Klasa obslugujaca okna.

0

Witam

Czy ktos moglby mi pomoc zaporjektowac obsluge okien w c++.Musze napisac klasy jednak nigdy nie programowalem nic pod okienkami i nie wiem jak to sie robi. Co powinno miec takie okno, jakie metody mozna na nim wywolywac, jak powinno byc zorganizowane dziedziczenie.

Bardzo prosze o pomoc.
Z góry dzieki...

0

Hmm...no wlasnie i to nie jest to czego szukam. Mi chodzi o zadeklarowanie klasy podobnej w dzialaniu wlasnie do WinApi.Ale ma byc to napsiane w czystym c++ a nie jak winApi w C.
Po pierwsze nie interesuje mnie jak te okna beda wyswietlane. To nie ma z wyswietlaniem nic wspolnego.
To tez nie ma miec nic wspolnego z systemem Windows.
To ma byc:
"Prosty system okien skladajacy sie z wielu formularzy na ktorych mozna wykonywac podstawowe operacje (przesuwanie itp...) "
Trudnosc dla mnie polega na podziale na odpowiednie klasy i ustaleniu dziedziczenia.

Prosze o pomoc!

0

Dżisas, pomyśleć sam chwilę nie możesz...?
Co ma okienko? Oczywiście jakiś wymiar. Co jeszcze? Pasek z tytułem, przyciskami, itd. Co można zrobić? Ano zmienić rozmiar, przesunąć, zamknąć oraz otworzyć, ukryć, pokazać, itd.
Co do klas: jakaś zapewne klasa bazowa np. Okno, z niej OknoDialogowe, OknoInformacyjne, itp. To nie jest trudne zadanie skoro musisz tylko abstrakcję okien zaprojektować bez martwienia się o wykonanie tego :)

Bo z drugiej strony można jeszcze zagłębić się w obsługę okien, a wtedy to przesyłanie komunikatów, jakiś model działania (Document/View albo Model-View-Controller).

Dobrym rzeczywistym przykładem takich systemów okienkowych są wszelkie biblioteki wieloplatformowe (które obsługują cross-platform GUI), np. wxWidgets, w której mamy hierarchię: wxObject -> wxEvtHandler -> wxWindow -- --> wxDialog, wxControl, wxPanel, itd.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1