do jakiej miałby dostęp każdy użytkownik to podchodzę do tego sceptycznie, bo niewidzenie czyichś postów może wprowadzić bałagan w dyskusjach.

Choć zawsze można spróbować, a ja przecież mogę się mylić. :]

1

Ja rozumiem że to są dwie różne rzeczy, ale "technicznie" są do siebie dość podobne -> ktoś nie widzi innych postów :) Ewentualnie można by to rozwiązać tak jak wyglądają usunięte posty dla moderatorów, tzn widzisz ze ten post jest i możesz go sobie "rozwinąć", ale domyślnie jest zwinięty jeśli kogoś ignorujesz.

0

No właśnie – są podobne, jednak to dwie różne rzeczy. ;)

Ale pomysł ze zwijaniem postów użytkowników z black-listy elegancki. Lepiej nie widzieć i móc w każdej chwili zobaczyć zawartość, niż nie widzieć i nie móc nic z tym faktem zrobić.

0

Pomysł utworzenia shadow banów był już tutaj wcześnie poruszany. Nawet ktoś miał się podjąć napisania tego :) Nie jest to jednak takie trywialne. O ile w widoku postów, po prostu ukrywamy post użytkownika, który został "zbanowany", to mamy jeszcze w bazie tabele topics oraz forums.

Tabela topics oprócz licznika odpowiedzi w danym wątku zawiera jeszcze first_post_id oraz last_post_id które są kluczami obcymi do pierwszego i ostatniego postu w danym wątku. Oczywiście wyświetlając listę wątków, robimy JOIN do tych tabel. Zbanowany użytkownik (albo użytkownicy, bo może być wielu troli) muszą widzieć na liście wątków, że ich post wyświetla się na liście w kolumnie "Ostatni post". Inni użytkownicy już nie. Pomijam kwestię licznika odpowiedzi w danym wątku.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0