[Linux] wxWidgets vs. Qt

0

wxWidgets vs. Qt - która z tych biliotek jest lepsza ?? wygodniejsza, bardziej wszechstronna ??

0

Obie to niezłe kombajny. Ja uczę się wx ale na windowsie. QT jest ponoć bardziej obiektowa a w wxach jest więcej makrodefinicji.

0

Moim zdaniem Qt.

W Linuksie królują głównie dwie biblioteki do tworzenia efektownego GUI (jest jeszcze np. ncureses, ale to już trochę inna bajka) - Qt i GTK. Dla przykładu, jedne z najpopularniejszych środowisk graficznych: KDE i GNOME. KDE zostało napisane w Qt, te drugie - w GTK.

Lubię tę bibliotekę, jest fajna, ma wielkie możliwości, wygodna, setki użytecznych klas (np. ok. 15 do obsługi samego XML-a), przenośna (Linux/BSD, Windows, MacOS, Solaris), dostępna pod wiele języków (głównie dla C++, ale są jej implementacje dla np.: C# (Q#), Pythona (pyQt), Ruby). Próbowałem kiedyś coś w wxWidgets, jednak szybko powróciłem do Qt.

Minusem może być to, że rekompilacja większych projektów nie jest za szybka.

Jednym słowem - polecam.

0

Okey, wybór dokonany :)
Teraz pytanie: jak sie zabrac do programowania w Qt?
Tzn. środowisko, skąd wziąć tą bibliotekę, jak skonfigurować i takie tam żeby Qt było gotowe do pracy.
Dokumentacja jest na stronie Trolltecha, nawet znalazłem mały tutorial po polsku (!).
Z góry thx ;)
Pzdr

0

Skąd wziąć bibliotekę? Albo ściągnąć ze strony Trolltecha archiwum i zainstalować, albo - jeśli masz Debiana/Ubuntu: apt-get install qt4, a w Gentoo będzie to AFAIK: emerge qt4. W większości innych distr analogicznie ;) Konfigurować nic nie musisz.

0

Skoro dopiero zaczynasz to radze zapoznać się z licencją Qt. Jeśli Ci nie odpowiada, że musisz progrmay udostępniać na zasadzie GPL to może jednak ucz się wx.

Jeśli chodzi o Qt vs wx to za bardzo wypowiadać się nie powinienem bo z tych to tylko w Qt pisałem. W każdym razie jestem z Qt bardzo zadowolony bo się bardzo przyjemnie w nim pisze. Od razu polecam Ci kilka rzeczy:

  • Używać od razu Qt4 niż uczyć się Qt3 i potem przechodzić na Qt4
  • Korzystać z tego co do Qt dołączają tj. QtAssistant (o wiele upraszcza sprawe) i QtLinguist, z QtDesigner nie za dużo korzystałem, ale też całkiem ułatwia sprawę przynajmniej na początku.
  • Polecam zaglądać na stronę Trolltecha, którą już widziałeś bo jest tam MASA cennych informacji, www.qtcentre.org i szczególnie forum oraz ciekawy kurs po polsku na http://free.of.pl/q/qtmoux

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0