Czy warto używać Qt?

0

Uczę się od dłuższego czasu C++ i zastanawiam się czy ta biblioteka będzie dobra pod kątem tworzenia graficznych aplikacji pod następującymi względami:

  1. Nie będę miał ograniczeń co do używania bibliotek. Bo choć kod źródłowy tych bibliotek jest otwarty, to nie jestem w 100% pewien czy nie trzeba kupić licencji aby móc sprzedawać swój soft napisany w Qt. Licencja Qt nie jest dla mnie w 100% jasna.
  2. Zależy mi na możliwie jak największej przenośności i wydajności kodu.
  3. Lepiej się sprawdzi od GTK+.
  4. Będę miał większe szanse na znalezienie pracy jako programista C++.
4

Możesz z Qt korzystać na licencji LGPL. W uproszczeniu oznacza ona, ze jeśli linkujesz dynamicznie to musisz podzielić się kodem biblioteki Qt i Twoich w niej zmian (np. jeśli usprawniłeś klasę QString), natomiast jeśli statycznie to cały kod programu. Programy na Androida i iOS wymagają linkowania statycznego.

W efekcie (znów w uproszczeniu): na komputery możesz korzystać z wersji darmowej i dystrybuować zamknięty kod, ale aby to robić na urządzeniach mobilnych musisz wykupić licencję. Kiedyś mieli fajną licencję za $25/mies, ale uznali, że to za tanio i teraz jest kilka razy drożej.

Trochę rozszerzając: LGPL nie wymaga abyś dzielił się koniecznie kodem - mogą to być pliki obiektowe umożliwiające linkowanie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0