Znam język c++ i co dalej?

0

Witam, chciałbym się dowiedzieć czego należy uczyć się po nauce samego języka c++. Dokładnie chodzi o to, że poznałem język c++ czyli wiem co to jest dziedziczenie, polimorfizm, znam kontenery (takie jak wektor, lista itp itd) potrafię obsługiwać (stworzyć też, ale oczywiście z tak zaawansowaną jak np priority_queue to miałbym problemy ale pewnie bym stworzył) kolejkę (zwykłą i priorytetową). Znam i umiem wykorzystywać między innymi takie rzeczy jak auto_ptr. Może krócej to przeczytałem ze zrozumieniem symfonie c++ oraz pasje c++ oczywiście wykorzystując i robiąc wszystkie ćwiczenia zawarte w książkach. Jednak znając sam język nic się nie zaprogramuje samemu. Co najlepiej później zacząć się uczyć? WinApi, QT czy jeszcze coś innego? Samego języka nauczyłem się pod linuxem i oczywiście nie jest też przeszkodą nadal robić pod nim programy ale wydaje mi się, że lepiej nauczyć się programować dla Windows, chyba, że się myle. Jak myślicie?

0

Polecam jeszcze nauczenie korzystania się z socektów, czyli jak program połączyć z internetem. Potem warto zakręcić się wokół programów z GUI, a do tego osobiście polecam Qt - http://doc.qt.nokia.com/4.6/index.html - pełna dokumentacja.

Jeśli zaś chodzi o ostatnie zdanie - nie uczymy się programować pod konkretny system. W obecnych czasach powinno się tworzyć aplikacje multi-systemowe czy jak to tam się nazywa, czyli takie, które będą obsługiwane zarówno na linuxie jak i Windowsie. Przy programowaniu na tym poziomie, wielkiej różnicy w sumie nie będzie.

0

A mogłbyś może troche rozwinąć temat programowania sieciowego? Tzn w jakim kierunku książek mam szukać. Bo jest kupa typu WinApi Qt itp itd, a nie znalazłem niczego co by wskazywało na programowanie sieciowe.

0

Przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać odnośnie tematu "umiem c++" http://i.imgur.com/pheMD.png ;)

Teraz poważniej imho warto poznać WinAPI, ale tak podstawy podstaw - zaraz mnie ktoś zbeszta - fajnie jest wiedzieć co się kryje pod maską różnych frameworków, bibliotek itd. Oby nie pisać w tym czegoś większego niż 2 okienka.
Co do wyboru tego w czym chcesz pisać okienka to dobrze by było poznać trochę z kilku bibliotek i zagłębić się po prostu w tą, która Ci będzie najbardziej odpowiadać. Do wyboru jest wiele(kolejność przypadkowa):

  • Qt
  • wxWidgets
  • MFC
  • GTKmm (czy jakoś tak)
    Co do programowania sieciowego to rzeczywiście sockety się przydadzą, ale nie koniecznie na samym początku. Różne biblioteki mają wrappery(opakowują w klasy) sockety np. MFC.

Tego wszystkiego nie koniecznie musisz się uczyć z książek. Jest wiele przystępnych tutoriali, a i tak książki nauczą Cię jedynie podstaw, do reszty (nie)stety pozostaje dokumentacja - bez angielskiego się nie obejdzie.

No i podstawa: kodzić, kodzić i jeszcze więcej kodzić ;)

//aaa i jeszcze wypadałoby ćwiczyć algorytmikę jako taką np. rozwiązuj sobie zadania ze spoj.pl

0

Nic tak nie uczy jak praktyka:) Natkniesz sie na nowe problemy, nauczysz sie je rozwiazywac, wiedza pojdzie do przodu:)

Mysle ze na pocztaek dobry bylby jakis czat albo programik do przesylania plikow. I w trakcie tworzenia bedziesz widział co jest przydatne.

0

To jeżeli umiesz już C++ to teraz naucz się programować bo bez tego ta wiedza na nic ci się nie przyda.

0

Witam po przerwie, nie mogłem się odezwać, problemy chorobowe. byku_guzio Rewelacyjny komiks :D zabrałem się teraz za bibliotekę curl i do tego zaczynam się bawić QT. Zobaczymy jak to pójdzie. Dzięki za stronę sjp. Nie wiedziałem, że taka istnieje, ale z chęcią zadania algorytmiczne porozwiązuje :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1