C++ która książka będzie lepsza ?

0

Witam wszystkich forumowiczów mam pytanie czy książka Szkoła Programowania S.Prata to był dobry wybór do nauki c++ jestem kompletnie zielony w sprawach programowania i teraz w 3 rozdziale "Dane" kompletnie nic nie rozumiem i jakby stanąłem w miejscu.Nie wiem czy każdy przez to przechodził i teraz zastanawiam sie nad zakupem książki Symfonia C++ Grębosza.

1

Czytaj. Przerabiaj przykłady. Nudzi Cie - idziesz do zadań. Nie rozumiesz zadań (nie patrz na rozwiązania) - wracaj do nauki.
Pamiętaj o pisaniu własnych, malutkich programów.

1

Nie mam pojęcia o C++, ale rozszerzając temat, sprawa dotyczy książek i zrozumienia bądź nie tego co w nich jest. Miałem podobny problem z Pythonem. Przeglądnąłem dziewięć książek (w postaci ebooków) dostępnych w taki czy inny sposób w internecie. I stwierdzam że nie znalazłem tej najlepszej i jedynej. Każda z książek ma swoje "plusy dodatnie" i "plusy ujemne". Dlatego widzę, że nie mogę poprzestać na jednej. Osobiście wolę wybrać na początek taką która traktuje materiał bardziej pobieżnie, ale zrozumiale i łopatologicznie. Potem jak już ogarnę podstawy (albo podstawy podstaw) to łatwiej mi poczytać ze zrozumieniem trudniejsze podręczniki. Trzymanie się dobrej merytorycznie ale słabo zrozumiałej książki poskutkuje jedynie zniechęceniem i frustracją, a w efekcie prawdopodobnie porzuceniem myśli o kontynuowaniu przygody z programowaniem. "Przerabiałem" już to z Pythonem. Dlatego odradzam chwytanie się na początek za wielkie cegły, nawet jeżeli są merytorycznie dobre, to zwykle kłopotliwe w zrozumieniu, no i przytłaczają czytelnika swoją objętością. Moim zdaniem na starcie warto przerobić coś lekkiego, aby ogólnie ogarnąć zagadnienie. Nie szkodzi że trochę po łebkach (ale to i tak tylko na początek), ale ważne żeby zrozumieć podstawy. A może na start byłby dobry taki kurs? http://cpp0x.pl/kursy/Kurs-C++/1 Co do wspomnianych podręczników dostępnych w sieci, to o ile są wydane przez jakieś uznane wydawnictwa, to zazwyczaj można znaleźć o nich opinie czytelników, np na stronie wydawnictwa Helion. A jeżeli są to tłumaczenia podręczników angielskojęzycznych (a zazwyczaj właśnie tak jest), to polecam zapoznanie się z opiniami na ich temat np. na stronie amazon.com

1

Na początku nauki programowania na pewno nie będziesz rozumieć wszystkiego za pierwszym czytaniem. W momencie jak czegoś nie rozumiesz to:
1) przepisz przykłady (jak są) i analizuj wyniki, modyfikuj je i analizuj zmienione wyniki
2) googluj tutoriale na ten konkretny temat, inne podejście do tematu może pomóc zrozumieć
3) a jak nic nie pomaga to zaznacz, że tego tematu nie rozumiesz i próbuj iść dalej, czasem po przeczytaniu innego kawałka nagle dostajesz olśnienia
4) można też popytać na forum, ale po przejściu przez wszystkie poprzednie punkty

I to nie musi dotyczyć tylko początku nauki. Niedawno zabrałem się za pewną część C++, która jest nowa dla mnie. Na początku nic nie rozumiałem, ale klikałem i czytałem wszystkie sensowne linki, które google wypluwał i po paru dniach w końcu zaczęło mi świtać.

0

Bardzo dziękuje za przydatne rady i na ten czas będę dalej czytał książkę aż dobrnę do zadań i wtedy zobaczę jak to z moim zrozumieniem rozdziału jest ale przyznam że rozdział o podstawach c++ czyli 1 jest zrobiony super wszystko było zrozumiałe i proste programiki mogę pisać z głowy a to daje na prawdę frajdę.Nie zrażam się a gdyby ktoś miał jeszcze coś do powiedzenia to proszę bardzo pisać.

0

Poza książką "Symfonia C++" polecam przepisywanie przykładów (a nie kopiowanie kodu ctrl+c, ctrl+v).

0

Moim zdaniem "Symfonia C++" to must read dla osób chcących nauczyć się C++ (i programowania ogólnie). Co prawda książka swoje lata już ma i nie obejmuje najnowszych standardów C++, ale to bardzo dobra pozycja, którą przyjemnie się czyta i dużo z niej można się nauczyć.

0

czy książka Szkoła Programowania S.Prata to był dobry wybór do nauki c++

Tak.

teraz w 3 rozdziale "Dane" kompletnie nic nie rozumiem i jakby stanąłem w miejscu.

Googlaj jak nie rozumiesz. Im wiecej zrodel nauki, tym lepiej (niektorzy opisuja w jeden sposob, inni w drugi, etc)

teraz zastanawiam sie nad zakupem książki Symfonia C++ Grębosza.

IMO, szkoda pieniadze wydawac na 2 ksiazki omawiajace to samo zagadanienie. W necie masz duzo rzeczy za darmo.

0

Symfonia C++ jest dobra, ale tylko na początek. Ostatnio jak ja wziąłem do ręki to nie mogłem przebić się przez wszystkie analogie i tłumaczenia podstawowych rzeczy. Jeżeli to pierwszy język lub przygoda z programowniem - lepiej nie trafisz. Jeżeli znasz już jakiś język - wiedzę z symfoni da się przedstawić dużo krócej.

0

Jak ktoś zna jedną książkę z której można się nauczyć całego C++ to stawiam mu piwo.

Lepsze jest przeczytanie jednej książki od początku do końca niż skakanie od jednej do drugiej i pisanie na forum że się nic nie rozumie.
Przerób jedną krok po kroku, nie musi być najlepsza (i z reguły żadna nie jest).
Poleciłbym Ci jedną taką od autora C++ ale jest tak gruba, że sam mam wątpliwości czy kiedykolwiek ją przeczytam całą.

Najlepiej weź jakaś z ćwiczeniami, czymś praktycznym. Nie musi być jakoś śmiertelnie poważna czy wyczerpująca temat.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0