Prosty kalkulator okienkowy

0

Witam, jestem początkującym programistą, na razie potrafię pisać proste programy konsolowe w ANSI C (od tego języka tak na prawdę zaczęła się moja przygoda z programowaniem jeszcze wcześniej pascala). Jako IDE używam Devc++.
Zgromadziłem już literaturę i planuję dalszą praktykę. Jednakże na chwilę obecną potrzebuję napisać program okienkowy który będzie liczył obwód prostokąta po wprowadzeniu przez użytkownika długości boków. Napisałem już taki program w konsoli, ale nie mam pojęcia jakby wyglądał kod dla aplikacji okienkowej. Czy mógłby mi ktoś napisać kod w c/c++, który będzie można skopiować do devc++ i sobie po ćwiczyć (edytować) służy do tego chyba opcja windows aplication. Chyba, że można inaczej jeszcze w devc++?
Wiem, że od konsoli do okien długa droga przez klasy/obiekty itd. niemniej jednak myślę, ze dałbym sobie radę z gotowym kodem.

Orientuje się ktoś można czy można jakoś umieszczać na serwerach swoje programiki konsolowe (same pliki .exe) tak, aby odpalały się online?

Pozdrawiam!

0

Klasy/obiekty? W ANSI C? Tam nie ma takich fajnych rzeczy. Pod windowsami pozostaje Ci WinAPI - w necie info jak w tym pisać jest od groma. Jeżeli linuch to nie mam pojęcia.

0

Radziłbym ci zmienić IDE, tak jak chyba każdy na tym forum. Dev jest po prostu zły... Ale nvm.

Mimo że wypieram się znajomości z Devem, z tego co pamiętam jest tam szablon Windows Application czy jakoś tak. W każdym razie po stworzeniu z niego projektu dostajesz działające proste okienko którym się możesz pobawić.

0

Brrrr! Uciekaj z Deva jak najszybciej!
Zmigruj na Code::Blocks to unikniesz w przyszłości problemów które wynikają z używania Deva.

0
freestyle01 napisał(a)

Orientuje się ktoś można czy można jakoś umieszczać na serwerach swoje programiki konsolowe (same pliki .exe) tak, aby odpalały się online?

Co rozumiesz przez "odpalały się online"? W przeglądarce WWW? To działa trochę na innej zasadzie. Potrzebujesz serwer WWW i aplikacji działającej jako CGI lub w ramach serwera (np. napisanej w PHP, Pythonie, .NET, Javie itp). Jest coś takiego jak applety javowe, które są aplikacjami uruchamianymi po stronie klienta w przeglądarce, ale musiałbyś swój program przeportować na Javę. AFAIR kombinowali coś kiedyś z appletami w innych językach, ale projekt chyba umarł. W skrócie: (pre)kompilat musi być wieloplatformowy i specjalnie przygotowany aby mógł być uruchamiany po stronie klienta. Pliki .exe są kompilatami tylko dla systemu Windows, więc możesz ich używać jako programów CGI po stronie serwera (potrzebujesz serwera z systemem Windows do tego i np. IIS jako serwera HTTP). Z użytkownikiem komunikujesz się wtedy poprzez protokół HTTP, zwracając kod HTML (+ ewentualnie JavaScript). Poczytaj o tworzeniu aplikacji internetowych.

0

Klasy/obiekty? W ANSI C? Tam nie ma takich fajnych rzeczy. Pod windowsami pozostaje Ci WinAPI - w necie info jak w tym pisać jest od groma. Jeżeli linuch to nie mam pojęcia.
GTK+ jest w czystym C. Jest i dla unixów i dla windowsa.

0

Wiem, że w necie jest od groma materiałów, zanim napisałem to zacząłem je studiować, ale stwierdziłem że póki co nie poradzę sobie z tym dlatego zwróciłem się o pomoc.
Mam kod dla samego okna ale nie wiem czy jest możliwe aby WinApi można było wprowadzać dane do okna. Może ktoś mógłby mi podpowiedzieć z tym kodem? Chyba, że za dużo z tym roboty. Chociaż to tylko obwód prostokąta :)

Pozdrawiam!

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0