Pytanie o stronę w .net

0

Hej. Chciałem się dopytać, bo czytałem w google i już nic nie wiem.

Trochę zacząłem się interesować PHP odnośnie tworzenia stron, ale też chciałbym zobaczyć jak to jest w tym C#.
Moje pytanie brzmi: czy aby prostą stronę postawić w net to ja muszę mieć Windows Server lub to Azure? Czy generalnie jak mam system na którym moge net zainstalować to nie ma problemu?

A odnośnie samego hostingu jakbym chciał to taki asp.net np: https://www.webio.pl/hosting-[...]anie-planow-hostingowych.html ?

Ogółem czy to jest jakoś trudniejsze w .net? No bo w PHP to tak wrzucasz plik i działa :P

4

Czym innym jest własny serwer na własne potrzeby, a czym innym jest hosting.

Jeżeli chodzi o to pierwsze, to jest program IIS (Internet Information Service), który można zainstalować w zwykłym Windows. Jak skonfigurujesz ten program, to swój projekt w C# również po prostu wrzucasz do katalogu. Nie wiem, jak jest w MVC, ale kiedyś bawiłem się w WebForms i tam masz pliki .aspx oraz skompilowane pliki .dll, jedne i drugie pliki wrzucasz do katalogu ustawionego w konfiguracji. Również w samej konfiguracji trzeba pare elementów ustawić, a także odpowiednio zmienić plik "web.config". Szczegółów nie podam, bo sam kiedyś to uruchomiłem, ale już zapomniałem, co i jak dokładnie ustawić i jakbym chciał znowu uruchamiać IIS, to też bym korzystał z Google tak, jak Ty.

Faktem jest, że jak raz skonfigurujesz serwer, to aktualizacja to tylko wrzucanie określonych plików.

W niektórych przypadkach (zależy od dostawcy internetu) możesz mieć swoją maszynę jako serwer publiczny, do tych celów również może być zwykły Windows od XP w górę (możliwe, że nowsze wersje ISS już nie działają na XP lub 7). Jak masz dobre łącze, to do zabawy na własne potrzeby takie rozwiązanie wydaje się być najprostsze i najlepsze.

5

IIS to jest serwer na Windowsie, ale od .NET Cora nie jesteś ograniczony tylko do Windowsa i IISa, więc możesz sobie postawić to na Linuxie i np. zrobić reverse proxy apachem czy nginxem.

Jak masz np. swojego VPSa to właściwie tylko dodajesz aplikacje jako np. service lub nawet możesz ręcznie uruchomić ( :D ) i tylko reverse proxy dodać.

5

Pod Windowsem z resztą też nie potrzebujesz koniecznie IIS, bo aplikację w .NET Core można uruchomić jak zwykłą aplikację konsolową lub usługę

2

No i też masz trochę błędne pojęcie odnośnie php i strony na C#. To nie do końca można porównać. C# to język, php to język. Ale w C# nie postawisz strony. Masz .NetCore - to jest framework, na którym buduje się dzisiaj aplikacje w C#. A więc php - to język, a .NetCore to framework. Generalnie z Twojego porównania wyszłoby, że stronę w C# dużo prościej napisać niż w php. Ale to nie jest dobre porównanie. To, co powinieneś porównać, to frameworki, np. .NetCore (C#) vs Laravel (php). Mi osobiście dużo prościej, przyjemniej i milej pracuje się w C#, ale to już moja osobista refleksja ;)

0

Jeśli dopiero zaczynasz to chyba najlepiej sprawdzić jakie technologie są pożądane na rynku... Za PHP nie przepadam ale zdaje się to chyba jednak jest lepszy wybór. Niech się może też inni wypowiedzą na ten temat :)

Jak Ci się nie chce budować platformy pod to np. na VPS'ie, czy też lokalnie możesz skorzystać np. z tego
Tylko w tym przypadku musisz podpiąć domenę by sobie na nim popracować.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0