programy i rozruch pod DOS-em

0

Witam. Chciałbym pisać programy które można uruchamiać pod DOS-em. Czyli odpalam swój program *.exe po przez wydanie komendy czyli podanie nazwy mojego programu.exe"wiecie o co chodzi" Jak robię zwykłym kompilatorem to "dev c++" i jak chcę uruchomić z dosa program to wyskakuje błąd jakiejś niepoprawności. Jaki użyć kompilator? czy wszystkie funkcję będą działać tak jak w zwykłym dev c++ ? z góry dziękuję za odpowiedzi. pozdrawiam wszystkich ;)
p.s Robię taki programik żę wkłądam płytkę z dosem a na niej w jakimś folderze (głónym) mój program i biblioteki z potrzebne i uruchomić przez boot cd i żęby ten program działał.

0

Musisz to kompilować jako aplikację 16 bitową. Dev jako że jest narzędziem szatana i najgorszym aktualnie używanym (swoją drogą tylko przez początkujących uczących się z 20-letnich kursów i książek) IDE takiej opcji raczej nie ma.

0

A jaki jest dobry 16bitowy kompilator? Czy wszystkie funkcje i biblioteki będą działać

0

.
* Open Watcom: www.openwatcom.com
* DJGPP: www.delorie.com
* Bcc: see the note on www.freedos.org
* Borland Turbo...: community.borland.com
* (Borland requires registration to access the free community museum downloads)

Polecam DJGPP

0

Człowieku, odrzuć DOS! Użyj Windows PE! Poczytaj sobie o WinPE w internecie, bardzo ciekawe a ile z tym fajnej zabawy, ho ho! mozesz robic sobie rozne boot cd z tym ze mozesz odpalac aplikacje z gui, nie wszystkie co prawda ale mozna. i nie potrzebujesz zadnych 16-bitowych kompilatorów.

Tylko nie pomyl z BartPE, BartPE to szajs.

0

a może program "Acronis true image" jest na winPE oparty?? Łatwe to jest?? Na czym dokładnie polega. Poczytam o tym dokładnie ale na razie czasu nie mam bo na wsi jetem i nie zawsze mam internet. pozdrawiam

0

Windows pe to taki nastepca trybu ms-dos w dyskietkach startowych itp. Zeby uzyskac winpe trza ino se najpierw sciagnac WAIK (Windows Automated Installation Kit). jest to troche grube, ok. 1GB. Potem trza ino go zainstalowac. reszte se poczytaj w dokumentacji waik w sekcjach oznaczonych napisem Windows PE coś tam. nara

0

www.techit.pl/Artykuly/Tworzenie-obrazu-ISO-lub-pendriva-z-bootowalnym-srodowiskiem-WinPE-2.0,624.html
Tylko ze najnowsza wersja WAIK to 3.0 a nie 2.0 jak wszedzie jest napisane, oparta na engine windows 7!

0

W zasadzie chodzi wiekszosc progsow okienkowych ktore nie sa oparte na .NET - tego winpe nie obsluzy. czyli mingw, code::blocks, c++ builder, qt sdk itp. ale nie visual studio np.

0

Czasami tylko jak program jest fikuśny albo c**** napisany to sie wyswietla z bledami albo wywala. oczywiscie jakies bardzo zaawansowane i skomplikowane progsy sie nie uruchomia ale pamietam ze jak sie tym bawilem kiedys to po lekkim tuningu tego środowiska odpaliłem na nim borland c++ builder 6 i normalnie sobie pisalem i kompilowalem programy wiec mozliwosci sa spore.

0

poczatkowy tuning tego srodowiska jest w zasadzie niezbedny bo goły winpe po uruchomieniu przedstawia sie dość nedznie i mozna sie do tego zniechecic ale to ma naprawde duzy potencjal i po modyfikacjach mozna z tego zrobic np. takiego przenosnego windowsa na usb z zestawem najpotrzebniejszych narzedzi i z menedżerem okien.

0

Jako ze goly winpe najczesciej uruchamia sie w rozdzielczosci 800x600 trza ściagnac z sieci setres.exe, do dynamicznego zmieniania layoutu klawiatury polecam malenki progs keyboard.exe, ciezko go znależc w sieci troche a jao menedzer okien bbLean. Zeby podmienic shell np. na bbLean poczytaj sobie o winpeshl.ini

0

Poczytaj sobie jeszcze o wpeinit.exe to jest progs do sterowania i zarzadzania tym calym ustrojstwem

0

A jaki jest dobry 16bitowy kompilator?

* Open Watcom: www.openwatcom.com
* DJGPP: www.delorie.com

Ahem. Watcom jest przede wszystkim 32-bitowy (jest to jego główna zaleta), a DJGPP to port gcc dla DOS-a. Zawsze był wyłącznie 32-bitowy.
Co do Borland C++ też chyba istniały 32-bitowe wersje pod DOS-a.

Żeby było jasne:

Musisz to kompilować jako aplikację 16 bitową.
Nie. Musisz kompilować jako aplikację DOS-ową. Z powodzeniem może być 32-bitowa.

Widzę że DOS jest już na tyle odległą historią, że pojawiają się nieprawdziwe mity o nim...

0

ms-dos 32-bitowy??? pierwsze slysze...

0

System jest 16-bit, ale aplikacje mogą korzystać ze środowiska 32-bitowego, od groma bibliotek do tego było, praktycznie każdy późniejszy kompilator to oferował.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1