Obsługa błędów w C++ a drabinka if'ów

0
Sniffer sniffer;
if (!sniffer.setNetworkingInterface()) {
  std::cerr << "Error with setting sniffer's networking \
      interface\r\n";
  return -2;
}
if (!sniffer.bindSnifferSocket()) {
  std::cerr << "Fail with binding sniffer\'s socket\r\n";
  return -3;
}

Czy w takim przypadku użycie dużej ilości if'ów jest dopuszczalne? Trochę kłuje mnie to w oczy, a ilość tego typu if'ów może się powiększać wraz z ilością wywoływanych funkcji, bo błędy muszę jakoś obsłużyć. Zostawić tak jak jest czy pasowałoby podejść do obsługi błędów nieco inaczej?

Gdyby potrzebna była większa ilość kodu to tu jest link do projektu -> https://github.com/shizzeer/NetObserver
Kodu jest mało, bo dopiero zaczynam tworzyć ten projekt więc nie ma dużo do analizy.

2

Jeśli to jest funkcja jakiegoś interfejsu to można ją traktować jak "plik nagłówkowy" więc nie widzę w tym nic złego.
Lepiej pewnie to pogrupować i coś odrobinę uogólnić tak aby komunikaty i if'y nie były wprost w tym miejscu.
Może zrobić jakąś ogólną klasę obsługi błędów żeby w kodzie to ładniej wyglądało i wywoływać ją z miejsc gdzie błąd wystąpił ...
Jednak jeśli faktycznie interfejs obsługuje 100 funkcji/komunikatów/błędów to nie widzę nic złego w tym, że po kolei będzie wywołane 100 podobnych fragmentów kodu.
Nie poddawajmy się terrorowi, że każda funkcja musi mieć max 20 linii. Oczywiście jestem zwolennikiem krótkich funkcji ale czasem jest zwyczajnie czytelniej i wygodniej zrobić długą w szczególności jeśli taka funkcja służy jedynie do zwykłego "przewalania danych z lewa na prawo".

Pytanie też ile tego będzie ...

2

Czy Sniffer to twój kod i możesz go modyfikować? Ta drabinka ifów i tak zostanie w jakiś sposób zaimplementowana, pytanie to w jakiej formie. Kod który wrzuciłeś to typowy sposób pisania znany w języku C. Najbardziej idiomatycznym sposobem obecnie używanym w C++ są wyjątki. Innym sposobem idącym w zupełnie inną stronę są typy opakowujące wartość zwracaną znane z języków funkcyjnych. Google ostatnio wrzuciło swoją bibliotekę wspierającą programowanie w tym stylu https://abseil.io/docs/cpp/guides/status

2

Właśnie też chciałem pisać o wyjątkach ale pytający przesłał taki klasyczny kod z przekazywaniem kodu błędu.
Co do wyjątków to jestem zwolennikiem prostej zasady. Jeśli błąd ma wędrować więcej niż 2 poziomy wyżej od miejsca powstania to sugeruję użyć wyjątki. Przekazywanie błędów w "głębokim kodzie" jako wyniku funkcji to droga do piekła ... Owszem czasem jest to szybsze i bardziej precyzyjne ale w sumie po to też są wyjątki, które przy okazji ogarną nam jeszcze inne nieprzewidziane sytuacje.

4

IMO w poście podałeś za mały kontekst, żeby coś stwierdzić. Z Twojego main na githubie wnioskuję, że te metody muszą zostać wywołane, żeby obiekt sniffera miał sens i był używalny. Ja kieruję się prostą zasadą - jeżeli masz obiekt, to obiekt ma być używalny i już. Nie ma być tak, że potem jeszcze trzeba wywoływać pomocnicze metody, żeby doinicializować obiekt. Konstruktor i koniec.

Nigdy nie byłem zwolennikiem rzucania wyjątków w konstruktorze. Szczególnie jeżeli mam do czynienia z nie-RAII typami, jak te z WinAPI, których używasz. W takich wypadkach wolałem zrobić metodę wytwórczą czy jakąś fabrykę, która zajmuje się inicializacją i zwróci mi albo obiekt, albo info, że się nie powiodło (np. std::option<Sniffer>). Mimo wszystko nie chcę mówić, że takie podejście jest jedyne prawilne. Jeżeli chcesz rzucać wyjątkiem w ctorze, to spoko. Zadbaj tylko o posprzątanie przed rzuceniem, bo pamiętaj, że destruktor dla tej instancji się nie wywoła

Podsumowując, w ja osobiście w Twoim przypadku przeniósłbym wszystko do metody wytwórczej, która zwraca std::option. Wywoałałaby ona wszystkie inicializacje z WinAPI, a potem przekazała do ctora Sniffera ogarnięte już wartości wsaData, snifferSock i netInterface.

Jeżeli chodziło Ci tylko i wyłącznie o odpowiedź czy taka obsługa błędów jest ok, to moja odpowiedź jest taka, że jak tak trzeba, to tak trzeba i tyle. Jak jest takie AIP, to tego nie przeskoczysz. Jak możesz API zmienić, to bym postarał się to zmienić.

(Jeżeli w którymś momencie przyjąłem błędne założenia, to doprecyzuj proszę.)

1
katakrowa napisał(a):

Właśnie też chciałem pisać o wyjątkach ale pytający przesłał taki klasyczny kod z przekazywaniem kodu błędu.
Co do wyjątków to jestem zwolennikiem prostej zasady. Jeśli błąd ma wędrować więcej niż 2 poziomy wyżej od miejsca powstania to sugeruję użyć wyjątki. Przekazywanie błędów w "głębokim kodzie" jako wyniku funkcji to droga do piekła ... Owszem czasem jest to szybsze i bardziej precyzyjne ale w sumie po to też są wyjątki, które przy okazji ogarną nam jeszcze inne nieprzewidziane sytuacje.

Popieram to myślenie.

Jestem dużo za, a mało przeciw.
Przeciw to mowa o nadużyciu wyjątków do typowego sterowania, dyskusja znana w OOP
Za są wszystkie inne argumenty, na czele z tym, że zaprojektowane kody błędów ZAWSZE mają braki, coś nie jest zaprojektowane, a wyjątki łapią i nieplanowane sytuacji

0
katakrowa napisał(a):

Jeśli to jest funkcja jakiegoś interfejsu to można ją traktować jak "plik nagłówkowy" więc nie widzę w tym nic złego.

Ta funkcja, której fragment wkleiłem to main. Jeśli szedłbym dalej w zwracanie kodu błędów to przewiduję, że takich if'ów mogłoby być całkiem sporo występujących po sobie.

slsy napisał(a):

Czy Sniffer to twój kod i możesz go modyfikować? (...) Kod który wrzuciłeś to typowy sposób pisania znany w języku C. Najbardziej idiomatycznym sposobem obecnie używanym w C++ są wyjątki.

Sniffer to mój kod - wkleiłem link do githuba w poście na dole. Co do wyjątków to wiem, że istnieją i użyłem ich do obsługi błędów w konstruktorze obiektu sniffer, ale tylko dlatego, że przeczytałem na SO, iż wyjątki można spokojnie stosować do obsługi błędów w konstruktorach, bo one nie zwracają wartości. Niedawno napisałem taki temat odnośnie stosowania if'ów i wyjątków -> https://4programmers.net/Forum/C_i_C++/343224-wyjatki_a_ify_podczas_obslugi_bledow?p=1701217#id1701217 Z niego nauczyłem się, że wszystko co mogę obsłużyć i na co mam wpływ podczas implementacji algorytmu obsługuję bez użycia wyjątków, a wyjątki używam do obsługi błędów, na które wpływu nie mam. Na przykład jakiś bug w funkcji systemowej gdzieś wewnątrz spowodowałby, że OS nie zwróciłby mi uchwytu do pliku, z którego chciałem skorzystać, a plik w systemie istnieje. W takim przypadku użyłbym wyjątku, a tutaj użyłem if'ów zgodnie z nauką, którą z tamtego tematu wyniosłem. Nie wiem czy dobrze robię czy nie w końcu - wciąż się uczę. :D

katakrowa napisał(a):

(...) Jeśli błąd ma wędrować więcej niż 2 poziomy wyżej od miejsca powstania to sugeruję użyć wyjątki. Przekazywanie błędów w "głębokim kodzie" jako wyniku funkcji to droga do piekła ... Owszem czasem jest to szybsze i bardziej precyzyjne ale w sumie po to też są wyjątki, które przy okazji ogarną nam jeszcze inne nieprzewidziane sytuacje.

Czyli jeśli dojdę z wywołaniami funkcji gdzieś głębiej mogę użyć wyjątku do obsługi błędu zamiast schodzić w dół stosu, żeby było wygodniej? Dobrze rozumiem?

stryku napisał(a):

(...) Ja kieruję się prostą zasadą - jeżeli masz obiekt, to obiekt ma być używalny i już. Nie ma być tak, że potem jeszcze trzeba wywoływać pomocnicze metody, żeby doinicializować obiekt. Konstruktor i koniec.

Też o tym myślałem, ale mnie zawsze kłują w oczy długie funkcje. Wiem, że może to przesada i nie powinienem się tym nadto przejmować, ale jakoś mam alergię na takie działanie. Myślałem też o tym, że obiekt "skonstruować" tak, żeby był w pełni używalny, ale bałem się o rozmiar konstruktora. Czyli uważasz, że rozpiętość kodu konstruktora jest mniej ważna, a bardziej ważna jest pełna używalność obiektu po jego skonstruowaniu? Jeśli mogę taką zasadę stosować nie patrząc zbytnio na rozpiętość tego kodu to świetnie. :) Tzn. oczywiście muszę dopowiedzieć, że ten kod wewnątrz konstruktora i tak dzieliłbym na metody, żeby było możliwie krótko.

Nigdy nie byłem zwolennikiem rzucania wyjątków w konstruktorze. Szczególnie jeżeli mam do czynienia z nie-RAII typami, jak te z WinAPI, których używasz. W takich wypadkach wolałem zrobić metodę
wytwórczą czy jakąś fabrykę, która zajmuje się inicializacją i zwróci mi albo obiekt, albo info, że się nie powiodło (...)

O wyjątkach rzucanych w konstruktorach przeczytałem na SO. Szukałem info na temat tego jak obsłużyć błąd w konstruktorze, bo konstruktor nie zwraca żadnej wartości. Właśnie z tego powodu radzili, żeby użyć wyjątki.

W takich wypadkach wolałem zrobić metodę wytwórczą czy jakąś fabrykę, która zajmuje się inicializacją i zwróci mi albo obiekt, albo info, że się nie powiodło (np. std::option<sniffer>).

O std::option nie wiedziałem, dzięki za podrzucenie tematu. :) Ten projekt służy mi przede wszystkim do nauki C++ a finalnie być może przyda mi się do inżynierii wstecznej. Wiadomo, że jest Wireshark ze snifferów, ale jest bardzo rozbudowany - jak dla mnie aż za bardzo, a poza tym miło jest korzystać z projektów autorskich. :D

Podsumowując, w ja osobiście w Twoim przypadku przeniósłbym wszystko do metody wytwórczej, która zwraca std::option. Wywoałałaby ona wszystkie inicializacje z WinAPI, a potem przekazała do ctora Sniffera ogarnięte już wartości wsaData, snifferSock i netInterface.

I to jest bardzo ciekawe podejście, na które bym nie wpadł, bo nie wiedziałem nawet o istnieniu std::option. Postaram się coś podobnego zaimplementować, bo brzmi dobrze. :)

Dziękuję wszystkim za pomoc. Jeszcze @katakrowa jakbyś mógł mi wyjaśnić czy dobrze zrozumiałem to wędrowanie 2 poziomy wyżej od miejsca powstania błędu to byłbym wdzięczny.

2

Analiza SO wyjątków w konstruktorze na jaką się powołujesz, wydaje się spłycona.
Powiedzieć że wyjątek to przekazana informacja to jest prawda, ale częściowa. Nie mniej ważne jest zerwanie biegu programu.

W językach Java i C# jest to o tyle prostsze, że 100% obiektów tworzonych jest przez new, i nieprawidłowy obiekt nigdy nie powstanie (co jest bardzo cenne).
W C++ jest ten nieszczęsny model pamięci "auto", czyli na stosie (oraz static). Konstruktor się "zerwał" wyjątkiem, ale obiekt nadal istnieje.
Gdyby zapewnić dyscyplinę braku "auto" jak w C#/Java by działało to super.

Tu zadam pytanie, bo nie wiem, czy w nowszych standardach C++ można zablokować "auto" dla jakiejś klasy?

@katakrowa miał prawie na pewno na myśli, że przekazywanie kodu (opisu) błędu przez wiele warstw jest
a) żmudne
b) błedogenne
c) dziurawe, nie da się tego zrobić naprawdę dobrze
Liczna 2 to taka licentia poetica

0

Więc kod ... piszę ... i kurcze możesz mieć rację ...

// ConsoleApplication12.cpp : This file contains the 'main' function. Program execution begins and ends there.
//

#include <iostream>
#include <exception>

class Cokiowiek
{
  int a, b, c;
public:
  Cokiowiek() {
    a = 1;
    //    if (pogoda == deszcz)
    {
      throw new std::exception("Jak mi się nie chce");
    }
    b = 5;
    c = 2;
  };
  ~Cokiowiek() {
    if (b)
      a = c;
  };
};

int main()
{
  if (1)
  {
    Cokiowiek cosik;
    int c = 99;
  }
  std::cout << "Hello World!\n";
}

Wychodzi mi, ze zerwany będzie (przynajmniej) blok zawierający, czyli nieco inaczej niz w Javie / C#, ale efektywnie użycie obiektu nie zajdzie.
Mam jeszcze jakies mgliste przypuszczenie, że intensywnie używając try catch można zaburzyć taki (w sumie prawidłowy) przebieg ... ale nie umiem podać przykładu

EDIT: dodaję destruktor i ... piknie, będzie jeździł na złym stanie obiektu ...

0

Mój obecny kod ma wprowadzony niedeterminizm (kopała nas optymalizacja).
Skonfundowany jestem co wyrabia MS VS 2019
Debug wykonuje kod za throw

#include <iostream>
#include <exception>

class Cokiowiek
{
public:
  int a, b, c;
  Cokiowiek() {
    a = 1;
    if (getchar()=='c')
    {
      std::cout << "Wyjatek\n";
      throw new std::exception("Jak mi się nie chce");
    }
    b = 5;
    c = 2;
  };
  ~Cokiowiek() {
    std::cout << "\nDestruktor! "<<a<<' '<<b<<' '<<c;
    if (b)
      a = c;
  };
};

int main()
{
  std::cout << "Hello World!\n";
  try
  {
    Cokiowiek cosik;
    std::cout << "Wartosci a b c " << cosik.a << ' ' << cosik.b << ' ' << cosik.c;

    int c = 99;
  }
  catch (std::exception e)
  {
    std::cout << "Exception " << e.what();
  }

  std::cout << "\nKoniec !\n";
  getchar();
}

Wynik Debug
Hello World!
c
Wyjatek
Wartosci a b c 1 5 2
Destruktor! 1 5 2

Release
Hello World!
c
Wyjatek
Unhandled exception thrown: read access violation. (w kółko)
this was 0x13247698.

Q ja tego bez wódki nie zrozumiem

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0