Tworzenie aplikacji okienkowej

0

Dzień dobry.

Będę tworzyć aplikację okienkową, z różnego rodzaju kontrolkami, m. in. (nie wiem, jak to się nazywa) tabelkami, z możliwością sortowania, wg jednej z kolumn. Wiem, że tego typu kontrolki, można było zaprogramować w środowiskach Borlanda, typu C++ Builder. Nie wiem czy to istnieje, a poza tym nie mam pieniędzy na zakup licencji, a program będzie komercyjny. Jest, o ile jest, jeszcze MFC. Proszę o wskazówki, jakich bibliotek / darmowych środowisk użyć, aby zaprojektować i zaprogramować tego typu aplikację bazodanową. Fajnie by było, gdyby można było zaprogramować to tak, jak tabele w MS SQL SERVER (chodzi mi o wygląd podglądu bazy - taka sama kontrolka).

Dzięki, pozdrawiam.
Michał

0

Sprawdź bibliotekę Qt. Tam znajdziesz wszystko co potrzebujesz do zrobienia takiej aplikacji.

0

Czyli, jak rozumiem, linkowanie statyczne, polega na dołączeniu bibliotek statycznych do pliku programu, tak?
A linkowanie dynamiczne, polega na dołączeniu do katalogu programu plików .dll (dla Windows) i wywoływanie w programie funkcji LoadLibrary i GetProcAddress, tak?

I to drugie rozwiązanie, nie narusza licencji LGPL, tak?
Źródło: http://programowanie.opole.pl/archives/1263#

0

Dokładnie nie wiadomo o co Ci chodzi, ale mniej więcej to co napisałeś.
Tutaj masz porównanie bibliotek do GUI wraz z licencjami. Dla przykładu porównując bibliotekę QT oraz GTK+, można tutaj dopisać, że na linuxie i macosie wszystko wygląda piknie, natomiast na windowsie QT wygląda normalnie, a GTK+ tak jak w windowsie 2000. Chociaż coś tam zmieniali ostatnio w GTK+, ale nie jestem na czasie to niech tutaj się wypowie ten kto w tym siedzi.
link:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_platform-independent_GUI_libraries

0

Czyli, jak rozumiem, linkowanie statyczne, polega na dołączeniu bibliotek statycznych do pliku programu, tak?

Linkowanie statyczne w tym zaczeniu o które tutaj się rozchodzi polega na zawarciu biblioteki .lib wewnątrz exeka.
Linkowanie dynamiczne masz wtedy, gdy biblioteka jest w osobnym pliku .dll - niezależnie od tego czy ręcznie wywołujesz LoadLibrary czy nie.

Pojęcia „linkowanie statyczne” i „dynamiczne” mają też drugie znaczenie, dotyczące linkowania dll-i (czyli są to dwa rodzaje linkowania dynamicznego w powyższym pierwszym sensie). „Dynamiczne” linkowanie DLL polega na ręcznym wywoływaniu LoadLibrary, GetProcAddress, FreeLibrary. “Statyczne” linkowanie DLL wykonywane jest automagicznie przez system podczas uruchamiania programu, bez potrzeby użycia w kodzie wymienionych funkcji.

Według rozpowszechnionej interpretacji licencji LGPL, Qt żeby było darmowe musi być w osobnych dll-kach.

na windowsie QT wygląda normalnie, a GTK+ tak jak w windowsie 2000

Żeby kontrolki wyglądały „ładnie”, exe musi zawierać manifest common controls — do wygóglania. Być może GTK+ nie dodaje go automatycznie, tak jak robi to Qt.

Jest, o ile jest, jeszcze MFC.

MFC jest w tej chwili darmowe, zawarte w Visual Studio Community. Ale Community też ma pewne ograniczenia licencyjne, o których była mowa wielokrotnie na forum więc nie będę ich teraz powtarzał.

0

wxWidgets

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1