[propozycja] Patronat projektów, jak apache.org

0

Myślę, że mogłoby być to ciekawym pomysłem; i w miarę prostym do zorganizowania.

Tworzymy w serwisie podstronę, na której znajduje się listing linków projektów z patronatem 4P. Tworzymy regulamin z warunkami, które trzeba spełnić, aby móc tam zamieścić swój projekt. W zamian za spełnienie warunków, po dyskusji powiedzmy w dziale Społeczność, projekt mógłby być przyjmowany do listingu (wiem, że każdy może go edytować, ale tylko zatwierdzone projekty mogłyby się tam znaleźć) i miałby prawo do firmowania się określonym logo (może powrót do nazwy RoadRunner ? :) ).

Chodzi mi o coś w stylu wylęgarni projektów jak Apache.org: pod wspólnym logo i ze wspólną licencja.

Łatwość wykonania banalna, bo i tak cały serwis jest edytowalny, więc realizacja jest tylko kwestią przemyślenia i podjęcia decyzji.

//DOPISANE: Pod słowem warunki rozumiem akceptację wspólnej (liberalnej) licencji, otwartość kodu, itp.

0

Byle nie Road Runner.. prędzej Yosemite Sam :p

//dopisane: a bota fajnie by było nazwać Tasmanian Devil, Speedy Gonzales albo Marvin the Martian - zwłaszcza te dwie pierwsze pasują ;)

0

Nazwa jest kwestią dogadania (Yosemite jest doskonały - widzę, że Kooba obmyślił wszystko :]), ale jak podoba się pomysł?

0

Za. Każda wylęgarnia projektów jest mile widziana... a jakby jeszcze użytkownikom udostępniać repozytorium CVS (i ew. inne usługi, podobnie jak SourceForge/CodePlex itp.) to by dopiero było fajnie -ale to jest chyba znacznie dalsza perspektywa ;)

0

Na razie nie wybiegajmy za daleko i oferujmy tylko linki do stron projektów. Podkreślam wciąż konieczną jedność licencji i otwartość kodu. Ważne, by projekty byłby bardziej ambitne niż przykłady dostępne w download - chodzi mi o poważne aplikacje.

Kluczowym też powinno być, by programy nie były tworzone pod jakąś konkretną firmę, by nie tworzyć przypadkowo więzi serwisu z jakąkolwiek formą działalności gospodarczej. Ma być przejrzyście i kreatywnie :)

Czasem na forum pojawia się jakiś temat w stylu 'zróbmy coś wspólnie' - to mogłaby być szansa dla tak zaangażowanych osób, a z drugiej strony dobre programy mogłyby promować serwis, serwis firmowałby dobre programy.

Jeśli projekt się przyjmie i nikt nie będzie miał nic przeciw, mogę podjąć się zadania administrowania tym działem - zarówno jak chodzi o edycję i formę merytoryczną stron/artów, jak i ewentualnych działów forum - jeśli przejdzie na przykład pomysł głosowania za przyjęciem/odrzuceniem projektu.

0

CVS dla takich projektów jest ciekawym pomysłem, ale są problemy, by nadać osobne prawa commita dla różnych gałęzi, a to by było niezbędne w takim przypadku.

Sam pomysł.. hmm.. jeszcze się poprzyglądam dyskusji :)

0

@Marooned: przyglądać się i podejmować decyzje to jedno, ale mieć własne zdanie i się wypowiadać na ten temat to drugie. Więc co Ty o tym myślisz?

Nie ukrywam, że znaczącym i zapewne kluczowym byłoby również zdanie Adama.

0

Troszkę mi to zalatuje omawianymi nieraz certyfikatami 4p i po prostu zastanawiam się, czy ten serwis ma wystarczającą renomę do tego typu akcji.

0

Moje spojrzenie jest chyba trochę inne: certyfikaty uwiarygodniają coś, są pewną gwarancją; dowodem na to, że coś, co certyfikują ma jakość poświadczoną przez wystawiającego.

Z dyskutowanym działem jest inaczej, chcę bardziej niż na zewnątrz (czytaj: promocja), skierować go dla forumowiczów (czytaj: rozwój społeczności). To, że obowiązywałyby określone zasady miałoby decydować o przejrzystości korzystania z materiałów tego działu, a nie o jakimkolwiek selekcjonowaniu zainteresowanych na lepszych albo nie.

Bardziej chodzi mi o spojenie społeczności, niż tak na prawdę używanie wspólnego logo czy etykietki - to była tylko propozycja, z której można (choć przyznam, że nie chciałbym) zrezygnować. Bardziej chodzi o stworzenie pewnej jakości, niż użycie już istniejącej (dzięki serwisowi) do realizacji partykularnych celów.

Chodzi mi o jeszcze jedno: aby serwis się rozwijał. Mechanika pozwala w pełni na to, co zaproponowałem i dodatkowego nakładu pracy nie trzeba wiele.

Zapytam inaczej: dlaczego nie?

0

Ja nie mówię 'nie' - po prostu zwyczajnie w chwili obecnej nie mam zdania :) Stąd to wcześniejsze stwierdzenie, że się będę przyglądał. Ale myślę, że idea jest ciekawa.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0