Witam!
Próbuję napisać w C następujący projekt: program wyświetlający procesy systemu Unix i informacje takie, jak: PID, właściciel, grupa, czas utworzenia, nazwa, komenda wywołania.
Mam przy tym skorzystać z katalogu /proc.

Korzystam z ubuntu, wersja 8.10. Z tego, co widzę, każdy proces ma swój katalog w /proc, a w tym katalogu plik o nazwie "status" z którego jestem w stanie przepisać do mojego programu nazwę i PID.

Niestety, co do grupy, właściciela i czasu utworzenia - nie mam pojęcia, jak do tego dotrzeć. I jak rozumieć "komendę wywołania"?

Kolejnym problemem jest to, że na serwerze wydziałowym (robię projekt na 1 sem studiów, o dziwo wcale nie informatyka :P), na którym program ma działać nie mam uprawnień do otwierania folderów z /proc (!). Jak to obejść?

Bardzo uprzejmie proszę o pomoc. Większość materiałół w necie to teoria na temat procesów, z czego konkretów po polsku praktycznie nie znalazłem, a z angielskim licho stoję. Każda wskazówka się przyda, chodzi mi tylko o algorytm wykonania tego zadania, implementacja nie powinna stanowić problemu. Z góry dzięki!