[Visual C++, C::B] Tworzenie GUI w aplikacjach natywnych

Odpowiedz Nowy wątek
2008-08-20 14:42
0

Witam!

Miałem niedawno okazję zapoznać się z VC++ 2008. Mimo, że środowisko posiada bardzo wygodne narzędzia oraz bogaty zbiór kontrolek do tworzenia GUI dla aplikacji pod platformę .NET, to z rozczarowaniem stwierdziłem, że niczego takiego nie ma dla aplikacji natywnych.. czy to jest celowy zabieg MS, czy też istnieją jakieś ogólnodostępne dodatki, które umożliwiają równie efektywne tworzenie interfejsu w "tradycyjnych" aplikacjach?

Póki co pracuję na Code::Blocks w połączeniu z wxWidgets. Czy istnieją na dzień dzisiejszy lepsze rozwiązania (darmowe)?

Btw. Zastanawiam się, w jakim środowisku MS napisał np. Outlook Express albo IE.. - czyżby całe GUI ręcznie :-) ?


Pozdrawiam,
Naszy

Pozostało 580 znaków

2008-08-21 10:19
0
  • tak, jest to celowe. w starych visualach istnialo pelno fajnych rzeczy, ale obecnie Microsoft ma parcie na C#/XAML i jak widzisz, delikatnie stara sie wszystkich na niego przerobic
  • tak, istnieja.. owy wxWidgets, QT, WTL itp. niestety musisz poszukac..
  • nie, nie recznie. pisali je w visualu korzystajac z kontrolek ktore napisali recznie albo z tych ktore siedza od dawna w windowsie tylko nie widac ich na toolboxie ani nie m ado nich dokumentacji.. np. wiesz ze PULPIT to dokladnie ta sama kontrolka co 'ZawartoscFolderu' ktora widzisz w exploratorze i ma dokladnie takie same mozliwosci? ip. etc.

btw. wszystkie najnowsze kontrolki poza XAML'owymi sa dostepne nawet z winapi, nie trzeba uzywac C# ani w ogole .Neta.. tylko trudno sie do nich dostac


no to pojechałem z nieobecnością.. chwila przerwy i prawie rok przeleciał

Pozostało 580 znaków

2008-08-21 15:38
0

No jak to nie ma niczego dla aplikacji natywnych - przeciez jest kompilator natywnego C++ i MFC ze zintegrowanym edytorem okienek dialogowych - tak samo, jak od zawsze bylo w Visual C++. Jest wszystko to, co bylo w starych Visualach :|

Do wxWidgets edytora GUI w Visual C++ nie uswiadczysz, ale spokojnie mozna kompilowac projekty napisane w wxWidgets.

Pozostało 580 znaków

2008-08-21 17:32
0

Witam!

Miałem na myśli brak edytora GUI.. możliwość edycji tylko okienek dialogowych wobec braku narzędzi do tworzenia "normalnych" okien w aplikacjach natywnych IMHO mija się z celem. To jest pierwsza wersja VC++, z jaką miałem do czynienia, więc nie wiem, jak sytuacja wygląda w starszych.

Znalazłem ciekawą inicjatywę: "RAD C++" w połączeniu z VC++.. tyle tylko, że biblioteka nie jest jeszcze kompatybilna z VC++ 2008, a ostatnia aktualizacja była w marcu. Czy mieliście okazję wypróbować? Jak oceniacie względem wxWidgets + C::B + VC++ (do kompilacji)?

Kolejne pytanie: czy jest możliwe, aby aplikacje napisane w C::B + wxWindows miały rozsądne rozmiary (bez konieczności dołączania osobnego DLLa z biblioteką)? Prosta forma wygenerowała u mnie plik o rozmiarze ponad 2MB..


Pozdrawiam,
Naszy

Pozostało 580 znaków

2008-08-21 18:25
0

zainteresuj się Bracie Qt z www.trolltech.com ;biblioteka ta umożliwia oprócz tworzenia okien dialogowych także tworzenie okien razem z menusami,przyciskami, etc


"Sugeruję wyobrazić sobie Słońce widziane z orbity Merkurego, a następnie dupę tej wielkości. W takiej właśnie dupie specjalista ma teksty o wspaniałej atmosferze, pracy pełnej wyzwań i tworzeniu innowacyjnych rozwiązań. Pracuje się po to, żeby zarabiać, a z resztą specjalista sobie poradzi we własnym zakresie, nawet jeśli firma mieści się w okopie na granicy obu Korei."
-somekind,
konkretny człowiek-konkretny przekaz :]

Pozostało 580 znaków

2008-08-21 19:13
0

Miałem na myśli brak edytora GUI.. możliwość edycji tylko okienek dialogowych wobec braku narzędzi do tworzenia "normalnych"

Nie wiem o co ci chodzi - okienka dialogowe to wlasnie GUI. A co to niby jest twoje "normalne" okno?

Mozesz sobie zrobic aplikacje Dialog Based w MFC i cale gui wyklikac ustawiajac kontrolki na formularzu, podobnie mozesz dodac menu. Z kolei jezeli chcesz np. aplikacje MDI, to musisz recznie wpisac kilka linijek - to nie Delphi ze ustawiasz "komponenty na formie" i nawet nie wiesz jak to dziala. Zreszta tego nawet i w Code::Blocks nie miales.

Pozostało 580 znaków

2008-08-21 20:56
0

bacz, ze on moze miec VC w wersji Express a tam edytor MFC jest 'zablokowany'


no to pojechałem z nieobecnością.. chwila przerwy i prawie rok przeleciał

Pozostało 580 znaków

2008-08-21 21:58
0

Nieporozumienie wynikło z tego, że zasugerowałem się nazwami rodzajów obramowania okien z Delphi.

Faktycznie, w VC++ jest możliwość tworzenia aplikacji natywnych z GUI, to trzeba przyznać ;-) Udało mi się zrobić prostą aplikację SDI, dalej nie powinno być problemu.

Posiadam wersję Professional z uczelni, ale docelowo chciałem współpracować z osobami posiadającymi wersję Express.. blokada trochę krzyżuje plany :-(

Przypuśćmy zatem kombinację C::B + QT (czytałem, że jest możliwa).

  1. Czy QT wymaga, aby wraz z programem dystrybuowane były pliki biblioteki?
  2. Czy QT, podobnie jak wxWindows, generuje pliki wynikowe o dużych rozmiarach, czy raczej mniejsze (orientacyjnie, w końcu zależy to od ustawień kompilatora)?

Pozdrawiam,
Naszy

Pozostało 580 znaków

2008-08-22 02:41
0

Gdy ostatnio miałem do czynienia z C::B to fakt, kombinacja z QT była możliwa, ale jeszcze niedopracowana. C::B jednak dość szybko się rozwija, więc mogło się wiele zmienić. Swoją drogą do tej pory nie znalazłem dla QT lepszej alternatywy niż edytor z podpowiadaniem składni i konsola (i to wcale nie zboczenie :) ). W końcu to są tylko 2 komendy wydawane na bieżąco (qmake, make).

  1. tak (dużo zależy jakie zależności będzie Twój program wymagał)
  2. pliki wynikowe są małe, ale względem 1 to dodatkowe biblioteki to minimum 12MB (QtCore4.dll i QtGui4.dll)

Pozostało 580 znaków

2008-08-22 12:21
0

Pliki wynikowe z wxWidgets linkowanym statycznie sa duze tylko jezeli uzywasz kompliatora gcc.

Podam przyklad - dosc skomplikowana aplikacja wxWidgets skompilowana w Visual c++ 2008 po potraktowaniu upx-em - 450 kB czyli całkiem normalnie. Bez upx - okolo 700-800 kB.

Pozostało 580 znaków

2008-08-22 12:32
0

To już całkiem przyzwoicie :-) .
Aktualnie próbuję nakłonić do współpracy C::B oraz Qt 4.4.. jeśli się uda, dam znać o wynikach ;-) .


Pozdrawiam,
Naszy

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0