C++, QT na Android

0

Witam!

Swoją przygodę z programowaniem rozpocząłem od QT, szybko jednak przesiadłem się na C++ aby się czegoś nauczyć a nie jechać na poradnikach. Teraz czas powrócić do budowania aplikacji które w jakiś sposób wyglądają a nie "przepiękna konsola".

Moje pytanie dotyczy pisania aplikacji w QT, C++ na Androida. Czy to jest wydajne? Przyda mi się to kiedyś w pracy? I czy QT jest tak wieloplatformowe że jak będę się uczył QT na androida to po przesiadce na Desktop nie będzie dużych problemów?

0

Problem jest innej natury. Nikt o zdrowych zmysłach nie wybierze C++ do zwykłego projektu na androida, bo potem będzie albo szukał programistów przez większość czasu, albo pracował z osobami które znają C++ bardzo dobrze bo przeczytali legacy Symfonię.

IMHO C++ do androida ma się nijak, nie licząc jakichś dekompresorów, silników gier czy ogólnie rzeczy dla których wydajność jest kluczowa. Czyli śmieszny procent całego rynku.

0

Co do przesiadki, to bardzo zależy jakie aplikacje pisałeś. Jeśli komunikowały się w istotnym stopniu z mechanizmami OS, to będzie inaczej. Szczególnie jeśli chodzi o czujniki i urządzenia I/O. Jeśli jednak napisana jest wysokopoziomowo, z użyciem QML'a oraz samej biblioteki, stosunkowo łatwo się portuje.
Warto wiedzieć że aby aplikacja Qt zadziałała na androidzie, trzeba najpierw zainstalować biblioteki Qt na urządzeniu. To jest zestaw tych bibliotek https://play.google.com/store/apps/details?id=org.kde.necessitas.ministro .
Powinieneś mieć także zainstalowane Android SDK oraz Android NDK.

0

aby aplikacja Qt zadziałała na androidzie, trzeba najpierw zainstalować biblioteki Qt na urządzeniu

No na to zasadniczo nie mogę przystać, rozumiem że na komputerze muszę dorzucać .dll ale jeszcze na androidzie nie da się wrzucić tego w aplikację....

Szczególnie jeśli chodzi o czujniki i urządzenia I/O

A co z tymi czujnikami QT Android ma jakąś implementację tego? Nie będzie problemów z kompatybilnością na różnych telefonach? Jak QT obsługuje na przykład powiadomienia na pasku powiadomień od aplikacji działającej w tle?

Nikt o zdrowych zmysłach nie wybierze C++ do zwykłego projektu na androida

Czyli: C++ jest trudny i wydajny, ale nie potrzebujemy aż takiej wydajności w aplikacjach na Androidzie?

Szybkość działania jest pożądaną cechą, jednak na moim poziomie pisanie w zbyt zaawansowanym środowisku może jeszcze spowolnić aplikację przez brak optymalizacji w kodzie.

0

Aby zainstalować biblioteki na urządzeniu, wystarczy pobrać aplikację ze sklepu google... przecież podałem link :-)
Masz pełną dokumentację dotyczącą Qt na Androidzie. http://doc.qt.io/qt-5/android-support.html
Sensory są wspierane w Qt.
A co szybkości pisania i wydajności, myślę że w większości przypadków będziesz pozytywnie zaskoczony :-) Szczególnie jeśli użyjesz QML i prawidłowo zdefiniujesz architekturę swojej aplikacji.
Qt Company w bardzo istotny sposób wspiera tworzenie aplikacji na urządzenia wbudowane. I mnie to osobiście wcale nie dziwi :-)

0

Nie mówię że nie dam rady zainstalować biblioteki na urządzeniu ;)

Po prostu chcę wiedzieć czy Qt to przyszłościowy kierunek, czy lepiej przesiąść się na Javę Eclipse for Android Developers?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1