Czy w moim przypadku C# to dobry pomysł.

0

Witajcie.

Mam dylemat co do wyboru języka programowania.Nie siedzę w tym(programowaniu) miesiąc czy dwa,prawie w każdy język popularny znam,w sensie bawiłem się troszkę,czyli podstawy znam,prosta aplikacja w konsoli czy strona internetowa,prosta,bez fajerwerków itp ;)
Aktualnie się uczę w szkole,za niedługo praca i właśnie zależy mi na zawodzie-programista.Wiadomo od razu mnie nie przyjmą,to nie takie proste.Lecz chcę wybrać jeden bazowy język i się go uczyć,w między czasie HTML/CSS/JS,bo to takie must-have w dzisiejszych czasach.Zdaję sobie sprawę że informatyka idzie do przodu i teraz Python na topce,ale za parę lat może być inaczej i ja to wiem.Tak żeby mieć dobry start teraz,w przyszłości na 100% czeka mnie przesiadka na inny język,gdyż będzie inny trend i zapotrzebowanie,wiadomo.
Martwi mnie na ten moment rynek pracy co do C#/.Net,oferty są,ale nie ma ich tyle co np. w Javie,około 1/3 ogłoszeń Javy to C#.Co do moich widzimisie to chcę tworzyć gry(bardzo mnie to interesuje,ale zawodowo raczej nie,czyli Unity/Godot itp,bardziej w domu w formie zabawy/rozrywki) i głównie backend aplikacji web czy stron.Jest jeszcze Windows form,czyli również fajna sprawa,moim zdaniem.Bardzo jest to dla mnie atrakcyjne ze względu na to że jeden język pozwala działać w jednym środowisku.Wiem że aktualnie sytuacja .Net Core nie jest ultra wysoka czy popularna,dla przykładu. asp.Net,technologia jest,ale mało kto się na nią kusi,ze względu na koszta czy inne sprawy.W Javie też działałem dość trochę,a Java i C# to dość podobne języki.
Co mi polecicie w mojej sytuacji,bo nie wiem.Głównie praca dla mnie istotna,chciałbym za te ~5 lat znaleźć pracę np. w C#/.Net jeśli będzie na to zapotrzebowanie itp.
Troszkę dużo,ale to mi w głowie siedzi aktualnie :)

1

Moze nienajbardziej aktualne ale moze pomoze.
Zabardzo sie skupiasz nad wyborem technologi. Jezyk to tylko narzedzie.
http://carlcheo.com/startcoding

1

Jak chodzi o gry to c++ lepszy, ewentualnie bardziej przyszlosciowy może być rust, do backendu może być c#, ale Python albo framework js node. Js też wydaje się fajny.

1

Jeśli chcesz prowadzić swoje małe (lub wielkie!) projekty, solo lub w małym zespole to według mnie Unity jest mega ok, Godot również na plus. Co do rynku, to na języki takie jak Java zawsze będzie popyt. Korporacje, stare projekty, utrzymanie etc. Wszystko zależy od tego jaka praca jest dla Ciebie bardziej odpowiednia. Czy wolisz pracować w software housie czy może w korpo. Czy chcesz pracować z nowszymi technologiami, czy może w starszych. Polecam wypisać sobie wszystkie możliwości i się nieco mocniej sprecyzować. Następnie wypisać plusy dodatnie i plusy ujemne. Nikt nie jest Tobą i nie wie jaka technologia jest dla Ciebie odpowiednia.

2

Po krótkiej historii forumowej widać, ze nie wiesz co robić i skaczesz z kwiatka na kwiatek. Tym "wybierzcie mi" to już przeszedłeś pewien punkt 1)

W KAŻDEJ technologii (z głównych a nie niszowych) będzie robota, znajdziesz ją wcześniej czy póżniej, jeżeli będzie miał do tego iskrę, uczył się rozwijał, miał pasję, własne projekty 2), może kontrybucje do OS itd...
I w ŻADNEJ, choćbyś w danej chwili zmusił sam siebie do nauczenia się więcej, doraźnie skumulował dużo wiedzy, ale bez pasji, rozwoju, pod przymusem (w tym finansowym).

I NIGDY się nie powiedzie wąski profil uczenia się, typu nauczę się TYLKO tego co .... (itd).
Sporo wiedzy, w tym całe języki programowania trzeba "zmarnować" (pozornie), by pracowac w czymś innym, a z tych języków mieć szersze spojrzenie, dystans, horyzont itd

1) we ankiecie brakuje "nic nie rób, nie ucz się".
2) nie mówię o githubach zakładanych 2 tygodnie przed rekrutacją

3

Hej @niewiem12qw !

Wywnioskowałem z tego co piszesz że jesteś człowiekiem który chce zrobić coś pożytecznego i znaleźć prace z miłymi ludzimi no i żeby była dobrze płatna :D
Szczerze powiem ci tak, że z tego napisałeś wynika że nie wiesz w którym kierunku iść, normalne, każdy tak ma, ale to chyba najważniejszy etap na drodze programisty, ponieważ musisz wybrać język oraz technologie, a to decyduje o tym gdzie będziesz później pracował.
Ja osobiście korzystam na co dzień z C#(do tego C i C++ oraz obj. C, wiem to jest dużo ;)), Java, Python, Web Master ( czyli te wszystkie "lanziory" które wyżej wymieniłeś :D) nie licząc tych pośrednich języków które się przyplątują (np. SQL)
Programiści w C#, .NET, i Python oraz w Językach C będą mieli w sumie zawsze pracę, ponieważ są oni niezwykle poszukiwani na rynku, np. Można wykorzystać ich do budowania apek mobilnych w Xamarin, tak jak @sosnek wyżej napisał i wysłał wykres to właśnie C++ oraz czysty C obsługują najbardziej popularne języki programowania, no i też Unity obsługuje C#'pa więc jest tego dużo, tak samo jak np. Python ma mnóstwo zastosowań (wpisz w google: Zastosowania Pythona po angielsku to będziesz miał przeglądania na cały dobry wieczór :D) no w tych językach pracy nie zabraknie, najbardziej chwiejny jest JS i technologie takie jak JQuery ponieważ są one strasznie niewydajne, teraz sie stosuje bardziej React'a w JS, lub Ruby on Rails, i te sprawy

Polecam ci też ten filmik, takiego gostka fajnie opisuje bo pracował w Google:

Myśle że na tyle z mojej strony jak będę miał jakieś "newsy" to wrzuce edita ;)

Pozdrawiam, i dobrego dnia/wieczoru!

EDIT: https://nofluffjobs.com/ jak kolega w komentarzach postów wyżej jest to strona do znalezienia pracy i szukanie statystyk prac, bardzo pomocne dla zaczynających na rynku ;)

6

Trzy dni temu wybrałeś PHP, więc z jakiego powodu nastąpiła rezygnacja? Piszesz, że znasz każdy z popularnych języków, ale wiedz, że znajomość typów danych, instrukcji warunkowych, pętli to jeszcze nie znajomość języka. Ucz się tego, który ci się podoba, bo ekscytacja z używanej technologii moim zdaniem pomaga w nauce, a i tak potem ją zmienić to nie problem. Za bardzo rozkminiasz języki i ich przyszłość, zamiast po prostu odpalić IDE/edytor i pisać kod.

5

No dobra. Odpowiem bo tu się koledzy rozpisują o pierdołach.

Tak
C# to dla Ciebie dobry wybór.
Nie ma za co.

1

Takie posty zawsze mnie osłabiają.
Dobrze tam ktoś napisał w komentarzu, że lepiej zostań pisarzem zamiast programistą.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0