QT / C++ a aplikacje mobilne Android, Blackberry i iOS (WP ?)

0

Witam,

potrzebuje środowiska/bibliotek do pisania aplikacji na Androida, Blackberry, iOS. Fajnie byłoby też mieć "w pakiecie" WindowsPhone.

Właściwie spełnia tą funkcję kilka rozwiązań, np. Delphi, PhoneGap i podobne, Xamarin i pewnie jeszcze jakieś inne... Chciałem zapytać, czy QT jest dobrym rozwiązaniem do pisania aplikacji mobilnych, pod powyższe platformy? Czytałem z rok temu, że to jeszcze nie jest rozwiązanie wystarczająco dojrzałe (???) Słyszałem, że APKi są sporych rozmiarów (ze względu na dołączanie bibliotek QT). Że QT czasami sypie błedami. Czytałem głównie angielskie opinie (więc niewiele zrozumiałem :) ), ale generalnie ludzie byli sceptycznie nastawieni na QT dla aplikacji mobilnych. Jakie jest Wasze zdanie na temat bibliotek DIGIA? Dodam, że nie interesuje mnie pisanie natywnych aplikacji. Jeśli chodzi o QT to zaczyna mi się podobać (jeśli chodzi o appki desktopowe, do tej pory tylko takie pisałem).

DKS

0

Mimo iż jestem zwolennikiem Qt, to jednak muszę przyznać, że wolę bardziej pisać aplikacje natywne na systemy mobilne niż korzystać z takich rozwiązań.

Chociaż Digia zadeklarowała, że od wersji 5.2 wsparcie na Andruta jest pełne, to jednak nadal brakuje kilku dość istotnych rzeczy (jak np. notyfikacje push). Podobno można dorobić używając mechanizmów Qt do łączenia kodu Javy z kodem programu, ale nie sprawdzałem tego. QML kompletnie mi do gustu nie przypada, więc dobre i to, że jest jeszcze możliwość tworzenia tego typu aplikacji w tradycyjny sposób.

Qt dla Windows Phone będzie wspierane od wersji 5.4, czyli już niedługo.

Z Xamarina i Delphi osobiście nie korzystałem, więc nie będę się na jego temat wypowiadał, a o PhoneGapie lepiej zapomnij, jeśli zależy Ci na wydajności programu oraz możliwości pełnego wykorzystania systemu od strony programistycznej. PhoneGap tak naprawdę generuje aplikację webową, która jest opakowywana w APK (mówię tu o Androidzie) i będziesz mógł jedynie zaprogramować operacje, na które Ci pozwoli HTML5. Zresztą nawet znajomy mi całkiem niedawno mówił, że jego firma zamówiła sobie aplikacje na Androida, iOSa i WP 8, wykonane przy pomocy tego frameworka, licząc na mniejsze koszty. Po jakimś czasie zdecydowali się zamówić aplikacje natywne ;p.

0

"Troszeczkę" odkopię, orientuje się ktoś może jak obecnie wygląda sytuacja z pisaniem programów na platformę Android? Tylko Android studio czy jest sens korzystać z Qt? jakie są plusy i minusy korzystania z Qt? Czy po skompilowaniu do .apk będzie to "normalna" aplikacja c++ ( program zacznie się wykonywać od funkcji main itd...) i kompletnie ominiemy jave czy będzie to tylko jakieś obejście? Po co potrzebne są dodatkowe pliki ( ndk / jdk / java ) do Qt?
Dziękuję za pomoc : )

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1