dopisanie kodu do pliku

0

Witam, mam pytanie odnośnie dopisywania kodu do pliku. Wiem jak to zrobić, ale załóżmy, że dawniej pisane wirusy same dopisywały swój kod do innych plików i go wywoływały. Moje pytanie brzmi: jak dopisać kod do jakiegoś pliku (np exe) i go wywołać, skoro wcześniej musiałby być skompilowany by został uruchomiony ? Dla przypomnienia tak działały przykładowe wirusy, które wstrzykiwały swój kawałek kodu. Pozdrawiam.

3

Piszesz wirusa? To już niemodne.

0

Podsumowując: przeczytałeś gdzieś jak to niby działa i zachciało się wirusa napisać?
Jak już wyżej zauważono, to już niemodne. Idź się poucz czegoś kreatywnego.

4

Mistrzem w RE nie jestem, ale w przypadku plików PE będzie to mniej więcej tak: tworzysz nową sekcję, oznaczasz ją jako wykonywalną, wrzucasz tam kod swojego wirusa, zmieniasz pole AddressOfEntryPoint w nagłówku na początek dodanej sekcji, później trzeba na koniec kodu wstawić adres skoku pod oryginalny kod. W praktyce jest to jeszcze bardziej skomplikowane, kod musi być odpowiednio przygotowany (nie możesz tam po prostu wrzucić wyniku kompilacji delphi/c++ ;)), trzeba pamiętać o ewentualnych relokacjach, importach. Jeżeli to wszystko ma modyfikować sam kod wirusa to jest to jeszcze trudniejsze.

Rzecz na pewno ciekawa, ale IMO nie poradziłbyś sobie z czymś 10 razy prostszym. Polecam ^ rady kolegów :).

0

A nie prościej napisać złośliwy program i udostępnić go jako hot_naked_teens_xxx_blondie.exe?

1

@MSM
Wystarczy, że masz dostęp do LoadLibrary() / GetModuleHandle() (obie funkcje siedzą w bibliotece KERNEL32.dll), funkcję pobierającą adres z załadowanych bibliotek (oryginalnie GetProcAddress() ) można z łatwością samemu napisać lub znaleźć na google.

Metoda 1 - bazę kernela sobie pobierz przez skanowanie modułów z PEB, potem skanujesz eksporty KERNEL32.dll własną procedurą GetProcAddress() w poszukiwaniu LoadLibrary() w kernelu i masz wszystko czego potrzebujesz, BEZ tablicy importów, proste jak drut i używane od lat w exe-pakerach / protektorach / wirusach i innych ustrojstwach mieszających w formacie PE

http://www.ragestorm.net/blogs/?p=369

Zalety - nie wymaga ingerencji w oryginalne struktury PE-ka
Wady - jakby nie patrzeć pobieranie bazy bibliotek przez PEB jest nieudokumentowaną metodą

Metoda 2 - skanujesz tabele importów PE-ka i szukasz wpisów LoadLibrary() / GetModuleHandle() / GetProcAddress() w 99% przypadkach znajdziesz te funkcje w każdym exeku i dllce i potem w dopisanym kodzie, po prostu odwolujesz się bezpośrednio do ich adresów

Zalety - ładna integracja z oryginalną aplikacją
Wady - tych funkcji może tam po prostu nie być

Metoda 3 - dopisujesz te funkcje do istniejącej tablicy importów

Zalety - jeszcze łądniejsza integracja z aplikacją
Wady - cała masa, przepisanie oryginalnej tabeli importów, ewentualne rozszerzenie sekcji importów (co pociąga inne konsekwencje)

Metoda 4 - tworzysz własną tablicę importów z wpisami LoadLibrary() / GetProcAddress(), ewentualnie wszystkimi innymi bibliotekami i funkcjami jakie chcesz, a oryginalną tabelę importów wypełniasz przed skokiem do OEP, jest to chyba najpopularniejsza metoda.

Zalety - prostota, zbudowanie własnej tabeli importów jest po prostu wygodne
Wady - konieczność wypełnienia oryginalnej tabeli importów aplikacji, konieczność zadbania o statyczne podlinkowanie oryginalnych bibliotek z oryginalnej tabeli importów

0

@Bartosz Wójcik - Dzięki!

O tym że wystarczy LoadLibrary / GetModuleHandle wiedziałem, to że GetProcAddress można sobie samemu napisać już nie, ale to i tak tylko jedna funkcja więcej.

Co innego metody - szczerze mówiąc wpadłem tylko na metodę 2 i 3, przy czym 2 odrzuciłem, nie pamiętam dlaczego ale chyba załadowałem jakiś program i nie znalazłem tych funkcji albo po prostu odrzuciłem na wszelki wypadek. Zostało mi tylko 3 i po prostu na myśl o przepisaniu całej tablicy importów i dopasowaniu reszty programu do niej (rozmiar się w końcu zmieni) się poddałem (wiadomo że prędzej czy później bym to zrobił, ale jakoś po prostu nie miałem zapału do grzebania w tym)...

Za to 1 (szczególnie) i 4 wyglądają ciekawie, nawet jeśli tego w końcu nie napiszę to warto będzie o tym poczytać. Chociaż chyba jak już mam wszystko na tacy to zrobię jeszcze jedno podejście, w końcu modyfikowanie programu na dysku jest pozbawione sensu jeśli nie można wywołać żadnej funkcji...

0

A czy nie jest tak, że kernel32.dll jest zawsze dostepne i załadowane? przykładowo, zawsze można zrobić GetProcAddress na funkcji z kernel32.dll bez uprzedniego LoadLibrary i zadziała. Wydaje mi się, że LoadLibrary można wykreślić z listy funkcji potrzebnych na początku.

0

Kumashiro, O_o, mf, gdzie napisałem że chce pisać wirusa ? Po pierwsze chodziło mi o zasade a po drugie nie pisze wira tylko chciałem wiedzieć jak to było wcześniej robione więc nie dopowiadajcie sobie historyjki.

0
Bartosz Wójcik napisał(a)

LoadLibrary nie można wykreślić, bo jak inaczej załadujesz biblioteki inne?
Może wyrażę się jaśniej. Potrzebne są dwie funkcje: zestaw LoadLibrary+GetProcAddress, albo GetModuleHandle+GetProcAddress. W drugim przypadku zakładamy że kernel32.dll jest już załadowany, a dalsze funkcje, w tym LoadLibrary, pobieramy przez GetProcAddress.

GetProcAddress jest funkcją z biblioteki KERNEL32.dll, więc skoro masz do niej dostęp to KERNEL32.dll jest już załadowany hehe :)
Jak już wspomniano, nie muszą to być prawdziwe te funkcje, mogą być napisane samodzielnie (nie wnikam tu na ile łatwe bądź trudne to będzie).

PS. a tutaj pokazano, jak pobrać "handelek" na kernel32.dll bez GetModuleHandle, jest i gotowiec na GetProcAddress. Nie sprawdzałem, ale jeśli to działa, to "jesteśmy w domu".

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0